Skip to main content

Topic: ZAGI aero FC (400+) (Read 34998 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ZAGI aero FC (400+)

Pozdrav svima,
predstavljam vam novi projekt letečeg krila koji se već dosta leti  pa bi s tim projektom završio sa postizanjem svoje maksimalne
moguče brzine ovog daljinski upravljanog modela koji je poznat i međunarodno.  Znači radi se model Zagi, koji če naravno biti
 u originalnom profilu i veličini koja je preuzeta sa www.rcwings.webs.com/  a koji mnogi od vas več imaju i koriste u razne
svrhe, od jedrenja, preko FPV, 3D , pa do postavljanja vlastitih brzinskih rekorda. priča o ovom zagiju je započela slučajno
kada smo ja i moji prijatelji modelari pregledavali i iskušavali razne mogučnosti za načiniti zagi neuništivim, tj. da napraviš jednog
za svagda. Tako nam je ostalo jedno izrezano i zaljepljeno krilokoje je ispalo malo teže jer ga je jedan modelar zabunom cijelog presvukao u staklo, a meni bilo žao bacit i još se da crtat po njemu i farbat... Isto je dosta čvršće pa se došlo do zaključka
da bi trebalo ugraditi motor kojem nebi smetala masa modela pa smo nakon pretrage pronašli malo jači innrunner koji bi predviđenom snagom trebao zadovoljiti naše potrebe, a veličina motora je trideset i šest milimetara u promjeru i sedamdeset i šest milimetara u dužinu, dok je u tehničkim podatcima navedeno da može podnijeti nominalnu jakost struje od stotinu i deset, a vršnu i do stotinu i dvdeset i pet ampera. Ono na što nismo mogli utjecat su navedeni okretaji motora koji su iznosili dvije tisuće sedam stotina sedamdestet okretaja po volti  pa sam nakon raznih usporedbi sa različitim elisama i sa različitim radnim naponima došao do zaključka da elisom bi upotrijebio dimenziju sedam puta četiri, koja če gurati zagija koliko god brže može, a da mogu pogurati statičmo barem dvije težine modela koja je ugrubo procijenjena na tisuču i sedamsto grama. Pritom motor troši malo više od očekivanog, točnije
 povlači iz baterija sto trideset i pet ampera u vršnom opterečenju. Nazivni napon pogonske baterije iznosi dvadeset i dva cijela i
dvije desetine volta pa to množeno sa jačinom struje iznosi dvije tisuče devet stotina devedest i sedam vata snage. Naravno nakon više uzastopnih mjerenja došli smo do zaključka da zbog pada nopona baterije ukupna izmjerena snaga nije prešla preko dvije tisuče i pet stotina vata ali je vrlo blizu. Zbog potrebe za velikom jačinom struje izabrane su baterije kapaciteta od tri tisuće i tri stotine miliampera, a zbog lakšeg postavljanja u model kupio sam radije dvije baterije sa po tri čelije nego jednu sa šest.
  Za upravljanje tako teškim modelom izabrani su servo motori sa metalnim getribama, teški prema
proizvođaču pedeset i sedam grama, vučne sile do šesnaest kilogama po centimetru kraka, i biti če spojeni sa elevonima preko tri milimetarske čelične šipke i karbonskih nogica za pomicanje upravljačkih površina.
  Trenutno su radovi u fazi izrade duplih nosača motora s tim da prednji bude napravljen od slavonskog hrasta debljine pet milimetara koji če se ojačati karbonskim vlaknima i epoksdnom smolom, a stražnji je več gotov a izrađen od kombinacije sto šezdeset i četiri
gramaskog stakla u čatirisloja i dva sloja dvijesto pedeset gramskog karbona.
 Dodatno opterečenje motora snagom imat če za posljedicu nepotrebno zagrijavanje motora pa je on rastavljen i na porednji poklopac su ubušene dodatne rupe za hlađenje motora, a na stražnji poklopac su izbušene rupe za dodatno učvrščenje motra sa urezanim tri milimetarskim metričkim navojem, te između njih na slobodna mjesta četiri komada pet milimetarskih rupa za ulaz hladnog zraka kao medija za odvođenje topline iz motora.
  slike i nastavak uskoro, pozdrav svima, Denis13.

Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #1
Evo nastavka ove priče, a prvo moram objasniti naziv Zagija i kako je nastao. Prije dosta vremena imao sam priliku isprobati
jedan model vozila proizvođača Saab pa sam nakon probne vožnje bio toliko oduševljen performansama automobila da sam
odlučio svoj model aviona koji je trebao biti nešto brži od standardnih izvedbi nazvati Aero. Prvi model je bio opremljen sa
brushlees inrunnerom veličine dvadeset i osam milimetara u promjeru i dužine trideset i pet milimetara, sa pet tisuća i stotinu
okretaja po volti, maksimalne jakosti struje od trideset i osam ampera. Na model sam predvidio bateriju sa tri čelije , kapaciteta
dvije tisuće i dvije stotine miliampera koja može dati jakost struje od nominalnih sedamdeset i sedam ampera do vršnih stotinu
i dvadeset. Nakon probnog leta modela ja i večina modelara ostali smo iznenađeni kako tako jednostavan model može toliko
 brzo pojuriti sa relativno malim i slabim setupom. Naime izmjerena brzina tog modela je iznosila oko stotinu i šezdeset kilometara
na sat, sa elisom veličine kraka od četiri cijela i jednu desetinu inča, te hodom elise od četiri cijela i jednu destinu inča, te potrošnjom
struje napona od deset cijelih i dvije desetine volta a jakosti struje oko pedeset i osam ampera.  Iduči manji pomak u postizanju
veče brzine je skupo plačen jer nije bio kvalitetno odrađen, naime da nabrzinu povečamo brzinu zamjenili smo elisu sa večom i to sa krakom od četiri cijela i sedam desetih, i pet stotih dijelova inča te isto tolikim hodom. Istim načinom izmjerena brzina se povečala
na oko stotinu osamdeset i dva kilometra na sat, a model je izdržao jedan probni let i jedan za snimku preleta, te je trenutak nakon
preleta popucao i krila su dotakla elisu koja je naglim zaustavljanjem uvinula osovinu motora, te se cijeli model od vibracija gotovo raspao u zraku.. Iduči pokušao rada istog modela je započet nakon nekoliko mjeseci kada sam u paketu iz kine umjesto naručenog slabijeg motora dobio opet isti takav motor, ali smo onda usmjerili svo moguče saznanje oko izrade modela u postizanje što savršenije
 aerodinamike letjelice, te posebno u hlađenje motora i u način rada procesora za upravljanje motorom, Približili smo se brojci od dvije stotine kilometara na sat sa "samo" dvije tisuće dvijestotine miliamprskom baterijom nazivnog napona od jedanaest cijelih i jednu
 desetinu volta, kontrolom motora jakosti pedeset ampera podešenom za rad brzinom od šesnaest tisuća herca, timingom motora
od jedan stupanj i elisom promjera četiri cijela i desetinu inča sa isto tolikim hodom. Pošto se veča elisa od ove nebi smjela staviti zbog preopterečenja svih komponenti ovo je bio maksimum iz te klase motora,naravno, u tom cjenovnom razredu.

Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #2
Dio imena ovog Zagija koji se odnosi na slova "FC" ima za značenje da je to posljednji zagi sa povečanom pažnjom u postizanje
što veće kranje brzine pa kao bi skraćenica od englaskog naziva za posljednje poglavlje o zagijima iz serije aero bilo logično staviti
ta dva slova. Inače nisam spomenuo da su svi aero zagiji u elektro izvedbi zbog ionako povečane opasnosti od gubljenja modela ili kakvog pada u nepoznato područje pa da se moguče štete svedu na minimum odlučio sam da svaki model bude što jeftiniji i
jednostavniji. Tome ide u prilog i da ovakav model nemožete koristit za rekreativno letenje jer jer relativno pretežak za spori let,
i prilikom spuštanja zahtjeva puno veču brzinu i samim time mnogo slobodnog prostora. Još jedna loša strana je ubrzano trošenje baterije modela pa prosječan let ne traje dulje od pet minuta, što je opet dobro jer koncetracija dosta brzo popušta pa bi se nakon
početne napetosti pilot mogao brzo opustiti i zaboravit na opasnosti koje kriju ovakvi model. Iz tog razloga svaki moj ovakav
model ima samo jednu bateriju, pa kad se malo provozom i projurim ostali modelari imaju mir i mogu letjeti svoje modele bez straha
 da ću se zaletit u njih ili oni u mene.
  Sad malo o trenutnim radovima, elevoni za ovaj model trenutno su od dva milimetra debele balze sa obje strane presvučeni sto i šezdeset gramskim staklom i epoksidnom smolom te svaki teži dvadeset i šest grama. Možda se odlučim na još jeddan sloj stakla jer mi se osobno čine malo mekani iako su dosta elastični,tj. moram se posavjetovati i sa svojim kolegama oko krutosti.
 Očete sliku koju?

Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #3
evo slike nosača motora u izadi i slika nazvana "popis materijala"

Odg: ZAGI aero FC (300+)

Reply #4

I što se ne zove 400+?

