Skip to main content

Topic: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika (Read 18438 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #15
evo par slika o donjoj strani
 


Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #17
mislim da ćete se "navuč" na staklo a to će biti i logičan nastavak vašeg rada..nakon toga ćete prijeći na složenije materijale kao što su karbon i kelvar i kombinacije istih...a onda ćemo vidjeti jedan Denisov crno-žuti zagi kako praši okolo naokolo...imat će tanji profil, na sebi jedan ozbiljniji inruner iz HET-ove serije recimo 2w-20 ili 2W-18 V2,  a elektronika i baterija 4S će biti smještena s gornje strane u gondoli koja neće narušavati aerodinamiku.. imat će jača serva - oko 2,5 kg i trokutiće smještene više prema sredini elevona..elisa će biti 4,7X4,7 i brzo će se okretati... neće biti prelagan jer neće biti rađen za jedrenje nego brzinu...koji gram više dat će mu prodornost tako da će potegnuti preko granice koju naši zagiji trenutno postižu i bez straha od flatera..... ;)
 
 
lp
 
Toni

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #18
Vruće, Toni, vruće...
Jučer smo ja i lija nešto kombinirali, zato sam i pitao ovo o težini stakla i karbona, bum pisao kad dođem doma... Kaj je zima vani, nejdite van.

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #19
2w20 toni blizu ali.... :P

For pylon /EDF jets up to 1600 grams
    Suitable for HET EDF unit 6904 or WeMoTec 480 mini fan
-Diameter : 28 mm
    -Length : 53 mm
    -Shaft Dia. : 3.17 mm
    -Weight : 130 grams
    -No load current(lo) : 5.5
    -Internal resistance: 4.5 moh
    -KV : 4400
    -No. of poles: 6
    -Max Current: 120 A
    -Max efficiency: 87%
    -Power Nominal: 1400 Watts on 4 cells (6904 fan unit)
    Note:
    i) We do not recommend to use the 1W30 motor with more than 4S lipo as it may burn the motor for high amp draw.
    ii) 35C lipo cells are recommended. :P
http://www.giantcod.co.uk/typhoon-motor-1w30-p-405101.html

Ide se u tom smjeru sigurno samo treba imati muda  i to voziti kak smo vozili zagije od
stiropora.Cijena stira i kompozitnih materijala.........pa ti leti miško.

Ovaj je motor za race rata ali paše i na zagija :D

lp lija

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #20
Lijo može i taj ali,
 
pitanje je što želiš...ista je stvar kao i kod impeler modela...u A-4 i Viperu imam isti set-up HET mini pro turbina i 2w-20. Zašto? Jer je to optimalan set-up za edf model do kojih 1.5 kg. E, sada. U ta dva modela mogao sam staviti motor koji ti spominješ i dobiti 1.4 kW ali po visokoj cijeni potrošnje. Mogao sam staviti i turbinu od 70 mm koja daje između 1700-2000W. I takva postoji. Moj setup daje 700W, ali vuče svega 42 A max. Ovaj daje 2 puta više snage, ali vuče 3 puta veću struju. Zahtjeva i kvrgu od reglera koji mora biti min 120 A, a on je velik i težak - imam ga u Mirageu. I sve to na 4 S koja onda mora imati daleko veći kapacitet nego koji sada koristim - dakle mora biti i gotovo dvostruko teža. Težina pri tom samo raste. Ovako dobijem od 5-7 minuta leta na Viperu bez da mučim bateriju, a ovako bi odbio jedva 2-3 minute. To je bio problem i s Hofmanovim motorima za impelere koji su davali veliku snagu ali i trošili puno struje tako da su se letovi doslovce sveli na nekoliko brisanaca. No, kome to odgovara odgovara.
 
 
Savjet je da sada na Nikšinom zagiju vidite što će se u smislu brzine postići na 4S i oko 700W snage glađom ostakljenom površinom. To vam može biti nekakav orjentir. No, nisam siguran da li se povećanjem snage kod propova proporcijonalno i povećava brzina. To je pitanje za iskusnije na području propova. Posebna je priča kada brzine pređu 200 km/h. Da bi dogurao na kojih 240-250 km moram uložiti i do osam puta veću snagu kod impelera. 
 
Vidim da ste zagrizli i to mi je drago zato sam vam i bacio bubu u uho. U svakom slučaju koliko god snage nagurali u njega konačan rezultat će ovisiti o usklađenosti krila i svega ostalog što ćete na njemu napraviti. Evo za primjer Hetov ME 163 koji koristi Het 2w-20 na 4 S  postiže ogormnu brzinu - 260 km/h. Dakle sve je u optimizaciji.
 
Što se tiče Race rata mislim da mi je Kristijan spominjao kako ludo lete već kod 150-300 W snage. No, mi uvijek želimo više.  ;) 
 
HET ME-163 prop jet red
Product Code#:ME163red

Features:
  - Fiberglass fuselage
  - Balsa covered foam wings
  - All parts laser cut - Clear canopy
  - Decal set
  - Photo illustrated instructions on CD-ROM
  Requires:
  - E-propeller
  - 1 x 30mm spinner
  - Typhoon EDF motors 2W, 3W, 4W or 2W-20
  - 4 Channel radio
  - HET-40-75A ESC
  - 2 micro servos
  Specifications:
  Wingspan: 920 mm
  Weight : 580 - 1200 grams
  Length : 670 mm

 
Warning: This is an extremely fast jet which can be flied over 260km/hr with 2W-20 motor. Advanced skill is required to fly this jet!!
 
http://www.highendrc.com/index_eproduct_view.php?products_id=231
 
HET ME-163 Prop Jet available at www.TurboFanElectrics.com
 

lp
 
Toni         

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #21
Papa baterije za doručak (1w30) tu se slažem ali da vuče Toni vuče. :P
Iako je 1w30 duplo jači od 2w20 on je samo par funti jeftiniji.

