Skip to main content

Topic: CG - centar gravitacije (Read 18042 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #45
Molim da se više ne linkaju baljezgarije koje su načmrljili na papiru nekakvi tamo NASA-ini i slični "inženjeri" i "stručnjaci", nek se oni registriraju na flyfreak pa možda nešto i nauče  :D
MAK Zapad

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #46
Točno Robi,padal bi na rep!
Diogen,ovaj raspored sila ti važi kad je moving fluid u smijeru srelice,a ona je odnaprijed u odnosu na aeroprofil,ako bi bila odozdo(znaci kad ga baciš íz balona) , onda  bi cp bio na drugom mjestu,a ako je ct iza,padal bi na rit! Ova slika je ok kad promatraš samo sile na aeroprofil,al ti imas još i rep i trup,pa to podosta mijenja stvari,čak ni na zagiju to nije jednostavno jer krilo ide u deltu i ima različitu dubinu po rasponu pa moras tražiti rezultantu sila!
Kaj se tiče rcraketoplana,moramu svog servače ugraditi pa možemo probati iako bi ja rađe s raketnim motorom! :)

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #47
raketni motor....  ;D

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #48
E sad već ulazimo u teoriju letenja malo dublje......
jupiiiiii.....

vezano uz pifce... broj je bio orijentacijski samo.... a i normativ je bitan... nije isto 3 pive od pola litre ili tri pifice iz plastične boce od 2 l. :)
iako je količina nebitna. bitno da teče....

K.

I dok čitam ovu temu i postove stalno mi u podsvjesti odzvanja ona mantra koju sam čuo kad sam počeo sa ovom bolešću od modelarstva..... a ide nekako ovako..... " Model sa težištem previše naprijed leti loše..... model sa težištem previše iza ne leti...."


Odg: CG - centar gravitacije

Reply #50
Ja sam imao jednog Zagija s težištem jako iza, ono prilično ekstremno iza :)
Na punom gasu je s elevonima full prema dolje penjao, ali je zato jedrio ko curica. Kad sam stavio težište još cm iza, nije letio uopće :)
MAK Zapad

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #51
E sad već ulazimo u teoriju letenja malo dublje......
jupiiiiii.....

vezano uz pifce... broj je bio orijentacijski samo.... a i normativ je bitan... nije isto 3 pive od pola litre ili tri pifice iz plastične boce od 2 l. :)
iako je količina nebitna. bitno da teče....

K.

I dok čitam ovu temu i postove stalno mi u podsvjesti odzvanja ona mantra koju sam čuo kad sam počeo sa ovom bolešću od modelarstva..... a ide nekako ovako..... " Model sa težištem previše naprijed leti loše..... model sa težištem previše iza ne leti...."

crash
zavisi sto hoces,
Akrobatsko Letenje i ziv Model, Teziste naprijed, 33 %

Termicko Letenje  nazad 55-65 %
time sto za Teziste nazad i Koncepcija Modela mora biti prilagodjena !

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #52
3D modeli također imaju težište poprilično iza! Čak možda i više nego jedrilice
MAK Zapad

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #53
da robi,to potvrdujem jer se upoznajem s odlikama 3d letenja i ko prvo za 3d vise manje kazu da se s cgom igra na nacin da ga se po ukusu letaca gura iza.
za mog leptira kazu ako je akro letenje onda cg u normali a za 3d iza..iako neznam kako to napraviti osim utegom jer je nevjerojatno nose heavy  ::)
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #54
OMG, Žac se slaže sa mnom!  :D
Ideš danas letit s tim, došel bi vidjet možda :) Baš me interesira kak to ide
MAK Zapad


Odg: CG - centar gravitacije

Reply #56
Šteta bi bilo da prekinemo ovaj gnojidbeni lanac.... :D

Dakle, dosjetio sam se: model ispušten na visini pri nultoj brzini gibanja zraka (dakle bonaca) pada balističkom putanjom dok se ne pojavi bilokakvo aerodinamičko djelovanje njegovih površina !
Dakle - determalizacija je takav primjer - za vrijeme leta izaziva se nagli deep stall, uzgon se slomi i model počinje padati poput padobrana, dok god je rep u položaju determalizacije. Ako bi rep nakon staliranja bio vraćen u 'radni' položaj, model bi se zaletio naprijed i stabilizirao se /nebi se stabilizirao ovisno o konstrukciji i podešavanju.

Na sljedećem jubitou (molim preskočiti na 1:00) vidi se deep stall i skoro okomito padanje jedrilice: pri pada  rotira oko okomite osi što je posljedica nejednakog vitoperenja  uški ( ''warp'' vanjska dobiva izvjesni negativni kut kako bi lakše piknula i usisala se u termiku )

http://www.youtube.com/watch?v=4dIjMnWqIMg

Damir

Odg: CG - centar gravitacije

Reply #57
Eto lukav način za provjeru dosadašnjih napisa na ovoj temi. znači treba samo izračunati lokaciju AC-a i onda pomicanjem težišta vidjeti u kojem slučaju će model proletjeti
Ujedno i dobra lekcija za neke buduće škole modelarstva... jer će tako polaznicima biti na zoran način objašnjeno zašto je težište baš tu gdje je....