Skip to main content

Topic: Modelarska komisija (Read 6543 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Modelarska komisija

Samo da vas obavijestim da sam ja clan modelarske komisije kao zastupnik F3A kategorije.
Za sada je mene Kosir odabrao, a kada ce F3A drustvo imati izbornika on ce me zamijeniti...

Dakle sve ono sto se ovdje dogovorimo, a da je vazno za modelarsku komisije ja cu tamo iznositi i obrazloziti.

Kako prvo je moj prijedlog da definiramo forum na kojem cemo raspravljati i dogovarati se.....
Po meni je najbolje da to bude http://www.aeromodelarstvo.net/Forum/forums/forum-view.asp?fid=34 jer je to odmah bio forum koji je predviden samo za natjecateljske kategorije...... ali ne inzistiram samo predlazem, ali bilo bi dobro da je to na jednom mjestu.


Odg: Modelarska komisija

Reply #1
Probati cu inicirati ovim putem da dogovorimo uvjete pod kojim cemo se natjecati, da definiramo kategorije, pravilnik, program, uvjete natjecanja, nagrade....

Znam da postoje vec neki prijedlozi oko kategorija, ali volio bi da se ukratko to ponovi...

Zatim o pravilniku, a tu najvise mislim o pravilniku ocjenjivanja leta se nije govorilo, a to je potrebno kako bi se bilo tko odlucio suditi...

Programi za kategorije isto bi volio da se to ponovi....

Pod uvjetima natjecanja mislim da li da organizator nudi uz datum i rezervni datum i da li to bude subota i nedjelja rezerva ili odvojeni vikendi, kako oznaciti pistu ima tu jos organizacijskih problema koje treba raspraviti.

Sigurnost, mreza da li ne, kako kaznjavati nekoga tko leti van sigurnosnih okvira.

Nagrade, da li ih kupovati ili ne jer se radi o puno kategorija, a prilicno malo natjecatelja, to pisem samo zato da organizacija natjecanja bude jeftinija a na taj nacin ce ih biti i vise, a mozda ce i vise love biti za klopu i cugu dakle druzenje. Mozda kupiti pehare samo za neke kategorije, a ostale samo plakete.....

Odg: Modelarska komisija

Reply #2
Prijedlog kategorije koji mi se najvise svida je ovaj:
 
- lakši SPORT program - 3 poznata leta, 2 najbolja ulaze u konačnu ocjenu, sve vrste modela raspona krila do 2.20m.
 Program: Osnovni program
 
 
- F3M program - 1x poznati program (30% ukupne ocjene), 1x nepoznati program (40% ukupne ocjene) i 1x Freestyle (30% ukupne ocjene), akrobatski modeli aviona, simetrični profil krila bez V-loma, do 20kg.
Sa tim da bi isao na 3 poznata programa, jer nam je potrebno da se suci i natjecatelji dobro uhodaju, a to ce biti puno lakse ako ocjenjuju nesto sta znaju sta ce se dogadati jer nemju nikakvo iskusto, a ako im postavimo nemogucu misiju onda ce izvjezbani natjecatelji ubrzo poceti ogovarati suce, a oni ce izgubiti volju za sudenje.Model ne bi trebalo po nicemu ograniciti osim sa 20 kg jer je to zakonska granica za radiovodeni model zrakoplova.Slobodni program neka se vozi na kraju natjecanja ali iz ciste zezancije, ali po svim sigurnosnim uvjetima. Program: F3M program

  -F3A P11 - 3x poznati P11 program, 2 najbolja ulaze u konačnu ocjenu, max 2x2m dimenzije modela, težine do 5kg 
Program: F3A P11 program

Sto se tice programa ja mislim da bi o tome trebali jos porazgovarati, meni odgovaraju, ali mozda bi trebali biti jednostavniji kako bi se privuklo sto vise ljudi u natjecanje, dakle trebali bi krenuti mali koracima jer smo ipak bebe u ovoj kategoriji iako imamo nekoliko odlicnih letaca koji imaju i modele i znanje za odletiti jako teske programe.U koliko bi im to bilo dosadno mozemo uvesti jos jednu kategoriju koju bi oni dogovorili po svom ukusu, a da im se u to ne mjesamo, ali vazno je da imaju na umu da dogovore nesto sto suci pocetnici mogu suditi.

Sto se tice pravilnika.
Tu mislim da bi ta pravila trebala biti jednaka za sve kategorije kako bi olaksali rad sucima.Treba dogovoriti da li se ocjenjuje poljetanje i sljetanje, po meni ne.Odstupanje od 15 stupnjeva po bilo kojoj osi 1 bod manje..... da ili neOdstupanje od trenutka pocetka, centra i kraja figure 1 bod manje..... da ili ne.Ostali prjedlozi.......


