Skip to main content

Topic: NiMh punjenje (Read 4698 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NiMh punjenje


Pozdrav znalcima,
zanima me hoće li se 4 serijski spojene NiMh baterije jednako napuniti ako su nejednako ispražnjene?
Pretpostavimo da ih punim strujom koja je 1/10 njihovog kapaciteta.
Ili bi ih trebao prvo isprazniti?

Odg: NiMh punjenje

Reply #1
NiMH ne moraš prazniti prije punjenja jer ne pate od "memory" anomalije kao NiCd batke. Jednako tako, možeš ih puniti u seriji uz uvjet da su približno jednako ispražnjene. Svakako koristi punjač za NiMH.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: NiMh punjenje

Reply #2
Ako ih puniš sa strujom 1/10 C onda će biti u redu. Uobičajeno je puniti 14h sa tom strujom, bez obzira koliko su ispražnjene.

Ako se pune sa brzim punjačem koji ima Delta Peak automatiku, moglo bi biti problema kad se puni sa većim strujama. Jer će neke ćelije prije doći do max napona, ali ukupan pad napona će biti premali da bi punjač isključio, te će nastaviti puniti, što bi značilo da će višak struje u već napunjenim ćelijama proizvoditi toplinu, sve dok i druge ćelije ne dođu do max. napona. Navedena situacija može uzrokovati oštećenje ovih ćelija koje se griju. Plus ovaj Delta Peak neće raditi kako treba (on skuži kad napon dosegne max a onda malo padne) jer je na NiMh taj "peak" mali (manji nego na NiCd).
Ovo prepunjavanje se dešava i kad se puni sa 1/10 C ali je količina razvijene topline manja, pa se baterije ne zagriju do te mjere da dođe do oštećenja.
Tak nekak.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: NiMh punjenje

Reply #3
Evo kad je neko vec otvoria temu iman i ja par pitanja;
Koliko volti ima jedna puna celija,1,55?
Koliko volti ima prazna?
Posto ja iman 2400mAh onda je moran punit sa 0.24A,jeli mogu sa 0.3?
Jeli i kod ovih baterija vridi pravilo da kapacitet prazne baterije ne smi past ispod 30%
I procita san da ih se ne mora skroz ispraznit da bi ih se moralo punit,znaci da ih nakon letenja iako nisu skroz prazne mogu opet napunit i ostavit tako pune iako ih ne koristin?
Navodno ove koje ja iman izgube 2% kapaciteta nakon godine dana skroz napunjene i ne steti in.
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: NiMh punjenje

Reply #4
Evo kad je neko vec otvoria temu iman i ja par pitanja;
.........................
Vjerojatno imaš  LowSelfDischarge NiMH koje su malo drugačije ( bolje i modernije NiMH).
Odgovori na pitanja - u tablici ovdje:
http://www.flyfreak.net/elektronika-i-baterije/imax-b6-19721/msg203816/#msg203816

Neka te ne zbuni max. charge voltage od 1,6, kada je napunjenu skineš sa punjača očekuj oko 1,48 V , približno.
Uključiti u proces punjenja i temp. sondu, ja sam namjestio da prekida na 40 C.
Jeftini punjači - bez displeja sa očitanjem napona i bez izračuna koliko je napunio - besmisleni !
Damir

Odg: NiMh punjenje

Reply #5
Onda moran kupit sondu za njega,iman konektor.
I u onoj tablici pise da ih mogu punit sa 1-2c,da li je to sigurno?
Nekad kad mi se zuri znan i lipo punit sa 2c
A kad ove nimh punin sa 1/10c  treba in cila vjecnost da se napune.
Hvala na odgovoru damire,od tebe uvik dobijen kvalitetne i konstruktivne odgovore :)
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: NiMh punjenje

Reply #6
I u onoj tablici pise da ih mogu punit sa 1-2c,da li je to sigurno?
Nekad kad mi se zuri znan i lipo punit sa 2c
A kad ove nimh punin sa 1/10c  treba in cila vjecnost da se napune.
Ove od 2400 ja obično punim sa 0,4 do 0,5 A, dakle negdje 0,2 C ili do 0,3 C
Sondu možeš sam napraviti za par  kuna:
http://www.flyfreak.net/elektronika-i-baterije/accucell-6-tips-tricks-traps/msg63523/#msg63523
Damir

Odg: NiMh punjenje

Reply #7
A jebemu sta ovakve stvari ne idu pod sticky?
Mislin da 2/3 foruma ima ovaj punjač ili onaj imax b6
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: NiMh punjenje

Reply #8
Nekakva optimalna struja punjenja ovisi o vrsti baterije, starosti, broju ciklusa, načinu pražnjenja, itd, itd.
Za Eneloop a vjerojatno i druge low self discharge vrijedi ovo što je diogen napisao, ne bi išao na više od 0.3 C, jer nisu napravljene za brzo punjenje niti pražnjenje, već za napajanje elektroničkih uređaja koji ne troše puno (TX, RH, servaći).
Za razliku od one poznate Sanyo žute serije koja je trpila bez problema 2C, već bi se i bužir na njima počeo topiti ali punjač bi filao i dalje.
Punjači koji imaju automatiku, dižu struju punjenja dok se temperatura baterije ne popne na cca 50? stupnjeva C (ako nemaju sondu onda računaju preko promjene unutarnjeg otpora - ovo rezultira topljenjem bužira  :D jer ta metoda nije baš najpouzdanija).
Tako da nije uvijek dobro uključiti punjač na auto i otići na kavu, kao uostalom i sa LiPo.
Obzirom da imaš takav punjač, bolje ga stavi da puni sa ograničenjem maksimalne struje na npr. 600mA nego na auto.

NiMh se smiju isprazniti do kraja, ne bi trebalo biti štete (iako postoji rijedak slučaj inverzije polova).
Odmah nakon pražnjenja do kraja, bi ih trebalo napuniti. Ako ostanu dugo vremena ispražnjene do kraja (SelfDischarge!) mogu odbiti punjenje na prvu, onda ih treba visokofrekventnom strujom (iskrenje) "probuditi" - iako je tada već nekakva šteta nastupila i više neće biti kao nove.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: NiMh punjenje

Reply #9
Hvala na odgovoru,upravo san se vratia iz chipoteke sa sondon za temperaturu,pa cemo je zalemit na konektor i u punjač (tj na bateriju) :)


Ja san je napunia na 0.1A,a odsad cu na 0.3A.
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: NiMh punjenje

Reply #10
Je volin ovaj forum pa to nisu istine  8)






hébergeur d images gratuit
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: NiMh punjenje

Reply #11
Jedan mali dodatak: Nove NiMH treba nekoliko puta puni-prazni (cycling) na punjaču, recimo 3-4 puta; puniti sa 0,2C i prazniti sa jedno 0,3 C da postignu "radni kapacitet", ja obično praznim do 1 V po ćeliji NiMH.
Damir