Skip to main content

Topic: Početnik-prvi multirotor (Read 11362 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Početnik-prvi multirotor

Pozdrav.
Evo da se prvo predstavim; Moje ime je Davor i iz Zagreba sam. Tek sam se nedavno počeo baviti ovim hobijem i mogu reci da je tesko:)
Kupio sam svoj prvi multirotor, nisam ga sam slagao. Mislim da sam tu pogriješio ali zurba i zelja je prevagnula.


Pa me zanima jel ima u Zg negdje di bih mogao doci da mi ekipa malo pojasni neke stvari?


Imao sam 10-tak letova s Symom x8w, ali ovo je posve druga priča. Totalni sam noob:)


Radi se o multirotoru: dji frame (mislim da je f450)
motori su multistar 2209-1200, i dji naza m lite v2,
Eto to je toliko koliko znam o njemu:)


Hvala i lijep pozdrav svima!

Odg: Početnik-prvi multirotor

Reply #1
Nisam ni ja neki pro ali skupio sam dosta znanja u ovo vremena sto se bavim multirotorima, ako te nesto zanima i treba objasniti slobodno se javi. Nisam iz ZG, ali mislim da se dosta stvari moze rjesiti ovako elektronskim putem.. :D

Odg: Početnik-prvi multirotor

Reply #2
Hvala na info :) evo već danima visim na forumu, pokušavam pohvatati konce..uglavnom, hvala još jednom  ;)


eto, imam jedan problem.
Naime, jučer (nije bilo vjetra nešto previše) dignem quad na nekih 50-60 metara, u gps modu, naza svijetli zeleno,napravio kalibraciju prije leta, sve regularno kao i svaki drugi let, i prilikom spuštanja quad se toliko zaljuljao da ga je naza jedva ispravila. Doslovno pod 90 stupnjeva u svaku stranu. E sad, pokušao sam i brzo spuštanje i sporo spuštanje, i svaki put se ljulja.


Dali je problem u tome što nije u balansu ili u nečem drugom? Stavio sam veću bateriju od 5000mAh, koja je jedno 150g teža od one koja je bila, jel moguće da ga je to toliko izbacilo iz balansa? Moram danas još probati montirati gimbal na drugu stranu da dobijem nekako točno težište.




Odg: Početnik-prvi multirotor

Reply #3
Slike cesto pomazu :)

Odg: Početnik-prvi multirotor

Reply #4
I ja imam isti problem prilikom spustanja i prilikom prisutnosti vjetra.

Odg: Početnik-prvi multirotor

Reply #5
Evo par slika. Igrao sam se u Assistantu s gainovima, i svaki put je ista priča. Jedino spuštanje koje funkcionira je kad ga malo nagnem unaprijed i spuštam se postepeno naprijed-nazad, to je bez vibracija

Odg: Početnik-prvi multirotor

Reply #6
Tu ti je gps antenna krivo okrenuta. Desna strana quada (crna) je prednja? Mozda je quad krivo okrenut :)

Odg: Početnik-prvi multirotor

Reply #7
Di je naza pozicionirana, i na sta? Mozda sve to vibrira.

Odg: Početnik-prvi multirotor

Reply #8
ne, lijeva strana quada je prednja...znam da je frame okrenut krivo, ali tako je kako je. Izmjereno je sve i parametri kompasa su u nazi upisani kako treba. Mislim da to ne utječe na ništa, a i ne bih se upuštao da to okrenem na pravu stranu frame-a, bar ne još  :) Naza je pozicionirana ispod baterije,na donji dio frame-a, nema vibracija koliko sam uspio vidjeti.

Odg: Početnik-prvi multirotor

Reply #9
I meni se identicno dogada prilikom spustanja,jel isto imas problem i s vjetrom?Kad lagani vjetar puse da ti ga isto zanjise?

Odg: Početnik-prvi multirotor

Reply #10
Nisam to primjetio. Generalno je on jako stabilan na vjetru, naza odrađuje svoj posao. Jedino kod tog spuštanja trese.


Jučer se toliko zanjihao da sam mislio da je gotovo :D

Odg: Početnik-prvi multirotor

Reply #11
Mislim da nije problem u balansu, ako je onako kako vidim na slici, a a sada da zelis poletit mozes li? Ili se quad isto flipa na jednu stranu?

Poslano sa mog D6603 koristeći Tapatalk


Odg: Početnik-prvi multirotor

Reply #12
Mojeg muci vjetar i spustanje,cim malo puhne odmah se quad trzne,koji su to propovi gore?

Odg: Početnik-prvi multirotor

Reply #13
Al opcenito, nazu ti nemozes spustati neznam kolkom brzinom.  Za to su drugi kontrolleri. Mislim, mozes, ali u Manual modu.

Iako bih reko da su mozda i gainovi problem malo. Resetiraj nazu i podesi ponovno, za pocetak sa defaultnim gainovima.

Bateriju bi stvarno trebao stavit u CG, a ne ovako kako je sad. Takodjer, reko si da ces probat stavit gimbal? Di? Na naopacke okrenut frame? Nebude islo :) Tad ce ti se pogotovo tresti. Nije bezveze napravljen frame tako nesimetricno. To je s razlogom. To je gimbal frame. Na pradnju stranu ide gimbal, a zadnja je namjerno tako izduzena da na nju ide baterija koja vraca quad u balans, posto ga gimbal vuce naprijed.

Razmisli o redizajnu i rijesit ces problem. Okreni frame (nazu i gps) kako i treba, stavi s prednje strane (CRNE) gimbal, ili neku masu ako ga nemas. Naravno, pritom ces trebat zamijenit redoslijed motora (ESC-ova) ustekanih na nazi.
I rijesio si maksimalno to ljuljanje. .  Skroz ga ublazit nemozes. Spustaj se pod kutem, ne vertikalno.

Odg: Početnik-prvi multirotor

Reply #14
Mojeg muci vjetar i spustanje,cim malo puhne odmah se quad trzne,koji su to propovi gore?
Ja sam takav imao sa gainovima, kada je u manual modu sa defultnim gainovima sve radi normalno, kada prebacim na gps onda moram podesiti gain, tako da sam to rijesio preko x1 inputa i tako preko stanice mogu namjestat gain..

Poslano sa mog D6603 koristeći Tapatalk