Skip to main content

Topic: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka (Read 46778 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #60
A i ti novinari (mislio sam da su samo naši mustre) ali izgleda da je to svjetski trend. Vjerojatno je uvijet za postat novinarom - lobotomija.


Otok Juist (dio zapravo) je proglašen "no fly -NOTAM" zonom zbog projekta njemačkog ministarstva transporta i digitalne infrastrukture. Da radi se o tesiranju dronova (grozna riječ) u svrhu dostave/spašavanja/nadziranja/itd. Projekt je puno širi od dostave paketa.

A to što je DHL zvučno ime - je korisno samo prodaji novina.

if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #61
Srećom da taj lobotomičar radi za Reuters.  ;)

Nijemci očito ne žele kaskati.

lp
Toni
 

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #62
video leta DHL-ovog modela, QUAD, očito je dovoljno siguran  :)
djeluje kao da je i rain-proof.
http://c10003-o.l.core.cdn.streamfarm.net/10003alphapeg/ondemand/DHL_Paketkopter_Testbetrieb_Footage.mp4


[attach=1]


vani se već natežu oko zakona, a kod nas se mirno promatra, jer nema dovoljno velikog kluba koji bi se uključio u to očito.


Flite Test | AMA vs FAA - Lawsuit Update


3:18 - hobbyste štiti kongres, vjerojatno neko ustavno pravo na slobodu i slično...



Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #65
Evo, i onda se pitamo zašto će se zabranit FPV i snimanje dronovima... Imaju razloga mali milijun da to reguliraju jako strogo.

A ovog debila treba smjestit iza rešetaka na 2-3 godine. Pogotovo zbog postavljanja videa na youtube.

http://webcafe.net.hr/svastara/video-snimio-je-golu-usred-suncanja-pa-skoro-ostao-bez-letjelice

Možda je rješenje uvesti neki tečaj koji bi se mogao položiti u lokalnim aeroklubovima i koji bi košta 200-300kn. I na tom tečaju objasnit što se smije, a što se ne smije i izdati dozvolu za FPV letenje, koju nebi mogli dobiti mlađi od 16g recimo. Tako da onaj tko napravi neku glupost se ne može izvuć na neznanje, a opet da postoji nekakva edukacija i pravila kojih se treba pridržavati.

Jedna jako teška stvar za reguliranje, i vjerujem da će na kraju sve zavšiti zabranom, jer je vlastima najlakše zabranit i ne bavit se tim zbog par 1000 ljudi koji se bave hobijem... Na žalost cijeli hobi će ispaštati zbog par idiota...

 

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #66
Ja sam uvijek podjeljenih mišljenja, svi pričaju o nekom narušavanju privatnosti. Konkretno u ovoj snimci. što je njega spriječavalo da se popone on sam na krov i snimi je? Za to mu ne treba mutli. Ono drugo što je trebalo razmišljat što da je ženska pala s krova dok je naganjala ga sa metlom? Onda pak neki  kažu on meni je vidio kroz prozor u stan itd. Na ovoj snimci se vidi netko kako i čak maše multiju kroz poror.. Zašto misliš da je ovog frajera trebalo strpat u zatvor ? Koji je on propis prekršio? Nije nikome letio u dvorištu itd. nisam ni za niti protiv, dosta diskutabilno po meni, više sam na strani pilota nego ženske..

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #67
OK, treba vidjet radi li se ovdje o kršenju privatnosti. Možda je krov privatan, možda je cura zaključala ulaz da nitko drugi ne može na krov... Mislim da je zgrada privatno vlasništvo, a ne javno mjesto, pa čak i njen krov. Doslovno kao da ti netko dođe tak na terasu kuće i snima te.

Ali postavit ovo na youtube je po meni glupo i mislim da je debelo kršenje privatnosti ove cure, aj da ju je snimio slučajno, kasnije se ispričao i obrisao snimku. Ali ovak se približavati, naslađivat i objavit javno po meni nije u redu. Također letit u tolikoj blizini zgrada bi trebalo zabranit. Mislim da je čak zakon da ne smiješ prilazit 50m do stambenih objekata, a ovaj je bio praktički na zgradi.

