Skip to main content

Topic: motori otpor (Read 2784 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

motori otpor

ako prije spajanja baterije na motore zavrtim ih rukom zavrte se s lakocom nakon odspajanja baterije puno teze se se vrte ako ih pokusam zavrtit rukom, od 8 motora 6 ih se tesko vrti ostala 2 isto kao i prije spajanja baterije lako se zavrte rukom
dali nesto nije u redu s njima ili to nema veze ?


Sent from my iPhone using Tapatalk


Odg: motori otpor

Reply #2
Ono što nije spomenuo je to da se brushless motor ponaša i kao generator te da može proizvesti struje jednako a i više (pogotovo u kratkom spoju) nego što i sam kada je u pogonu troši. Ovi MOSFET-i koje spominje su pozitivno nabijeni nekoliko minuta nakon odspajanja što zbog svojeg unutarnjeg kapaciteta na Gate-u što zbog kapaciteta drugih komponenti ESC-a. Vrijeme pražnjenja tog kapaciteta može varirat od ESC-a do ESC-a (ako pričamo o ESC-ima pogođenim tim fenomenom).
Nisam nikad provodio detaljne testove vezane uz taj fenomen na ESC-ima ali na audio pojačalima itekako jesam ali naravno to su 2 različita svijeta... Pitao sam se što bi se dogodilo kada bi na setupu s takvim ESC-om u punoj radnoj brzini motora iskopčali bateriju? Velik udio energije rotacije rotora bi se u tom momentu morao potrošiti što na namotima motora što na MOSFET-ima ESC-a koji su u tom trenutku ostali "nabijeni", te dali bi preživjeli tako zaustavljanje, postavlja se pitanje?
Također bi napomenuo kada se na brushles motoru kratko spoje sva 3 njegova izvoda što se više opire rotaciji to se radi o boljem i efikasnijem motoru, znači s boljom laminacijom, magnetima i kakvočom bakra u namotima...
Ili recimo ako ne radi velik otpor a u kratkom spoju je to bi moglo značiti da se pregrijao i oštetio magnete i sad iako radi ali se jako grije u radu. Reference je tu teško tražiti, više feeling  :)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: motori otpor

Reply #3
Pogotovo što se veći i sporiji motori više opiru :)

Odg: motori otpor

Reply #4
Znaci to je sve normalno, normalna pojava otpora?

Poslano sa mog C6902 koristeći Tapatalk

Bitno da se leti.

Odg: motori otpor

Reply #5
brinu me ova 2 sto i nakon odspajanja s baterije se vrte s lakocom naspram ostalih 6 koji se vrte tesko


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odg: motori otpor

Reply #6
Kod mene se svi vrte teze nakon pustanja napona u njih.

Poslano sa mog C6902 koristeći Tapatalk

Bitno da se leti.