Uvjek želimo više to je normalno zato Kristijan ima setup od 1600w ;) za race-a

lp lija


Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #22
Ja bi morao i ulaznice u garažu počet prodavat, pa možda skupim za motor...
Do tada ću probat nešto sasvim malo, 5900kv 2040 na 2s. Sa 4x4 nebi trebao više od 30A, nadam se... Ni krila šira od 70. I malo stakla dok ne kupim karbon, i to samo na stiro, bez balze. Onda ćemo dalje.
Streetfighter za po doma...

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #23
Po meni je i dalje bitna optimizacija svega ali nemam ništa ni protiv sirove snage. Samo naprijed i čekamo na snimku ili da to vidimo u živo na livadi. Race je opasno pri kraju.
.
lp
 
Toni 


Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #25
Po meni je i dalje bitna optimizacija svega ali nemam ništa ni protiv sirove snage. Samo naprijed i čekamo na snimku ili da to vidimo u živo na livadi. Race je opasno pri kraju.
.
lp
 
Toni

Ma naravno da je bitna optimizacija svega mislim da ovo što je napravio Kristijan od race rat-a i je to.
Tako i tako ovaj motor je samo još u dalekim planovima za rata koristim parsto wata manje.
Tako ja radim nemrem ič sporo :D :D
Ja bi morao i ulaznice u garažu počet prodavat, pa možda skupim za motor...
Do tada ću probat nešto sasvim malo, 5900kv 2040 na 2s. Sa 4x4 nebi trebao više od 30A, nadam se... Ni krila šira od 70. I malo stakla dok ne kupim karbon, i to samo na stiro, bez balze. Onda ćemo dalje.
Streetfighter za po doma...
jel možemo platiti u karbonu? 8) :D

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #26
netko je ranije napisao mudra je ta lija  :D
 
Toni

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #27
Evo blicinfo iz radione:
355 grama samo krilo obučeno u staklo sa obje strane,
dakle ovako:
    355 grama samo krilo obučeno u staklo sa obje strane
     50 grama elevoni
     20 grama vingleci
    200 grama 3s 2200 batka
     20 grama servači
     10 grama prijemnik
     40 grama regler
     70 grama motor
     10 grama elisa
     30 grama ostale sitnice.....
_________________________________
AUW  805 grama (!?)

U odnosu na Zagije stiropor+traka za pakete , koji nam ispadaju oko 550-600 grama ovo je zaista teško ?
Nisam siguran koliko nam to može povećati brzinu, jer je aerodinamički otpor isti pr istoj brzini za neko tijelo, a brzinom raste proporcionalno kvadratu iste.
Možda probati sa low-drag profilom ? Ja i Plavi rezali smo Zagija sa takvim profilom (Marske-7) i taj mu je Zagi opako brz sa 2826 motorom, brži od od mog sa 3536.
Profil imaš u Airfoilbrowseru (pogledaj si kod Plavog link na Airfoilbrowser)... ako se vidimo ovaj vikend , mogu ti donjeti šablone za isti, kod mene i tako čekaju da ih se iskoristi, pa reži i probaj.


Nabrijavati setup da probijemo 200 km/h uz istu aerodinamiku Zagija čini mi se kao loša ideja.
Treba smanjiti aerodinamički otpor, pa da vidimo kako ide.


Damir

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #28
evo slike od jučer, zadnja je od race rata, ali mi se sviđa kak je ispalo pa ako nikola izbuši rupe kao što je lija uspio možemo na prave pante stavit elevone , a ne na selotep.
radi se o ovim pantima:  http://www.himodel.com/plane/D2.5×L43mm_Pivot_&_Round_Hinges_10pcs_HY008-00102.html
 
 

Odg: Zagi - stiropor - balza - stakloplastika

Reply #29
AUW +800gr?
 
mislim da tu nečemo imati nikakvog problema jer je niksa do sad vozio toliko teškog zagija, 2835 outrunner + 4000 3S baterija za dugo bit u zraku. a i moj prvi je bio 850, obučen u alu foliju sa plastičnim vrpcama, već sam pokazivao taj materijal, jer ispočetka nisam bio siguran u selotep kao nosivi dio.
 
tanji profil bi svakako trebalo isprobat, naravno sa istim setupom kao normalni pa bi se odma vidla razlika, ali ako Plavi veli da je brži onda nemamo kaj puno razmišljat nego ti popalit šablonu na par dana i izrezat dva-tri ili iskopirat šablonu.
 
ova težina, 355gr:
prazan stiro ima 87gr;okruglo 90,  nek nam je staklo cijeli metar +20gr,  epoksi smo mjerili i potrošili 31gr jučer i dan prije isto (sigurno manje jer je niksa bolje izvlačio, odma sam vidio da više trošim), to je oko 60gr : ukupno je to  oko 170 grama minus 355;
ispada da balza + PUmax moraju biti teški cca 185 gr...   da li je to moguće?
ima na čeonoj stani šipka balze i na izlaznoj 5x5 i plank.
jest da ga je balza učvrstila ali i otežala, posebno kad smo još gore i staklo dodali, zato razmišljam da bi se moglo u budučnosti balzu i staklo težinski zamjeniti karbonom koji bi u pola težine bio duplo čvršći.
tu sad ono moje pametno pitanje o težini dobiva ulogu, karbon iste gramaže,  teoretski jednako natopljen ( možda je bolja riječ ispunjen) epoksijem ima malo veču težinu, a po mojem netreba mu balza kao ukručenje. mislim da sam dosta izvježbao brušenje stiro da mogu direktno mazat vlakna.