Legalno ili ne, ovo je glupo, i samo još jedan + za zakon o kompletnoj zabrani FPV letenja.

Sa zatvorom sam pretjerao, ali debelu novčanu kaznu mu treba zalijepit.

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #68
a ako te neko snimi sa kamerom sa druge zgrade, mislim da je čak toga i bilo po hr portalima di je frajer slikao ženske kako se sunčaju, no nebitno. Stvar je kulture. U hr. zakonu je definirano. obrati pozornost na težinu letjelice :)

Btw. to je službeni odgovor kontrole zračne plovidbe rh.

Sukladno članku 29. stavak 1. točka 2. Pravilnika o letenju zrakoplova (Narodne Novine br. 30/2013) letenje bespilotnih zrakoplova i drugih daljinski upravljanih ili neupravljanih letećih objekata s vlastitim pogonom zahtijeva Odobrenje nadležne kontrole zračnog prometa. Za pribavljanje Odobrenja odgovoran je rukovatelj bespilotnog zrakoplova ili drugog letećeg objekta ili ovlašteni voditelj, odnosno organizator planiranog djelovanja. Uvjeti za izdavanje Odobrenja prilikom posebnog korištenja kontroliranog zračnog prostora objavljeni su u AIC-om B007/2014 u AIP-u RH (u privitku). Nadalje, u odjeljku 3. PLZ-a (članci 174. do 178.) opisane su posebne odredbe o letenju bespilotnih zrakoplova i drugih upravljivih i neupravljivih letećih objekata. Iz tog dijela istaknuo bih slijedeće:
 
Članak 174:
- stavak 2: „Letenje bespilotnih zrakoplova ne smije se obavljati na udaljenosti manjoj od 150 m (500 stopa) od naseljenog područja bez odobrenja Agencije. Odobrenje nije potrebno za letenje zrakoplovnih modela ukupne mase do 5 kg, kao i za letenje zrakoplovnih modela na raketni pogon kod kojih masa pogonskog goriva iznosi 20 g ili manje“.
- stavak 5: „Letenje bespilotnih zrakoplova izvan vidnog polja rukovatelja i letenje bespilotnih zrakoplova mase veće od 20 kg dozvoljeno je samo u područjima s ograničenjem letenja. Pod letom izvan vidnog polja smatra se let pri kojem rukovatelj ne može jasno vidjeti bespilotni zrakoplov i njegovu orijentaciju bez pomoći specijalnih optičkih pomagala“.
- stavak 6: „Bespilotni zrakoplov mora biti opremljen mehanizmom koji će omogućiti da u slučaju bilo kakvog kvara na uređaju ili gubitka kontrole nad uređajem neće doći do ugrožavanja osoba i imovine, a rukovatelj se mora uvjeriti da je taj mehanizam ispravan prije početka leta. Ukoliko bespilotni zrakoplov nosi teret, isti mora biti propisno osiguran. Odredbe ovoga stavka nisu primjenjive za zrakoplovne modele do 5 kg“.
 
Članak 176:
- stavak 1: „Odobrenje Agencije je potrebno za letenje bespilotnih zrakoplova za operacije: 1. izvan vidnog polja rukovatelja, 2. na udaljenosti manjoj od 150 m od stambenih područja, 3. na udaljenosti manjoj od 1,5 km od granica aerodroma, te 4. bespilotnih zrakoplova mase veće od 20 kg.
 
Članak 178:
- stavak 1: Uzlijetanja i slijetanja zrakoplovnih modela, dozvoljena su na aerodromima, ukoliko je udovoljeno odredbama članka 36. ovoga Pravilnika, a u skladu s naputkom o uporabi aerodroma, odnosno aerodromskim priručnikom.
 
Dakle, laičkim jezikom, korisnik nam mora poslati obrazac (AIC B007/2014) za posebno korištenje kontroliranog zračnog prostora. Mi ćemo međusobnom koordinacijom odrediti uvjete pod kojima odobravamo aktivnost i objavit ćemo NOTAM. Korisnik je dužan se pridržavati uvjeta iz Odobrenja i svi sretni i zadovoljni. U svakom našem odobrenju, što se tiče ove tematike, će stajati: „Ovo Odobrenje ne oslobađa tražitelja njegove obaveze ishođenja potrebnih odobrenja za letenje bespilotnih zrakoplova i drugih upravljivih i neupravljivih letećih objekata  sukladno članku 174., 175., 176., 177. i 178. Pravilnika o letenju zrakoplova“.

