Skip to main content

Poll

Da li je Zagi stabilan u letu i upravljiv ?

  • Da, naravno da je !
  • Ne, to mogu letjeti samo jubito-piloti !
  • Ne znam !
  • Što je to ''Zagi'' ?

Topic: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno... (Read 33395 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Istražujući zašto je Zagi tako jednostavan a dobar i brz, naišao sam na jedna članak o letećim krilima, kako slijedi:

Leteće krilo je teoretski najefikasnija konfiguracija ('konstrukcija') zrakoplova
sa gledišta aerodinamike i težine strukture. Smatra se da odsutnost drugih konstruktivnih
komponenti zrakoplova, osim dakako krila, omogućava ovaj dobitak. Medutim, u praksi leteća krila
zrakoplovu moraju  osigurati stabilnost leta i kontrolu (upravljanje) , a to onda nameće
dodatna ograničenja kod dizajna zrakoplova. Zbog toga, očekivane dobiti smanjenja težine i smanjenja
(aerodinamičkog) otpora mogu biti djelomično ili potpuno izgubljene zbog kompromisa postizanja
stabilnosti i upravljivosti. Alternativno tome, a  i najčešće je leteće krilo dosta nestabilno i
slabo upravljivo.

Izvor je Wikipedia, ovdje: http://en.wikipedia.org/wiki/Flying_wing

(predlažem vam  da ne koristite translator za čitanje ovog članka jer daje fantastične prevode, kao naprimjer ovo:  Flying wing može imati razne male kvrge kao što su mahune, nacelles, plikovi, cvjeta,vertikalne stabilizatore (rep peraje), ili podvozje. ) :D

Damir


Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #1
Quote
najčešće je leteće krilo dosta nestabilno i slabo upravljivo.

mora da su ova na našem forumu onda krivo izrezana LOL  :D

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #2
Quote
najčešće je leteće krilo dosta nestabilno i slabo upravljivo.

mora da su ova na našem forumu onda krivo izrezana LOL  :D

zavisi sto si letio do sada. kia pride je prava pila u odnosu na peglicu, a to je ipak samo kia pride. ;)
struja zakon, nitro USTAV

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #3
Quote
najčešće je leteće krilo dosta nestabilno i slabo upravljivo.

mora da su ova na našem forumu onda krivo izrezana LOL  :D

zavisi sto si letio do sada. kia pride je prava pila u odnosu na peglicu, a to je ipak samo kia pride. ;)

znači po tvom iskustvu zagi je nestabilan i slabo upravljiv? 

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #4
samo sam jednom letio zagija i to od kolege plavog tako da bas i nemam iskustva, ali mi se model svidio, a pogotovo snaga. drugog iskustva nemam no znam da je zagi manje upravljiv od f3a ili 3d modela.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #5
pa onda reci tako,
''nisam vozio zagija dulje od par minuta, leti ok,
no letio sam satima i satima druge i jasno mnogo bolje modele.''

jer ja nisam nigdje rekao da je to najbolji model koji postoji, samo da je upravljiv i stabilan,
kao što i diogen zna, pa je u čudu postao taj text sa wikipedie koji tvrdi suprotno.

damn, tu na forumu se baš vole ljudi nepotrebno kačiti i 'spuštati'. ispada bolje niš ne pisati, samo lurkati :(
a paradoks je to što uletiš u podforum ZAGI i ideš pisati kako ne leti kao neki npr 3D model koji uopće tu i ne spada, ima i rep i trup, zagi nema.
pa isto tako onda reci da 3d model ne leti brzo kao jet, a ni jet ne lovi termiku kao jedrilica, kužiš? ...kruške i jabuke....

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #6
iskustvo mi pokazuje da su modelari jedni od najuvredljivijih skupina u drustvu, a to sto se ti osjecas prozvanim i napises ovakav post dokazuje to sto meni iskustvo pokazuje ;) . s druge strane forum je tu za iznosenje misljenja no ako ti zelis da ja samo potvrdjujem tvoje misljenje ja cu to i raditi.

ako ti mislis da je tako kao sto pises onda usporedjuj upravljivost zagija sa ciglom posto se po tebi na zagi podforumu ne smiju spominjati drugi vidovi letecih sprava. prihvacam istinu da je zagi najupravljiviji stroj medju zagijima i da niti jedan zagi ne moze biti tako dobro upravljiv kao zagi, a kada mu stavis bijesni setup nema tog zagija koji je brzi od zagija. ;) jesi li sada zadovoljan?

