Skip to main content

Topic: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika (Read 18439 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Kupio od Toni-a zagi komplet (http://www.flyfreak.net/oglasi-kupujem-prodajem/p-zagi-komplet/msg29721/#msg29721)
i sad ga slazem, pa evo da stavim faze rada da ljudi vide kak se to radi u Dugom Selu kod našeg slavnog modelara mog šogora i desne ruke Chucka Norisa denisa13.
Uglavnom profesionalnom vagom model OD-OKA smo (Denis) zamješali smolu, ljepilo il kak ko to zove i krenuli








Sutra druga strana, stay tuned  ;)

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #1
ajde dečki, samo tako.... :D
 
 
epoksidna smola iz chromosa se zove, a staklo 50 grama dobiješ od tonija.

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #2
bravo dečki već se lijepo stakli.... :) ...ako to bude na kraju pošpricao lijin punac bit će mrak.....staklo je inače 20 gramsko...
 
lp
 
Toni

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #3
Ja sam kriv za 50g. staklo oni su odma rekli da je 20g. :(
Znam toni da ti večinom koristiš 50g. staklo.
Punac, punac, punac  :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D ne


Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #4
kakav upgrade zagija!


Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #5
Niksa, ako nije tajna, sa čime si lijepio balsu na stiro-jezgru?
...i ako ti se da, izvaži ga sada ovako prije ugradnje setupa, zanima me težina jer smišljam neki koncept malo drugačije izrade.


Damir

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #6
toni, čime si ljepio? :)
meni se čini kao PUmax, ali nemogu 100% dok ne otrgnem komad :D ...
 
pitanje za diogena...jel teoretski isto  gramsko staklo lakše od isto gramskog karbona, teoretski potpuno jednako namazanog epoksijem? :'(
više ljudi zanima odgovor a ja se usudim pitat :D

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #7
ne trgaj ništa... ;)  točno korišten jePU...namaže se tankim slojem balza i prisloni na blago vodom poškropljen stiro i onda stavi pod teret ako se što iscijedi sa strane ukloni se.....
 
onaj veliki zagi sam lijepio s epoksijem i naravno bez škropljenja vodom...ide to vama super jedva čekam da ga vidim u letu...kada ga ostaklite lagano ga finim brusom prođite da dobije još veću glatkoću...pokušajte izbjeći bilo kakvo narušavanje aerodinamike, naravno koliko je to moguće...Denise tu računam na tvoju inovativnost i sposobnost da razmjišljaš out of the box...to si već dokazao s klingonskim zagijem koji me oduševio  8)
 
lp
 
Toni

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #8
toni, čime si ljepio? :)
meni se čini kao PUmax, ali nemogu 100% dok ne otrgnem komad :D ...
 
pitanje za diogena...jel teoretski isto  gramsko staklo lakše od isto gramskog karbona, teoretski potpuno jednako namazanog epoksijem? :'(
više ljudi zanima odgovor a ja se usudim pitat :D

Pa ak potrošiš istu količinu smole i iste gramaže je staklo i karbon, na kraju če biti isto teški! Mislim da kevlar popije nešto više smole, ak ne nek me netko ispravi!
Btw daj si kupite preciznu vagicu na deal extreme za točno miješanje(50kn- 0.1gram), ili trk u apoteku po šprice pa s njima odmjerite! S time da nije jednaki volumni i maseni omjer mješanja; budem sutra doma pogledao, mislim da imam papir na kojem piše za tu smolu, a i dosta vam je važno kod epoxija zamiješati ga u točnom omjeru( znam da se stvrdne i kad se malo fula, ali mu nije ista čvrstoča)

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #9

pitanje za diogena...jel teoretski isto  gramsko staklo lakše od isto gramskog karbona, teoretski potpuno jednako namazanog epoksijem? :'(

To je zapravo odlično pitanje jer: različite vrste materijala različito upijaju smolu,a istovremeno iste vrste materijala iste gramaže , ali različitog načina tkanja opet ne upijaju jednako ! Hebeno!