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #69
Dakle modelom do 5kg kod nas možeš raditi što god hoćeš? Barem trenutno...

No kak je krenulo, baš me zanima na što će zakon ličit za godinu dana... Pretpostavljam da ćemo prepisat zakone kao što to uvijek i radimo od austrije/njemačke i sl. a još je vjerojatnije da će nam EU nametnuti neki pravilnik.

Do koje visine je kod nas uopće dozvoljeno letiti modelom?


Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #70
Dakle modelom do 5kg kod nas možeš raditi što god hoćeš? Barem trenutno...

No kak je krenulo, baš me zanima na što će zakon ličit za godinu dana... Pretpostavljam da ćemo prepisat zakone kao što to uvijek i radimo od austrije/njemačke i sl.

Do koje visine je kod nas uopće dozvoljeno letiti modelom?

300m ilitiga 300m AGL (altitude above ground level), u HR zakonu je zabranjeno znači letjeti FPV bez dozvole, moraš imat avion model u videokrugu. ali nema prekršajne sankcije ili kazne tako da.... nema te na osnovu čega kaznit, ako sam u krivu neka me netko ispravi tako sam ja to zaključio :)

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #71
Ma doć će i to na svoje. Tak je bilo i da se bicikl ne smije vozit po nogostupu 10 godina u zakonu, čak je i policija rekla da to toleriraju, dok jednog dana nije zafalilo para i počelo se kažnjavat iako realnog razloga za to nije bilo i moglo se rješit na više drugih načina, pametnjakovićima je bilo najlakše zabranit i kaznit i više ne imat posla s tim. Jer oni koji su donjeli zakon se ionako ne voze biciklima, a tak će bit i s ovim.

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #72
To je samo losa reklama, isto kao i link koji iz tog teksta vas odvede na prodaju stanova!

A opet kako je on krsio privatnost, isto tako niti ona nebi smijela biti gola na javnoj povrsini, to ako ima stan u toj zgradi to ne znaci da je cijeli objekt u njenom privatnom vlasnistvu!

Dali bi bilo u redu da nju golu gledaju djeca iz zgrade preko puta?

A u ostalom sigurno, je snimao u dogovoru s zenskom kako bi povecao gledanost!

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #73
Kako sam se nedavno opet malo vratio u modelarstvo, nabavio quad, fpv i tako to, počeo malo letjeti, snimati...pokazalo se da se stvarno lijepi i iskoristivi kadorvi mogu dobiti, posložio sam par filimića i dosta ljudi se javilo s upitima za snimanje...što svatova( ne u crkvi i sali dakako), pa do nekih radova i tako..
Ovih dana sam nabavio neke papire za obrt...e sad, postoji li osoba na ovom forumu koja mi točno može reći što i kako.
Volio bih biti koliko toliko legalan po pitanju snimanja iz zraka.
Dakako model je ispod 5 kg( oko 2kg), ne izlazi se iz vidokruga, fpv služi samo za kadriranje.
Mislim da u Zg to radi Marko Butraković, no ne javlja mi se na mob niti mail..

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #74
1. jesi zaposlen?
2. koji tip obrta misliš otvarat?
3. još uvijek nema uredbe o snimanju iz zraka, pravo na snimke polaže geodetska uprava, u pravilu bi trebao dat snimke njima na uvid. bla bla bla... no ko ih jebe glupa naša država,
4.ima opcija sa ugovorom kao slobodan umjetnik, autorsko djelo ili tako nešta treba istražit lupam bezveze ali sam čuo za to (freelancing).
5.moraš imat dovoljno posla da si pokriješ sve troškove.


Inače meni se čini za tebe najbolja opcija paušalni obrt, mjesečno daješ minimalno i knjihovodstva nemaš. sve ovisi s čime se misliš bavit.


poz


Butraković je bio čak jednom tu na forumu ali ga je loša klima foruma otjerala od ovuda...