bez uvrede....
struja zakon, nitro USTAV

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #7
nisi ti shvatio što sam ja rekao,
ja u šali popratio diogenovo čuđenje textom jer je svima poznato da zagi leti, i to dobro,
početnik se može naučiti letiti na njemu bez padova. A da nije stabilan i upravljiv... pa ne znam baš jel bi mogao samo tako,
 
a ti onako sa visoka uletio: e dečko...nisi ti još vidio što je pravi model
kako ne reagirati na takvu provalu? I što si ti dobio s tom izjavom?


no nema veze, nije mi se cilj prepirati, idemo dalje sa raspravom o Zagiju,
valjda bu bilo bolje, nadam se bez takvih pakosnih komentara.

a glede prozivanja, pa citirao si MENE i odgovorio. kako da to ne shvatim kao upućeno meni?  ;)

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #8
pa i upuceno je tebi bez ikakve zelje da ikoga povrijedim ili prozovem za bilo sto, a ti si meni nabrojao svasta.

ne znam sto sam trebao drugacije shvatiti pa mi ti ukazi na to. ni meni se nije cilj prepirati vec raspravljati i iznositi misljenja, a to sto ja iznosim svoje ne znaci da ti ga namecem.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #9
slazem se sa kolegom tomislavom, letio sam puno i svakakvih modela, ali me nije niti jedan odusevio kao zagi, upravljanje, stabilnost, brzina, i mogucnosti letenja! 

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #10
Kao prvo Diogen je dobro potpalio jer sad treba stati u obranu zagija i osvijetlat mu krila a kao drugo
slažem se s kolegom Tomislavom jer i sam imam nešto iskustva s zagijem i definitivno se radi o super modelu.

Kao treče neka netko kaže koji model tu na forumu ima više mogučnosti letenja od zagija?

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #11
u wikipediji su u pravu.
za neke manevre je zagi potpuno neupravljiv i nestabilan.
ali za pocetnike i one koji stalno krse modele je super.i meni se svidja.
taj model mogu voziti cak diogen i kobac. ;D
a mislim da bi uz 20 ak sati obuke i cvitanovic s njim vladao. ;D

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #12
Dečki, dečki... ajde malo lakše...svi koji ste do sada postali u ovoj temi poznati ste kao OK.. pa molim popiti čašu hladne H2O i malo razmisliti bez 'žuči'... :D

Htio sam zapravo čuti mišljenja, ma kako raznolika bila, pa sam stavio ono iz Wikipedije -  koje je gotovo pa ekstremno mišljenje.

Ja Zagija doživljavam ovako: vrlo jednostavan i jeftin model, laka izrada i reglaža. Letenje Zagija nije zahtjevno, pa se i početnik brzo prilagodi elevonima.
Zagi nema trup i stabilizatore u smislu 'klasične' konstrukcije zrakoplova, pa je efikasan i ima mali otpor zračnoj struji, a to znači da jeftinim setupom postižeš odličnu brzinu.

Strelasta konstrukcija letećeg krila omogućava da su odnosi ispred i iza težišta uskladivi te se dobije dovoljna stabilnost za RC letenje, a elektronski mix 'elevon' daje i upravljivost.
(Ne zaboraviti da je amerima trebalo dosta vremena, truda i kojekakvog procesiranja da naprave B2 i uvedu ga u operativnu upotrebu, a braća Horten su 1944/1945 već imala stealth borbeni mlažnjak).

Pa onda po meni ispada da je ovakva konstrukcija primjerena za RC model, ali ne i za 'pravi' avion sa posadom ili putnicima. Valjda baš zbog te potrebe za stabilnošću?

Hsaraga je u pravu da je Zagi za neke manevre potpuno nepodesan: nemoguć je hoovering (jer je motor u pusher izvedbi), a  traverza, let na nož i još neki manevri nisu mogući jer model u biti nema vertikalni stabilizator!

Probajte ovo: letiti Zagija na nekoj visini od cca 50 m i izvoditi osmice ali tako da je Zagi cijelo vrijeme na istoj visini ! Dosta teško, da ne velim nemoguće, traži se zaista precizno upravljanje i iskustvo RC letača da se kod ulaska, izlaska ili promjene smjera zavoja model ne počne lagano penjati ili spuštati !

Eto, to sam mislio raspraviti sa zagistima...

Damir

Odg: ZAGI, razne varijante, teoretske pričice i slićno...

Reply #13
ova braca horten...kolko ih je bilo?