Skip to main content

Topic: Par pitanja u vezi antena (Read 7436 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.




Odg: Par pitanja u vezi antena

Reply #19
Pretpostavljam da pod 'standardna antena' ne podrazumijevaš izotropni izvor (sa kojim ionako nitko ne leti modele  :D ) nego one male lambda/4 antenice koje dolaze uz većinu stanica i uz većinu 2,4 prijemnika ?

Da, mislim na stock antene od nekih 2 dBi koje dolaze sa 2,4 GHz stanicama i modulima kao što je FrSky.

Quote
Tvoje tvrdnje su točne, uz neke napomene: 'nisko na horizontu' je nešto tipićno za DX veze, za letenje modela, pa čak i FPV to je veliki rizik zbog mogučeg dropout-a signala, pa čak i fressnelove zone (imamo nekoliko slućajeva kod nas koji se mogu tome pripisati !).
U pravilu , što je model dalje, trebao bi biti viši, tj. višak visine je dodatak sigurnosti, to je čista modelarska praksa i teorija.

Jasno, ali problem je u tome da ako se ne želi prelaziti visinski limit od 300 metara, model se brzo nađe samo par stupnjeva iznad horizonta, vidljiv pod kutovima tipičnim za DX veze. Npr. model na 300 m visine, udaljen 3 km vidljiv je pod kutom od 5,7°. Model na istoj visini, udaljen 10 km vidljiv je pod kutom od samo 1,7°. Jasno da treba voditi računa da bar 60% prve fresnelove zone ne bude zaklonjeno terenom ili nekom drugom preprekom. Ako se već ne može povećati visina modela, može se podići predajna antena za koji metar. Već i malo podizanje TX antene može imati veliki utjecaj na krajnji domet, jer se radijus prve fresnelove zone sužava na krajevima (u blizini antena) i na 2,4 GHz je relativno uzak u odnosu na niže frekvencije.

Quote
Usput, vidim da ti je nick 'HighFrequency', jedan si od rijetkih koji za antene spominje dBi a ne db, pa bi bio red da se i predstaviš   ;)

Pa može se i tako uzeti, ali u biti to su inicijali mog nicka na RCgroups FPV/RPV forumu "Headless Fly". Na starom Flyfreak forumu sam bio registriran pod nickom "MuvaBezGlave" i bio nešto malo aktivan dok sam počinjao letjeti FPV negdje 2008. godine.

Odg: Par pitanja u vezi antena

Reply #20
Već i malo podizanje TX antene može imati veliki utjecaj na krajnji domet, jer se radijus prve fresnelove zone sužava na krajevima (u blizini antena) i na 2,4 GHz je relativno uzak u odnosu na niže frekvencije.
Točno, na 2,4 je to toliko maleno, skoro da se može zanemariti. Kod nas se padalo 'sa neba' na 35/40 MHz, sjećam se dva slućaja gdje smo naknadno točno i iskalkulirali fressnelovu zonu kao uzrok otkazivanja veze.
Pa može se i tako uzeti, ali u biti to su inicijali mog nicka na RCgroups FPV/RPV forumu "Headless Fly". Na starom Flyfreak forumu sam bio registriran pod nickom "MuvaBezGlave" i bio nešto malo aktivan dok sam počinjao letjeti FPV negdje 2008. godine.
Da, sjećam se sada tvog nicka: starog Flyfreaka više nema..mislim da je istekla domena .
Pa MuvaBezGlave, dobro nam došao na FlyFreak.net i bilo bi mi drago da staviš link na tvoj Youtube kanal da pogledamo malo uratke  ;) !

@mbalunovic: mislio sam na dBic, .. cirkularke su zadnje vrijeme u modi  :o
Damir


 

Odg: Par pitanja u vezi antena

Reply #23
puklo?

Odg: Par pitanja u vezi antena

Reply #24
ne,  pocupao se ufl konektor pa je zamenjana, pa sam si uzeo slobodu otvoriti da vidim kolka je.
znaci 50% duljine antene jedva pokriva ustvari antena a ostalo je samo plastika..


Odg: Par pitanja u vezi antena

Reply #26
Zašto sramota? Zar si očekivao 5/8?
:D :D

pa kad sam rastavljao ranije (imam maniju rastaviti sve neispravno, i uglavnom uspeti popravit)
su uglavnom bile oko 7/8 , i tako, npr 9dBi antena koju imam ima 1cm neiskoristen ostalo je sve antena. na

Odg: Par pitanja u vezi antena

Reply #27
Evo antene tvornicke s futabe.
Znaci sramota..
Milos @ Galaxy S3
Fujtaba je poznata po toj lošoj plastici: svaki privjesak za ključeve sa dx.com je kvalitetnija plastika.
Elektronika je nešto bolja.  :D
D.

Odg: Par pitanja u vezi antena

Reply #28
Iako nisam ljubitelj Fujtabe, ne bih rekao da su izrađene od loše plastike. Imao sam ih više u rukama, različitih godišta i dojam je bio sasvim ok. Tu i tamo bi koja zaškripala pod čvršćim stiskom ruke, ali to je zanemarivo u odnosu na Hitec i ostale azijce.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Par pitanja u vezi antena

Reply #29
Iako nisam ljubitelj Fujtabe, ne bih rekao da su izrađene od loše plastike. Imao sam ih više u rukama, različitih godišta i dojam je bio sasvim ok. Tu i tamo bi koja zaškripala pod čvršćim stiskom ruke, ali to je zanemarivo u odnosu na Hitec i ostale azijce.
To je još šala-mala prema onome što se nedavno otkrilo i pisalo na RCG:  Futaba škrtari na materijalu, pa iako radi na 2,4 GHz koristi kraću valnu dužinu za te frekvencije što rezultira ponekada opasno smanjenim dometom. Zbog toga je prostiranje radio-valova nešto i usporeno, vele da se naročito osjeća kod helića !
Ovaj efekat se inaće naziva 1/300.000 i nije rijedak kada se ugrađuje inferiorna elektronika !
D.