Skip to main content

Topic: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka (Read 46811 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #120
Za svoj gust, FPV letenje i snimanje da pokazem frendovima mi NITKO nece braniti, a usto imam i dobar glupi alibi, kupio sam 360 kameru koju bacam visoko u zrak da uzima slike :) zao mi samo ljudi koji imaju sve registrirano i dalje ih maltretiraju.

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #121
Za svoj gust, FPV letenje i snimanje da pokazem frendovima mi NITKO nece braniti, a usto imam i dobar glupi alibi, kupio sam 360 kameru koju bacam visoko u zrak da uzima slike :) zao mi samo ljudi koji imaju sve registrirano i dalje ih maltretiraju.

Prvo isprika jer nisam prosao kroz cijeli thread, ali inkove na PDF zakona s prve stranice sam probao i ne rade - pa samo da pitam da li je negdje postavljen novi link na cijeli tekst tog zakona da vidim detalje? Naime, iz clanka nije jasno da li se ovo odnosi i na fotografije (jer onda moraju tuziti google ;) - a mozda i ne jer oni koriste satelite, a to nisu dronovi ;) ), da li se odnosi na FPV u vlastitom dvoristu, sto je sa dronovima od 200Kn koji imaju kameru i mogu se kupiti u svakom speceraju... A najmanje mi je jasno kako ce se nabaviti potvrda o registraciji za snimanje iz zraka kad to ne postoji (!?)
I da li sve ovo skupa vrijedi samo za komercijalne snimke ili generalno? Da li uopce smijem vise izaci u vlastito dvoriste s mikro dronom cak i bez kamere i poletjeti bez straha da ce me netko s ulice ili susjed prijaviti i da cu onda morati dokazivati da nisam snimao itd. ?
Da se radije ostavim ovog hobija?  :-[

UPDATE: pronasao sam link na uredbu... Trebat ce mi advokat da razjasni neke stvari - pocesvi od termina ("zrakoplov" - dron spada u to?) pa do toga da li FPV ili spomenute igracke od 200Kn s dometom 20-30m i malom kamerom kojom se snima u dvoristu podpadaju pod ovo... A cini se da je tu i povreda privatnog vlasnistva u pitanju jer bez njihove dozvole ne mogu izgleda ni iznad svoje livade snimati...
Uglavnom, klasicno hrvatski napisano ;)
 

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #122
 Nisam pravnik ali Članak 3. u stavku (2) precizno navodi da: "Snimati iz zraka državno područje Republike Hrvatske za potrebe izmjere zemljišta,  istraživanja, prostornog uređenja te za druge gospodarstvene i znanstvene potrebe, mogu pravne i fizičke osobe koje su registrirane za snimanje iz zraka pri nadležnim registarskim tijelima država u kojima imaju poslovni nastan."
Prema tome, ako se jurcaš po livadi sa quadom koji ima gopro ti si van ove regulative.
Nadam se da ne griješim.
Jazz FPV/DDG (pokojni) , QAV500 clone, SpiderHex clone, RCX H250CF PRO 3K FPV, Zagi, Quanum wisp 110, Lantian LT210. QX90

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #123
Nisam pravnik ali Članak 3. u stavku (2) precizno navodi da: "Snimati iz zraka državno područje Republike Hrvatske za potrebe izmjere zemljišta,  istraživanja, prostornog uređenja te za druge gospodarstvene i znanstvene potrebe, mogu pravne i fizičke osobe koje su registrirane za snimanje iz zraka pri nadležnim registarskim tijelima država u kojima imaju poslovni nastan."
Prema tome, ako se jurcaš po livadi sa quadom koji ima gopro ti si van ove regulative.
Nadam se da ne griješim.


