Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 248577 times) previous topic - next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #435
Svetski Dare! Jedino... pa daj smisli nekaj umjesto te boce napred. Znaaaam da je pogodna po svim parametrima ali sve je picikato i onda ta boca... Jesam losa osoba jer sam priznao da mi to smeta? [emoji6]

Odg: FPV experimenti

Reply #436
Je, fakat je grda, zelena...odudara od ostatka ali ta ima iskustva u letenju  :D .
Malo koja boca od Jamničke se može pohvaliti letom od 30+  ;D .
Nego jel znaš neko piće s bocom slične veličine ali da je žuta ko spiner pa da prikrije zelene batke i bude u stilu?

Odg: FPV experimenti

Reply #437
Hahaha hmmm... bum sutra u Intersparu pogledal... to je 0,5 l, jelda?

Odg: FPV experimenti

Reply #438
Ima svega, siguran sam da ces naci nesto u obliznjem samoposluzivanju sto ce bolje izgledat od te boce a usput ces se i osvjezit... [emoji23]








Odg: FPV experimenti

Reply #439
Ova žuta od Prosporta bi išla uz concept Fotona...

Odg: FPV experimenti

Reply #440
Baš si se potrudio  :) . Ova zlatnožuta nije loša ali je premala.Ona Jamnička je od 1,5l.

Odg: FPV experimenti

Reply #441
Da se pohvalim, nabavio sam "stereo" punjač baterija-REAKTOR da ne moram puniti jednu po jednu batku  8) . Evo specifikacija i par slika:


[attach=1][attach=2][attach=3]


Odg: FPV experimenti

Reply #442
Avion je vec sada strojcina  :)

Odg: FPV experimenti

Reply #443
Čestitam na uspjehu gradnje; izvrsno dokumentirano i sve je argumentirano što-i-kako napraviti !
Jedna od 3-4 teme koju redovito pratim...

Obzirom da sam i sam graditelj solarnog modela htio bi reći prije samog maidena neka moja opažanja, da kasnije nebi glumio "generala poslije bitne" kada već bude odrađen maiden.

Moj Solarac ima 12 ćelija i 480 grama ukupne težine spreman za let. Motorni pogon je ISKLJUČIVO na solarno, dakle samo na jakom suncu ima smisla letjeti taj model.
12 ćelija na 480 grama daje "opterećenje" od nekih 40 grama po jednoj ćeliji. Setup je dotjeran po efikasnosti i uz e-calc na nekih obećanih 75-80% efikasnosti.
Uz ovakve uvjete model može lagano penjati na jarkom suncu negdje između 11 i 15 h u najsunčanijim mjesecima, testirao sam ga od lipnja do rujna. Ćim sunce malo oslabi, slijedi samo horizontalni let.
Aerodinamika modela je dosta dobra, to je prerađen F5J-n model i nema ništa suvišno.

Tvoj FOTON ima 60 ćelija i 6000 grama težine i to daje oko 100 grama opterećenja po ćeliji, što je oko 2,5 više od mojega. Zato mislim da će samo na solarno biti možda moguć iskljućivo horizontalan let ili "produženo jedrenje". Da li će solarne ćelije produžiti let može se lagano provjeriti: koliko je let duži sa baterijom iste težine kao i solarni paneli ? Inaće su paneli samo dodatno opterećenje, ukoliko je produženje leta sa njima manje od produženja leta baterijom iste težine!

Sa aerodimaičke strane postoji problem nedefiniranih horizontalnih repnih površina, tj. horizontalac se proteže od praktički samog težišta pa do kraja "horza" i završava sa horizontalnim kormilom relativno male površina koja možda nije dostatna za upravljanje. Tu bi moglo biti problema na maidenu ? Čeoni presjek modela (konzolna konstrukcija) daje dodatne aerodinamičke otpore i smanjuje efikasnost letjeli, ali to za sada nije bitno ako dobro i stabilno bude letio.

Eto, to su moja zapažanja, želim ti puno sreće na maidenu, preporučam se za jedan poziv na isti :-) !

Damir

EDIT: zaboravio u brzini na još jedan detalj: u e-calcu postoji rubrika za "dužina vodova između baterije i ESC-a". Računajući, kod mojeg solarca raspona 2 metra dužina vodova, to iznosi oko 4 metra između "baterije i ESC-a".  Mislim da bi ovo moglo biti jako važno, jer solarni paneli ponašaju se kao baterija promjenljivog unutrašnjeg otpora na jako dugačkom vodiću. Ovakav sustav je dakle susceptan za sve moguće interferencije ! Kada sam htio staviti VTx na mojega solarca, sa jedne strane sam shvatio da će mi i 100 mW smanjti snagu motora  a sa druge strane sakupljanje EMI  na opremi bi moglo biti neugodno, pa sam odustao, došla je i jesen. Dare, ti si elektrotehničar pa ćeš sigurno to sve provjeriti i  riješiti problem bez rizika !

Sama snaga ovih ćelija je u praksi daleko ispod očekivanih oko 3 W po komadu. Puna snaga postiže se oko podneva u sunčanom i bistrom ljetnom danu, no kako je za to potreban kut od 90 stupnjeva prema suncu, ispada da će solarac vrlo malo ili skoro nikako letiti pod takvim idealnim uvjetima (sam gubitak je proporcionalan kosinusu kuta pod kojim sunčeca svjetlost pada na ćeliju, znači pod 90 stupnjeva je gubitak 0, a pod npr. 80. stupnjeva već se gubi skoro 20 %.
Upraksi mi je najbolje išlo letenje prema sjeveru kada puše lagani sjeverac, oko podneva, dakle sasvim jasna situacija zašto!
i dalje se preporučam za maiden ...