I možda su posljedni kod tebe ali ima nas još koji vadimo mast ovom letečem krilu ;)



Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #7

I što se ne zove 400+?
jbg, nakon sveg pisanja sad vidim, tipfeller. Ali kaj i ovo nije dosta?


Ma nije stvar brzine nego u psihi a zovemo ga 400+ več dugo pa zato
evo frend, istina je da ga zovemo tako pa sam promjenio naslov iako nebu preko tri stotine i devedeset i devet kilometara jer su mi baterije malo preslabe.

Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #8

I što se ne zove 400+?
jbg, nakon sveg pisanja sad vidim, tipfeller. Ali kaj i ovo nije dosta?


Ma nije stvar brzine nego u psihi a zovemo ga 400+ več dugo pa zato
evo frend, istina je da ga zovemo tako pa sam promjenio naslov iako nebu preko tri stotine i devedeset i devet kilometara jer su mi baterije malo preslabe.

Ako te muče baterije stavimo još koju moju a kilaža je več odavno prestala biti problem :)

Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #9
Svaka čast majstore! 

Snimanje obavezno da ostane zabilježeno.

Pozz

Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #10
@denis13
Zašto brojeve pišeš slovima?
Zašto u obaranje rekorda idete s materijalima tipa "slavonski hrast"? Pa nije karbon baš toliko skup. (osim ako nije cilj napraviti 100% hrvatski proizvod. ;D)
Kako ste mjerili brzinu? Kojom metodom i da li pri horizontalnom letu ili u obrušavanju ili ste se vrtili na zavjetrinskoj strani brda?
Kojom brzinom Zagi od 1.7 kg mora pogoditi čovjeka u čelenku da bi ga ubio? (Mozda bi Gadafi kupio parsto tisuća komada?   ???)

Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #11
@denis13
Zašto brojeve pišeš slovima?
Zašto u obaranje rekorda idete s materijalima tipa "slavonski hrast"? Pa nije karbon baš toliko skup. (osim ako nije cilj napraviti 100% hrvatski proizvod. ;D )
Kako ste mjerili brzinu? Kojom metodom i da li pri horizontalnom letu ili u obrušavanju ili ste se vrtili na zavjetrinskoj strani brda?
Kojom brzinom Zagi od 1.7 kg mora pogoditi čovjeka u čelenku da bi ga ubio? (Mozda bi Gadafi kupio parsto tisuća komada?   ??? )

Pa evo kad je već zagi drugačiji od ostalih onda sam odlučio da ga i opišem drugačije, a mislim da nije fora samo ispisati brojeve, jer kad bi ti to usmeno pričao sva ova slova bi morao koristiti, a i da se sve pročita treba oko pet minuta, i vidim da sad nema stotinu pitanja tipa tko kakav, i koliko kv kad sve lijepo piše. Čudno mi je da pitaš zašto slavonski hrast jer toliku snagu potiska moram prenjeti na krila , a i sam motor je relativno težak, ima tri sto šezdeset i sedam grama, i još kroz nosač mora biti provučeno osam rupa za hlađenje motora. Znaš da to balza ni u kom obliku nemože izdržati, a samo od karbona bi morao raditi iz puno slojeva, pa prvo od hrasta debelog samo pet milimetara koji je zbilja čvrst napravim komplet nosač sa potrebnim rupama i onda gore dolazi sa svake strane pojačanje od samo jednog sloja karbona. A hrvatski proizvod, bilo bi mi drago da se više toga , osim samog hrasta, radi i kod nas. Pa istina da su kinezi najjeftiniji ali da svako smeče na svijetu koje ljudi koriste mi uvozimo...
brzinu neizrađenog modela je jako teško izmjeriti, uvijek se mjeri top speed u obrušavanju, time se provjeri i da li je model funkcionalan i sposoban za manevre ili je samo leteča raketa za ravno, a zavjetrinska strana brda je za mene nepoznat pojam, ja živim na ravnom.
Brzina kojom bi te ubio zagi od 1,7 kg je oko duplo veča od cigle koja bi ti pala s trečeg kata na glavu, odokativno plus minus koji metar u sekundi, ipak je zagi iznutra mek ko duša.Ak te zanima još kaj pitaj, vidim da se ostaliu srame ili su lijeni čitat. denis.

Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #12
Ak ti se da experimentirati sa profilima i washotom stojim ti na raspolaganju.
Jedino stirać nabavi ( 25kg/m3 ).

I samo piši jer jako je zanimljivo i poučno pratiti tvoj rad.

Pozz

Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #13
Ak ti se da experimentirati sa profilima i washotom stojim ti na raspolaganju.
Jedino stirać nabavi ( 25kg/m3 ).

