Skip to main content

Topic: Hercules XL u samogradnji (Read 3382 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Hercules XL u samogradnji

Dakle, radim ovaj flying wing http://www.crashtesthobby.com/hercules-xl-7278.html

Pošto mi je malo puno dat 250 dolara na kit, a zabavno je sam probat to napravit, eto i mene u prvoj samogradnji sa stirodurom.
Mislio sam ga ranije započet ali kako je vani bilo hladno a u kući baš ne mogu turpijat stirodur, tek sam danas počeo. Završio sam jednu stranu krila. Odnosno, nisam ju završio, napravio sam gornju stranu profila.
Eto par sličica u prilogu, nadam se da ću sutra dovršit to krilo i započet drugo.

Odg: Hercules XL u samogradnji

Reply #1
Danas završio drugo krilo, sljedeće je izbrusit srednje djelove da su skroz ravni, izšmirglat obadva krila sa finim brusnim papirom i spojit ih. I moram malo izbrusit na desnom krilu onaj dio gdje je urezano za elevatore i ailerone - malo je preširok naspram ljevog krila.
E sad gledam, ovi izvana još to krilo laminiraju sa nekom prozirnom folijom. Da li takvo nešto ima kod nas?

Odg: Hercules XL u samogradnji

Reply #2
Prošli tjedan dana sam zaljepio čelične žice u njega, sljepio obadva krila, započeo elevone i  testirao koliko su čelične žice pomogle u čvrstoći. Stavio sam ga da mu krila stole na dvije stolice 30cm od vrhova krila i stavio dvije litre mljeka na njega  ;D . Još sam rukama gurkao da ga isprobam. Nije se savinuo više od 2-3cm sa dvije litre mlijeka na njemu. Ja zadovoljan.

Evo par slika od večeras

Odg: Hercules XL u samogradnji

Reply #3
Lijepo i veliko to izgleda.Koliku težinu očekuješ sa obzirom da to radiš od malo inače težeg stiropora?Uglavnom sviđa mi se to krilo,kao i većina svih DELTA tipa modela 8)

Odg: Hercules XL u samogradnji

Reply #4
Uf, nemam pojma za težinu, to sam radio po tuđim planovima a oni su probali zakačit dosta velik teret na njega i još je lijepo letio. Probat ću ga danas izvagat pa da vidim koliko je težak, ovako ne mogu procjenit jer je čudo veliko pa stvara krivi dojam.
Inače je 78'' širok, to je oko 2m.

PS
Pošto je ideja napravit ga sa što više odmah dostupnih stvari po kući, razmišljao sam da neke djelove pošpricam lakom za kosu. Da im dam malo čvrstoće. Pa ću javit danas jel ima ikakvog efekta.

Odg: Hercules XL u samogradnji

Reply #5
Taj lak za kosu će ti dati samo bolju podlogu za recimo selotejp kada ćeš ga obljepljivat i ništa drugo. ;) :)

Odg: Hercules XL u samogradnji

Reply #6
Dakle, zaključili smo, lak za kosu je mačja prdljavina. Niš koristi. Jedino mi preostaje zaljepit ga cjelog u kakvu široku traku. Dovršio sam elevone ali bez nekakvog pojačanja neće bit dovoljno jaki da ih montiram.

Odg: Hercules XL u samogradnji

Reply #7
Nakon mjesec dana nastavljam ponovno. Sa nekoliko preinaka. Stavit ću kotače na njega, i prefarbao sam ga. Jučer jedan red kockica, danas će ić drugi red, po dijagonali. Odozdol je crn. Čak sam naručio i foliju za laminiranje da ga zaštitim od udaraca. Al nju trebam čekat još jedno tjedan dana.

E da, oprez kod sprejanja stirodura. Ja sam kupio crveni sprej, isprobao ga na komadu stirodura i bio je u redu. Imao sam kod kuće jedan drugi crni sprej. Ja pretpostavio da je isti kao crveni al nije. Nagrizao mi je one crne krajeve sa gornje strane. To sam morao popraviti onom američkom trakom, duct tape, i po njoj žutu traku za krečenje. Srećom nisam doljnju površinu prvu sprejao, bilo bi mi ga skroz uništilo.

Odg: Hercules XL u samogradnji

Reply #8
Evo, farbanje je završeno