Taj članak određuje samo tko smije raditi tu vrstu snimanja - to ne znači da se ta Uredba odnosi samo na te slučajeve... Več članak 5. deifinira da se odobrenje mora tražiti za sve vrste snimanja iz zraka !!!  Ćim striktno navode snimanja kulturne, sportske i ine manifestacije, događaje i slično znači da se nisu definirali samo na poslove iz članka 3.
Ti ljudi jednostavno žive u jednom prošlom vremenu gdje je bio cilj sve zabraniti a njihovo uhljebsko radno mjesto im to omogućava bez ikakve odgovornosti... A MI IH MASNO PLAĆAMO ZA TO !!!  Sva ta državna i paradržavna tijela treba smanjiti na 1/3 tako da im ne padaju ovakve gluposti na pamet da bi opravdali svoje postojanje. Oni misle da smo i mi svi ostali DEBILI KAO I ONI pa da se ne znamo ponašati ako nam to oni strogo ne definiraju i ograniče !!! To što smo mi daleko pametniji i sposobniji od hrpetine tih uhljeba - u njima stvara frustracije koje završavaju ovakvim debilnim propisima.

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #124
Sad nakon drugog citanja, neke stvari su mi jos manje jasne... Npr. sto je ovo:

12. zračni snimak zapis podataka o elektromagnetskom zračenju zemljine površine i objekata na njoj, u analognom ili digitalnom obliku, dobiven različitim tehnikama snimanja iz zraka (fotografski, skeniranjem i si.) i

?

Osim toga, kad u zakonu vidim "i sl.", kosa mi se digne... (ovdje cak pise "i si." sto nije ni kratica za "i slicno")

UPDATE:
Sad kad citam i treci put, ispada da je cak ilegalno i npr. fotografirati ili snimiti bilo sto kroz prozorcic bilo kakvog putnickog aviona dok npr. prelecete HR! I za to treba dozvola i cenzorski pregled komisije...



Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #127
Cujem da je u Rumunjskoj zabranjeno bilo kakvo letenje (sve vrste letjelica - dronova, igracaka, modela, sa kamerom ili bez...) bez hrpe dozvola i certifikata i najave od 45 dana unaprijed!

Samo da nasi ne saznaju...  :-X

 

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #128
Baš me zanima, tko će, osim policije naravno, doći do mene dok letim, tražiti moje podatke i na koji način će me legitimirati da mi napiše neku prijavu

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #129
Najbolji dio je kada se navodi da DGU za svako odobrenje za snimanje traži suglasnost Ministarstva obrane  :D  kao da živimo u Sjevernoj Koreji :P

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #130
Ja jos uvijek ne znam misle li kaznjavati i google ili sateliti ne podpadaju pod ovo?

Jer kaze:
13. zrakoplov za snimanje iz zraka (u daljnjem tekstu: zrakoplov) je svaka letjelica koja se može koristiti u operacijama snimanja iz zraka u skladu s propisima koji ureduju zračni promet u Republici Hrvatskoj.

Gdje su ti drugi propisi da vidimo sto spada pod zrakoplove?

Uz to, tocka 12 mi je i dalje misterija...

A najgore od svega je sto nije jasno sto ako ne snimam vec samo gledam? To uopce nije regulirano ili nisam skuzio... jer onda FPV ne podpada pod ovaj zakon ako ne snimam vec samo gledam dok letim?

I jos ovo:
(3) Ciljano snimanje iz zraka pojedinih industrijskih, gospodarskih, poljoprivrednih lokacija i građevina za potrebe vlasnika, odnosno korisnika lokacije i građevine može se obaviti sustavima bespilotnih zrakoplova u skladu s propisima o sustavima bespilotnih zrakoplova bez Odobrenja za snimanje iz zraka izdanog od strane Državne geodetske uprave kada se obavlja unutar granica navedene lokacije i građevine u svrhu praćenja stanja izgrađenosti, oštećenosti odnosno zaštite.

Znam poljoprivrednike koji su planirali nabaviti dron kako bi pregledavali svoje povrsine - iz ovog ispada da za to ne trebaju nista od dozvola - ali ne pise da li trebaju dati snimke na cenzuru niti je jasno da li je jedina dozvoljena svrha snimanja  npr. polja kukuruza bez dozvole "izgradjenost" (!?), "ostecenost" (znaci samo ako je npr. bila tuca ili sl.), "zastita" (?) ? I koji su to "propisi o sustavima bespilotnih zrakoplova"? Zna li netko link?