Odg: FPV experimenti

Reply #444
Hvala Damire na stručnim i opsežnim primjedbama. Ti si sa svojim Solarcem dokazao da se može letjeti i potpuno solarno, naravno ako ima sunca. Ja sad tek moram vidjeti dal će uopće poletjeti-počeo sam izrađivati nekakva kolica koja bi trebala biti umjesto kotača za zalet a ujedno bi služila kao postolje kod podešavanja i mjerenja pa kad to završim onda ide van na sunce (makar nije još visoko).
Treba izmjerit kolko struje(snage)daju i kako pune batku.Očekivana struja od 8-10A ne bi smjela biti prevelika za punjenje 16Ah LiPo batke.
Glede tvoje primjedbe-solari ili batka iste težine za dulji let- ja mislim da su solari u prednosti.
Npr. da skinem solare(skraćeno FNP) i lexan, žice i sve vezano uz njih smanjio bih masu za 1kg. Kad bih sad stavio LiIo batke  npr. PANASONIC
NCR 18650GA koje gravimetrijski imaju 224 Wh/kg dobio bih dakle 224Wh energije. Tih 60 FNPa pri dobroj osunčanosti mogu dati 146Wh u horizontali(provjereno) tj. dostižu proizvedenom energijom batku za nešto više od 1,5h a sve dulje od toga je čisti bonus npr. da letiš 4 sata (naročito između 11-15h). Osim toga psihički je više smirujuće kad znaš da na avionu imaš i obnovljivi izvor uz bateriju koja polako curi...makar i sunce može nestati ali onda se penjemo iznad oblaka. ;D
Elevator ima površinu od 3dm2 i udaljen je 105cm od težišta.Povećao sam njegovu površinu za 50% u odnosu na NOSAČ kod kojeg je udaljen 95cm od težišta i vrlo dobro djeluje...ali vidjet ćemo...a ova tri stupa s FNPima to je enigma kako će se ponašati.
A što se tiće žica i trakica za povezivanje FNPa tu sam se otprilike držao pravila o 3A/mm2.
Evo oblikuje se postolje-kolica, samo moram nabavit kotače. :)




Odg: FPV experimenti

Reply #445
Postolje-kolica za zalet gotova. Ne znam zašto su svim mojim ukućanima smiješna ?!  :D
[attach=1][attach=2][attach=3]
[attach=4][attach=5]

Odg: FPV experimenti

Reply #446
Jučer izvršene posljednje pripreme prije izlaska na sunce. Objesio sam ga o nit i podesio u "vagu". CG tj. težište je opet izračunao CG kalkulator a "simetričnost" je ustanovljena i podešena uz pomoć vaservage.
Tu se vidi da jedna strana preteže za 9g koliko ima 5 šarafa. Poslije sam ušarafio u lakše krilo poveći vijak. Kalkulator je izračunao težište na 10,88 cm od napadne ivice krila za 10% statičku marginu a za 5% je na
12,55 cm od napadne ivice. Ja sam ga objesio između 11 i 12 cm i pomicanjem batke dobio horizontalu. Potom sam ga udobno smjestio na kolica, skinuo krila i probao davati gas. Mogu reći da ima tendenciju da se fino zaleti, samo kad bi imao dobru pistu(poput one kraj Zatona tj. Zadra).Negdje sam pročitao da je za uzlet s tla potreban potisak veći od 50% mase modela. Mislim da tolko imam...ali treba probati  :) .


[attach=1][attach=2][attach=3]
[attach=4][attach=5]
[attach=6][attach=7]




Odg: FPV experimenti

Reply #447
Svaka cast! Jako dobro izgleda.[emoji4] Zanima me kako ces sletjeti s njim, hoces li mozda imati neka druga veca kolica?

Odg: FPV experimenti

Reply #448
Veći problem je uzlijetanje. Prema iskustvima s NOSAČA ova letva ispod, koja drži batku, dobro služi kao skija. Još je jedino problem što su sad vertikalci okrenuti prema dole pa da se ne odvale kod slijetanja.
Zato treba slijetat najbolje u poveću travu kao kod prvog probnog leta s NOSAČEM......https://www.youtube.com/watch?v=dyq0_K8dVGM.....iako je on na prvom letu bio skoro upola lakši.
Evo link na jedan gigantski model gdje ga trojica bacaju  ;D :


https://www.youtube.com/watch?v=9S3ep6FQm04

Odg: FPV experimenti

Reply #449
Napokon mi stigle LiIo baterije SANYO NCR 18650GA. Išle su iz Kine preko Nizozemske i prošlo bez carinjenja :)  a platio sam ih 80$ dvanaest komada. Malo sam se zeznuo jer sam nešto kasnije našao iste po 5$/kom. i to u Nizozemskoj-neki NKON https://www.nkon.nl/ .
Inače te SANYO su po kvaliteti jednake PANASONIC-ovim. To su iste one koje koristi onaj mađar Pompecukor https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?2659856-Awesome-custom-Li-ion-packs-for-long-FPV-flights
Ove su isto 3500 mAh i maksimalna struja je 10A (3C), evo karakteristika:


[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]