Globalno, karbonska pletiva upijaju više smole nego li staklena iste gramaže, osim unidirekcioni karbon koji zaista upija malo smole.

Evo i primjeri: 164  gramsko staklo upija 128 grama smole i jedan kvadrat teži na kraju 292 grama.
                       160 gramsko karbonsko pletivo upija 184 grama smole i kvadrat ti je na kraju 344 grama.

Ovo su primjeri skinuti sa:   http://shop.r-g.de/

U praksi ti je dosta važno koliko smole istisneš iz pletiva kada ga 'namočiš', ja za to koristim veliki gumeni valjak, a usmoljenu tkaninu držim između dva sloja debelog najlona i istiskujem iz sredine prema van, no bolje je koristiti bugačice od mikrofibra koje fino upiju višak smole, vidi primjer ovdje (po kojemu i mi radimo u klubu) : http://www.gregorie.org/freeflight/cf_wing/d-box_assembly.html

Ako ti se ovo čini kao cijela filozofija, u pravu si, to je praktički jedna cijela struka i majstori ovog zanata u svijetu su vrlo rijetki .
(ionako sam napisao da sam ja jubito-pilot i lajbek ..  :D )

Precizne vage (0,1 gr) imaš za oko 200 kuna u Chipoteci ako ti se ne čekaju one iz DX-a.

Smola koju vi koristite (vidim na slici) miješa se u volumenskom omjeru 9:5, koristite one plastične šprice iz apoteke i biti će OK.

Damir

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #10
i dodati malo alkohola iz apoteke da ga se malčice razrijedi... ;)
 
lp
 
Toni

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #11
Znam, treba uzet SPACE BAG i u njoj sprešat tj vakumirat dio koji se radi  :)

Mi smo sa lakirerskom špahtlom (tanki komad pleha za one koji neznaju na kaj mislim) razvlačili smolu i mislim da smo stvarno malo potrošili. Neznam kolko točno jer nismo mjerili, recimo cca 50 ml neznam jel to puno il ne. Danas nisam isao dovršit drugu stranu (neznam jel ju je Denis dovršio) al veli da je prva super i tvrda ko kamen.

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #12
Evo blicinfo iz radione:
355 grama samo krilo obučeno u staklo sa obje strane,
Preklop na drugu stranu oko 2 cm sa svih strana u gornjem i donjem sloju, tak da su svi rubovi dupli.
Slike i ostali odgovori kasnije il sutra, zima je...

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #13
toni, čime si ljepio? :)
meni se čini kao PUmax, ali nemogu 100% dok ne otrgnem komad :D ...
 
pitanje za diogena...jel teoretski isto  gramsko staklo lakše od isto gramskog karbona, teoretski potpuno jednako namazanog epoksijem? :'(
više ljudi zanima odgovor a ja se usudim pitat :D

Pazi kila kamena i kila perja  uvjek je kila, na kamen možeš namazati 10 deka a ostalo će se iscjediti, u perje možeš umješati skoro dve kile smole. Ali onda nije točna pretpostavka "teoretski potpuno jednako namazanog epoksijem".
 
Karbon je žilaviji i teže se svija tako da u pletivu između uzddužnih i poprečnih niti ostaje više prostora nego između staklenih niti. Zato karbonsko platno upija više smole od staklenog platna.
 
U katalogu R&G možeš nači Bidirectional Carbon, to su niti karbona složene jedna do druge u jednom sloju i u drugom sloju isto tako samo pod pravim kutem. Taj materijal upija znatno manje smole čak manje od staklenog tkanja.
 
Za potrebe modelara R&G je proizveo karbonski mat u težinama 20 i 8 g/m2.
 
Karbonski mat 8g/m2 odgovara po čvrstoči 25g/m2 stakla što je jako lagano i jako čvrsto.
 
Na slici se vidi zep od lake balze presvučen tim matom od Karbona.
 
Ima ga i u katalogu HK 10g/m2:
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=12898
 
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #14
Na ovoj adresi je priručnik o upotrebi kompozitnih materijala i katalog s cijenama ali treba dodati troškove transporta i carine.
http://www.r-g.de/en/downloads.html
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO