Skip to main content

Topic: FrSky Taranis X9D Plus - napon baterije (Read 3107 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

FrSky Taranis X9D Plus - napon baterije

Pozdravljam sve forumaše.

Jučer sam po prvi puta punio bateriju na Taranisu. Baterija je original NiMh 2000mAh, 7.2V.
Punjač isto originalni "pse" (15V, 0.5A).
Punjenje je trajalo malo manje od 6 sati (dok se nije ugasila zelena led-ica na stanici).
E sad, čitao sam kako postoji opcija kalibracije unutar Taranisa.
Uzeo sam digitalni multimetar (voltmetar). Mjerio sam napon na konektoru baterije i sa upaljenim Taranisom (ugašen interni RF modul) i sa odspojenom baterijom.
U oba slučaja voltmetar je pokazao napon od 10.3V ????
Trenutno nemam drugi voltmetar da mogu sa njim izmjeriti, ali mislim kako mi je multimetar ispravan i pouzdan.

Baterija je nakon punjenja bila malo toplija, ali ništa zabrinjavajuće. Nigdje nije "napuhnuta" ili oštećena...
Našao sam na interntu podatak da je do napona 8.4V ili čak 8.7V u redu. No kod mene je napon 10.3V...

Znam da Taranis podržava ulazne napone u intervalu od 6V-15V i stanici ne bi trebalo biti ništa, ali me brine visoki napon zbog same baterije...
Ako ima tko kakvih iskustava po ovom pitanju, bio bih zahvalan na komentarima/odgovorima....

Odg: FrSky Taranis X9D Plus - napon baterije

Reply #1
Sve je o ako baterija ima napon cca 8.6 ili 8.7? Kao i svaki punjac veci napon je bez opterecenja/ baterije. Stanica podrzava vise baterija ak se dobro sjecam pa sama odabere koja je baterija unutra i prilagodi napon. Moras mjerit s prikopcanom baterijom ako zeli se uvjerit u ispravnost punjaca unutar stanice.

Odg: FrSky Taranis X9D Plus - napon baterije

Reply #2
Neznam jedino ako nema elekteonike za regulaciju a da je stanica podesena na ulaz od 12v.

Odg: FrSky Taranis X9D Plus - napon baterije

Reply #3
Daddy živio , neka te ne brine napon jer sve je kod tvoje TX baterije  ok ,evo pročitaj :

Description:
 Brand name: Frsky
 Item name: Taranis X9D Plus with X8R receiver
 Channels: up to 16 channels
 Battery capacity: 2000mAh
 *Operating voltage: 6-15V( 2S 3S lipo are acceptable)
 Operating current: 270mah maximum
 Operating temperature: -10 - 60 degree
 Backlight LCD screen: 212*64, 2 color combinations for select,send randomly
 Model memories: 60(extendable by SD card)
 Compatibility: FrSky x series an V8-II series receiver
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: FrSky Taranis X9D Plus - napon baterije

Reply #4
Ne brine njega napon stanice, vec napon baterije.
Probaj mjeriti multimetrom napon mreze (uticnice), primijetio sam da ovi jeftini multimetri kada je njihova interna baterija pri kraju pokazuju cudne vrijednosti.

Odg: FrSky Taranis X9D Plus - napon baterije

Reply #5
Pa valjda je razumio da se odnosi na bateriju, a i ne vjerujem da mu voltmetar ''krade'' više od 1V , tako da ne bi trebao biti zabrinut ,jer mu je dozvoljen napon od 6-15 V. I hvala Tomoooo na upozorenju.
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: FrSky Taranis X9D Plus - napon baterije

Reply #6

Hvala na komentarima.
@tomoooo: probao sam mjeriti napon od 1.5V AA baterije i pokazivao je 1.7V na tri različite baterije (htio sam mjeriti u DC području pa nisam mjerio utičnicu u AC području). Napon te tri baterije spojene u seriju je bio 5.2V.Posuditi ću još jedan ili dva multimetra pa probati sa njima.
@remote: baterija me brine. Za stanicu znam da podržava 6V-15V tako da bi ona trebala biti OK. Hvala na informacijama...

Kako je već bilo kasno (nisam htio ostaviti Taranisa preko noći na punjaču), čekao sam da se napuni.
Iznenadio me napon nakon punjenja, pa sam postavio pitanje ovdje na forumu. Možda se netko susreo sa sličnom situacijom....

Nadam se da je multimetar, iako je do sada sasvim solidno radio...

Odg: FrSky Taranis X9D Plus - napon baterije

Reply #7
Nasreću (ili multimetrovu žalost) ipak je bilo do multimetra.
Posudio sam danas analogni multimetar i pokazao je između 8 i 8.5V.
Posuditi ću u ponedjeljak FLUKE-a, pa ću preciznije izmjeriti.

Hvala još jednom na savjetima...

Odg: FrSky Taranis X9D Plus - napon baterije

Reply #8
Možda ovo može pomoći:


[attachimg=1]


Baterija skinuta s punjača može pokazati napon po ćeliji od preko 1.5V.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: FrSky Taranis X9D Plus - napon baterije

Reply #9
Naravno! Hvala puno...