I samo piši jer jako je zanimljivo i poučno pratiti tvoj rad.

Pozz

Baš smo raspravljali o tome bi bilo bolje koristiti nešto brži profil, pošto ja te oznake nešto slabije pamtim neznam koji je točno, ti znaš o kojem se radi, tj, to je onaj profil koji je Diogen iskopao jer ima nešto duži dio proboja a mnaji drag force, kaj ionako u ovom slučaju nema veze jer nebum imao panoramske letova s njim. I pak čemo za prvu ruku probati sa klasičnim tsagi , mislim da je 12, jer je njega Niksa več obukao u staklo, i bio je jako čvrst, ali kako se režu rupe za komponente sve je slabiji. Do konačnog če biti višestruko pojačan na spojevima s krilima jer je več očito da bude motor, esc i baterije gotovo poseban dio izrađen u profilu zagija, a krila će se kopčat gore kao na bumbaru. On če spreman za let biti identičan normalnom ali po izradi je  ispalo  totalno drugačije sa stotinu problema koji prje nisu postojali.
hvala na pohvalama, trudim se da bude zanimljivo, a koliko je poučno... hehe.. cirkus, ko i sve drugo, u biti malo se igramo.
pozz.

Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #14
@denis13
Zašto brojeve pišeš slovima?
Zašto u obaranje rekorda idete s materijalima tipa "slavonski hrast"? Pa nije karbon baš toliko skup. (osim ako nije cilj napraviti 100% hrvatski proizvod. ;D )
Kako ste mjerili brzinu? Kojom metodom i da li pri horizontalnom letu ili u obrušavanju ili ste se vrtili na zavjetrinskoj strani brda?
Kojom brzinom Zagi od 1.7 kg mora pogoditi čovjeka u čelenku da bi ga ubio? (Mozda bi Gadafi kupio parsto tisuća komada?   ??? )

Pa evo kad je već zagi drugačiji od ostalih onda sam odlučio da ga i opišem drugačije, a mislim da nije fora samo ispisati brojeve, jer kad bi ti to usmeno pričao sva ova slova bi morao koristiti, a i da se sve pročita treba oko pet minuta, i vidim da sad nema stotinu pitanja tipa tko kakav, i koliko kv kad sve lijepo piše. Čudno mi je da pitaš zašto slavonski hrast jer toliku snagu potiska moram prenjeti na krila , a i sam motor je relativno težak, ima tri sto šezdeset i sedam grama, i još kroz nosač mora biti provučeno osam rupa za hlađenje motora. Znaš da to balza ni u kom obliku nemože izdržati, a samo od karbona bi morao raditi iz puno slojeva, pa prvo od hrasta debelog samo pet milimetara koji je zbilja čvrst napravim komplet nosač sa potrebnim rupama i onda gore dolazi sa svake strane pojačanje od samo jednog sloja karbona. A hrvatski proizvod, bilo bi mi drago da se više toga , osim samog hrasta, radi i kod nas. Pa istina da su kinezi najjeftiniji ali da svako smeče na svijetu koje ljudi koriste mi uvozimo...
brzinu neizrađenog modela je jako teško izmjeriti, uvijek se mjeri top speed u obrušavanju, time se provjeri i da li je model funkcionalan i sposoban za manevre ili je samo leteča raketa za ravno, a zavjetrinska strana brda je za mene nepoznat pojam, ja živim na ravnom.
Brzina kojom bi te ubio zagi od 1,7 kg je oko duplo veča od cigle koja bi ti pala s trečeg kata na glavu, odokativno plus minus koji metar u sekundi, ipak je zagi iznutra mek ko duša.Ak te zanima još kaj pitaj, vidim da se ostaliu srame ili su lijeni čitat. denis.

Da, lijeni su čitati jer je teško. Umjesto da piše kratko 4.75", piše kobasica: "četiri cijela i sedam desetih, i pet stotih dijelova inča".

Ne znam tocno kako izgleda to sto namjeravas napraviti od hrastovine, ali zar ne mozes upotrijebiti gotove poluproizvode od karbona ili neke legure aluminija?

Probajte mu još podrezati krila.
Ili, hm, izvesti Zagi s promjenjivim položajem krila (http://en.wikipedia.org/wiki/Variable-sweep_wing).
Ovako nešto:
F14 tomcat rc with twin EDF and swingwing
Mislim da bi se to dalo prilično jednostavno izvesti, bez dodatnih servo motora, pomoću opruge  koju bi podesio tako da se krila sama sklapaju unatrag kad sila otpora nadjača silu u opruzi.