Skip to main content

Topic: CG - centar gravitacije (Read 18041 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CG - centar gravitacije

ovako..zanima me sljedece vezano uz CG
vec jako jako dugo pokusavam shvatiti ali nikako
CG je je zapravo mjesto u kojem je avion uravnotezen
zanima me zasto je uvijek CG smjesten na podrucju krila aviona??
zasto nije recimo u sredini trupa ili bilo gdje drugdje?.zasto uvjek u podrucju krila??

ako bi radil model prema nekim svojim nacrtima,tj. iz glave, gdje bih trebao racunati da mi bude CG???
hvala
Nema straha dok je v puški praha !

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #1
cijela priča se komplicira kada shvatiš da imaš 'dva' CG-a,
jedno ispod desnog, jedno ispod lijevog krila.  :D

a tek da ako ih spojiš linijom... i prst staviš di ta linija siječe trup.
možeš model držati i na jednome prstu ako nije pretežak.  ???

ako nisi nešto krivo radio na modelu, onda je lijeva strana jednako teška kao i desna,
pa nema potrebe stalno to provjeravati.
dovoljno je na livadi nakon ubacivanja pune batke samo provjeriti cg u odnosu naprijed/nazad,
zato se prstima model podigne ispod krila. jer ga je teže držati u jednoj točki.
pogotovo jer je trup ispod dosta ispod krila i sva masa je iznad... pa kao da držiš biljarsku kuglu na olovci...

imaš razne online kalkulatore za cg po obliku krila,
http://fwcg.3dzone.dk/ 
http://www.scaleaero.com/CG_Calculator.htm
neko pravilo je na prednjoj trećini krila.

koji model radiš, vidim da se raspituješ o servo konektorima, CG-u itd...

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #2
hvala na objasnjenju ;)
to kuzim da imas dva CG-a,jednog ispod ljevog i desnog krila..
a naravno kuzim da je ubiti samo jedan CG kod aviona a to je onaj u sredistu  ;D

ne radim niti jedan model za sad ali imam u naumu neki početnički..jos neznam koji..
opcenito me zanimaju te stvari..bolje se unaprijed upoznati s nekim stvarima ;)
Nema straha dok je v puški praha !

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #3
hvala na objasnjenju ;)
to kuzim da imas dva CG-a,jednog ispod ljevog i desnog krila..
a naravno kuzim da je ubiti samo jedan CG kod aviona a to je onaj u sredistu  ;D

kak onda pitaš zašto je cg uvijek na krilu a ne na trupu?  :o

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #4
pa da...ali pital sam zasto je to uvijek tak?? kuzis
sorry ak sam malo nerazumno posatavil pitanje ;)
Nema straha dok je v puški praha !

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #5
CG se često nalazi kod krila iz razloga što su krila jedna od većih/težih površina aviona, samim time centar gravitacije se mora nalaziti više manje kod krila ovisno o poziciji motora na trupu itd. CG je ništa manje nego jednostavno mjesto na kojem je centar cijelokupne težine/mase modela.

nadam se da ti je od pomoći.
nitko ne zna sve pa tako ni expert =)

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #6
CG se često nalazi kod krila iz razloga što su krila jedna od većih/težih površina aviona, samim time centar gravitacije se mora nalaziti više manje kod krila ovisno o poziciji motora na trupu itd. CG je ništa manje nego jednostavno mjesto na kojem je centar cijelokupne težine/mase modela.

nadam se da ti je od pomoći.
:D :D
450expert, ako već nisi, onda moraš odmah u književnike...
D.

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #7
hvala na objasnjenju ;)
to kuzim da imas dva CG-a,jednog ispod ljevog i desnog krila..
a naravno kuzim da je ubiti samo jedan CG kod aviona a to je onaj u sredistu  ;D

kak onda pitaš zašto je cg uvijek na krilu a ne na trupu?  :o

Nisam siguran a nemam vremena momentalno da provjerim
ali cini mi se da Modeli i Avioni tipa "Patka" CG imaju na Trupu ?

Pozz, iv

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #8
recimo [attachimg=1] ovaj nema  ;)
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #9
recimo [attachimg=1] ovaj nema  ;)

Gradjanine,
to je standardno kod Aviona i Modela
 ALI  Modeli i Avioni tipa  "PATKA"
Canard - BD i slicni, tu je CG  ima drugaciji polozaj

Pozz, Iv

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #10
recimo [attachimg=1] ovaj nema  ;)

zac za ovaj model moras imat tanke prste za trup
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #11
Vidim da je ovo tema za nabijanje postova.. pa ajde da zagnojim i ja malo... 