Uvjeti natjecanja...
Kako oznaciti pistu, do koje jacine ceonog i bocnog vjetra letimo za svaku kategoriju odrediti posebno.... Koliko clanova zirija ima natjecanje po meni iz svake kategorije koja taj dan leti po jedan clan zirija.Ziri sluzi da definira i odluci sta da se napravi u odredenoj situaciji. Recimo netko kasni na start, ziri odlucuje da li ga pustiti letiti, da li je kasnjenje iz objektivnih ili subjektivnih razloga. Po je samo kao primjer nemojte se toga primati, ali takvih i slicnih situacija ima....

Sigurnost odrzavanja natjecanja.
Da li ici na mrezu za osiguranje, po meni ne jer to znatno komplicira organizaciju iako je odlicno rijesenje i treba ici u tom smjeru, ali ne vec sada, osim ako netko ima mogucnost.Sta ako netko padne na neciji auto, model ili ozljedi nekoga.Kako sankcionirati let van sigurne zone leta, to treba obavezno uvesti, a moj prjedlog je da se uopce ne racuna figura koju je u tom trenutku natjecatelj radio ili pripremao. Tu odluku donosi jedan sudac i kaze svima "Ovo se ne racuna" i svi zapisnicari pisu nulu.Ostali prjedlozi......

Nagrade
Po meni se pehari ne bi trebali kupovati za kategorije koje imaju malo natjecatelja, cak dapace organizator bi trebao odluciti u skladu sa svojim mogucnostima da li da kupuje bilo kakve nagrade ili ne.Svakako ova natjecanje kroz takse ne smiju biti izvor zarade na taj nacin da se pokupe takse a nista se ne ponudi u smislu nagrada i sl. ali takse obicno pokriju troskove hrane i cuge, dakle organizator bi trebao potrositi sva prikupljena sredstva od taksi za nesto od cega ce natjecatelji imati koristi bilo nagrade, cuga i ili hrana.Po mom dosadasnjem iskustvu uvjek smo u gubitku na natjecanjima i to barem jos onoliko koliko smo prikupili od taksi. Komplet pehara 3  kom kosta oko 350 kn bez graviranja to bi bilo sa graviranjem oko 1400 kn za jedno natjecanje samo na pehare.Sve to pisem samo zato da se organizatori ne bi preplasili organizacije nego da ih bude sto vise, a time ce biti vise i natjecatelja.


Idemo decki dogovoriti pa da pocnemo sa letenjem
 

Odg: Modelarska komisija

Reply #3
Prijedlog iz  MAK-Velike Gorice je slijedeci:



Da se leti:
Osnovni 3x poznati, 2 najbolja leta ulaze u konacnu ocjenu

Sport 3x poznati, 2 najbolja leta ulaze u konacnu ocjenu

F3M 3x poznati, 2 najbolja leta ulaze u konacnu ocjenu

P11 3x poznati, 2 najbolja leta ulaze u konacnu ocjenu

Freestyle na kraju svega kao atrakcija bez ocjenjivanja


Ogranicenja nema, osim u F3A P11 koja su 2x2m i max 5kg.


Polijetanje i slijetanje ocijenjivati samo u osnovnom programu.


Posebna osiguranja za sada ne, ali rigorozno sankcioniranje prelaska dogovorene sigurnosne linije u vidu automatske diskvalifikacije.


Nagrade u vidu pehara i ostalog po kategorijama prepustiti po zelji i mogucnosti organizatora.


Sudenje: minimalno 3 suca u svakoj kategoriji, pozeljno i vise uz obavezan prikaz sudenja svih sudaca u javnost po zavrsenoj tekmi.


Za sada toliko od nas, nestrpljivo cekamo i daljne prijedloge da konacno definiramo F3A pravila za ovu godinu, jer vrijeme leti i prva tekma je skoro za mjesec dana.

Odg: Modelarska komisija

Reply #4
Sto se tice prikaza rezultata netko bi trebao napraviti naki program u kojem se sve dogada automatski i na kraju se to metne na forum i to je to..... Da svakako se treba vidjeti bodovanje sudaca.

Mozda mozemo razmisliti, ako bude kandidata o 4 suca s tim da se odbacuje ocjena suca koji znatno odstupa.

Recimo      5,6,4,7  nitko se ne odbacuje
                 7,7,9,9  nitko
                 6,6,9,9   nitko
                 5,8,9,8  5 se odbacuije

Dakle ako netko odstupa 2 boda od najveceg ili najmanjeg njegova se ocjena ne racuna.......
U tom slucaju se ne zbrajaju ocjene sudaca nego se radi arigmeticka sredina, a djeli se sa 4 ili 3 ako je jedan sudac odbacen.....


Mozda je to za pocetak prekomplicirano...... ali se moze razmisliti

Sta, kazeta na to da natjecatelji ove godine sude......