Daklem na modelu aviona, kao i na avionima u punoj veličini, bez obzira da li je patka, šljuka ili koja druga živina, i bez obzira na konfiguraciju zrakoplova( dvokrilac, leteće krilo, kanard i slično....) postoje dvije točke koje su usko vezane jedna uz drugu i određuju letačke osobine zrakoplova. ( da se razumijemo.. ne postoje SAMO dvije, ali da se držim teme). Jedna je težište, znači točka u kojoj djeluje težina zrakoplova koja zrakoplov vuče dolje, a druga je hvatište sile uzgona koja diže model prema gore. E sad, pošto krilo zrakoplova daje najveći dio uzgona, onda je i logično da je hvatište uzgona u području krila, gdje točno... to ovisi o konfiguraciji uzgonskih površina... da bi model bio aerodinamički uravnotežen težište mora biti malo ispred hvatišta uzgona. zašto?.. hm to je predmet za daljnu raspravu.... uglavnom zato je težište u najvećem broju slučajeva u području krila.....
I onako odokativnom metodom bude na prvoj trećini krila.. ( ako model ima pravokutna krila poput cesne, pajpera i sličnih modela)

P.S. na prvoj trećini.... tj na 30 % oprostite na nejasnoći....

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #12
Vidim da je ovo tema za nabijanje postova.. pa ajde da zagnojim i ja malo... 

Daklem na modelu aviona, kao i na avionima u punoj veličini, bez obzira da li je patka, šljuka ili koja druga živina, i bez obzira na konfiguraciju zrakoplova( dvokrilac, leteće krilo, kanard i slično....) postoje dvije točke koje su usko vezane jedna uz drugu i određuju letačke osobine zrakoplova. ( da se razumijemo.. ne postoje SAMO dvije, ali da se držim teme). Jedna je težište, znači točka u kojoj djeluje težina zrakoplova koja zrakoplov vuče dolje, a druga je hvatište sile uzgona koja diže model prema gore. E sad, pošto krilo zrakoplova daje najveći dio uzgona, onda je i logično da je hvatište uzgona u području krila, gdje točno... to ovisi o konfiguraciji uzgonskih površina... da bi model bio aerodinamički uravnotežen težište mora biti malo ispred hvatišta uzgona. zašto?.. hm to je predmet za daljnu raspravu.... uglavnom zato je težište u najvećem broju slučajeva u području krila.....
I onako odokativnom metodom bude na prvoj trećini krila.. ( ako model ima pravokutna krila poput cesne, pajpera i sličnih modela)

U svakom slucaju na PRVOJ TRECINI ?

malo nazad,recimo na drugoj trecini ili ca. 60%  ?

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #13
Vidim da je ovo tema za nabijanje postova.. pa ajde da zagnojim i ja malo... 
Molim, molim, ja držim autorska prava na pojam 'zagnojiti malo' ..  :D :D

da bi model bio aerodinamički uravnotežen težište mora biti malo ispred hvatišta uzgona. zašto?.. hm to je predmet za daljnu raspravu.... uglavnom zato je težište u najvećem broju slučajeva u području krila.....
I onako odokativnom metodom bude na prvoj trećini krila.. ( ako model ima pravokutna krila poput cesne, pajpera i sličnih modela)
To je OK za leteće krilo, no za ostale slućajeve 'običnih aviona' stvari stoje malo drugačije, vidjeti sliku: autor je Martin Happerle koji je ujedno i autor poznatih MH-profila, kod nas poznatog MH43 koji u zadnje vrijeme letimo na Zagiju.
UZ poznavanje eng. jezika tekst ispod slika tumači situaciju aviona sa stabilizatorima i letećeg krila, tj, odnos CG i centra (hvatišta) uzgona.
Damir

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #14
hvala na objasnjenju ;)
to kuzim da imas dva CG-a,jednog ispod ljevog i desnog krila..
a naravno kuzim da je ubiti samo jedan CG kod aviona a to je onaj u sredistu  ;D

kak onda pitaš zašto je cg uvijek na krilu a ne na trupu?  :o

Nisam siguran a nemam vremena momentalno da provjerim
ali cini mi se da Modeli i Avioni tipa "Patka" CG imaju na Trupu ?

Pozz, iv
da ,u pravu si Ivane, jedino patka ima težište na trupu,ja sam patku napravio, pa dosta znam patkinom  cgu.