Odg: Modelarska komisija

Reply #5
Program za vođenje tekme sam ispravlja prevelike razlike, zato je bolje imati više sudaca(npr. prošle godine na finalu F3A u Austiji sudilo je desetak sudaca)
Ideja da natjecatelji sude je ok, ali u kombinaciji sa stalnim sucima koji bi bili praktično i teoretski osposobljeni za suđenje F3A kategorija.
Problem je što se do sada nije javio niti jedan kandidat koji bi bio spreman preuzeti obavezu suđenja na svim tekmama u HR, kojih za ovu godinu planiramo 4, teško da ćemo i naći ljude koji će putovati po F3A tekmama samo zbog suđenja.
Krešimir Petrin i ja smo spremni preuzeti tu obavezu, jer itako planiramo biti na svim F3A tekmama u HR, samo da u očima drugih natjecatelja ne ispadne sukob interesa pošto se naša djeca također tekmaju u F3A

Odg: Modelarska komisija

Reply #6
Ja nemam nikakav problem sa time da bi sudili svojoj djeci jer nema smisla krenuti sa nepovjerenjem u bilo sta novo, pa tako i u novu kategoriju.
To sto se suci nisu javili nije cudno jer ne znaju ljudi sta ih ocekuje, kada se radi o nekoj drugoj kategoriji jos se i nade sudaca, ali ta sudenja su u biti rad sa stopericom i to je puno jednostavnije.
Ovo je zahtjevna kategorija za sudenje i zato moramo definirati pravila natjecanja i sudenje, moramo se sto vise natjecati ili pojavljivati na mitinzima i mozda na taj nacin privucemo nekoga za sudenje.

Da bi dobili pravog F3A suca on mora ici na FAI tecaja za F3A suca, a mi smo jaaaaaaaakooooooo daleko od toga.
Mi trebamo ljude sa puno dobre volje i pomalo lude da nam sude.....

Odg: Modelarska komisija

Reply #7
pozdrav,

Što se tiče kategorija, slažem se sa svime što je do sad rečeno, uz malu nadopunu.
U p11 se može letjeti sa specijalkama, a u drugim kategorijama ne.

Početkom tjedna ću staviti raspis za natjecanje u Čakovcu.

Prijave će se prikupljati do 7 dana prije takmičenja. Razlog tome je da se možemo lakše organizirati i u koliko ne bude dovoljno natjecatelja u pojedinim kategorijama spojiti ćemo te kategorije (ovdje mislim na osnovni i sport program).
U slučaju da dođe do spajanja kategorija moj prijedlog je da se leti lakša kategorija. Molim vas da komentirate moj prijedlog.

Molim kolege iz Dalmacije, Primorja, Slavonije i ostatka HR da se također uključe u raspravu.



Pozdrav,
Davor Balažić
www.id-fotostudio.hr

Odg: Modelarska komisija

Reply #8

Prijave će se prikupljati do 7 dana prije takmičenja. Razlog tome je da se možemo lakše organizirati i u koliko ne bude dovoljno natjecatelja u pojedinim kategorijama spojiti ćemo te kategorije (ovdje mislim na osnovni i sport program).
U slučaju da dođe do spajanja kategorija moj prijedlog je da se leti lakša kategorija. Molim vas da komentirate moj prijedlog.

Molim kolege iz Dalmacije, Primorja, Slavonije i ostatka HR da se također uključe u raspravu.

 
Nažalost ovo je jedino ispravno riješenje a nažalost stoga jer je izgleda naša realnost malobrojnost ili velika pasivnost. Što je tu je ako ne bude dovoljno kandidata za sport nadam se da će ih uskoro biti više. Možda eventualno "podebljati" osnovni program tako da ne ispada prevelika razlika u odnosu na druge.
Jebo struju, samo nitro i benzin.

Odg: Modelarska komisija

Reply #9
Mislim da se ne moramo stalno loviti za tu masovnos ovdje na forumu, to moramo raditi doma svaki u svom klubu, to moramo raditi na natjecanju dobrim ugodajem i druzenjem, ako cemo se tako ponasati i ako zezancija bude odlicna biti ce i sve vise ljudi....



Odg: Modelarska komisija

Reply #10
Bok
Za početak ja mislim da je sigurnost najbitnija.Stoga se slažem sa ovim zakonima,po meni uopče nije neki izazov sigurno odradit program.Ustvari on je tako složen da ne ugrožava ni publiku ni letače.Isto sviđa mi se ideja o ukidanju nepoznatog i freestyel programa iz f3m kategorije.E sad sudci,mislim da bi bila dovoljna trojica da je  veča šansa da se skupe  :( Vidjet cemo,volio bi da vidimo još mišljenja o svemu ovome.
Toliko za sad

Odg: Modelarska komisija

Reply #11
... nije vezano za komisiju , ali dužnost mi je da Vas obavijestim.
Naime za sve takmičare koji budu sudjelovali na natjecanju u Sinju (ako se održi a nevidim neki razlog da ne bude) UPOZORENJE , na središnjem dijelu aerodroma kod hangara ponekad dolazi do smetnji na stanicama 35 Mhz i 40 Mhz ,intervali tih smetnji su trenutne od 1-2 sec  i ne pojavljuju se često,a stanice 2.4 GHz nemaju nikakvih problema sa tim smetnjama
Sbach 342 DLE 55cc,MX-2,Easy Glider PRO,Graupner Mx-12 na 2.4