Skip to main content

Topic: ZAGI aero FC (400+) (Read 34997 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #30
99% sam siguran u komplikacije, a volio bih vidjeti praktična testiranja savijanja opruga i kalkulaciju elastičnosti u odnosu sa silama i brzinom pa to sve vs trošak testiranja  ;) kao i penale na težini, obzirom da se radi o laganim modelima.

Što se tiče onog plavog krila, krilo je obljepljeno i pojačano, ono šta se vidi bijelo je popucana boja a ispod nje mjesta gdje se dezintegrirao striopor pri udarcu od cca 150 km/h u zemlju, model je išao prebrzo i prestrmo da bi se mogao izvući prema gore iako sam ga pokušavao izvaditi sigurno 2-3 sekunde.

NHF : Primjetio sam da na dosta tema i foruma volite iznositi razne teorije na temu "kako ponovno napraviti kotač" ili zašto bi bilo jednostavno kad može biti komplicirano, pa me zanima da li ste do sada napravili bilo koji model u kojem je nešto izvedeno iz teorije u praksu?

Nisi ga u 3 sekunde uspio izravnati iako je išao jako brzo (a kod velike brzine komande bolje "slušaju")?
Stvarno čudno. Da ti nisu servoi preslabi? Probaj promijeniti omjere duljina poluga na servu i elevonu, ili same servo motore.

Par jednostavnih i ne baš revolucionarnih stvari sam proveo u djelo drugačije od uobičajenih izvedbi, ništa "fundamentalno" novoga: ograničavanje sklapanja krila na propeleru na Zagiju, wingleti odozdo, eleroni na EasyStaru bez ravnanja krila i luk za rezanje stiropora s DC/DC transformatorom i napajanjem iz akumulatora.
A ljetos će sigurno biti i hidro-verzija Zagija  ;)

Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #31
99% sam siguran u komplikacije, a volio bih vidjeti praktična testiranja savijanja opruga i kalkulaciju elastičnosti u odnosu sa silama i brzinom pa to sve vs trošak testiranja  ;) kao i penale na težini, obzirom da se radi o laganim modelima.

Što se tiče onog plavog krila, krilo je obljepljeno i pojačano, ono šta se vidi bijelo je popucana boja a ispod nje mjesta gdje se dezintegrirao striopor pri udarcu od cca 150 km/h u zemlju, model je išao prebrzo i prestrmo da bi se mogao izvući prema gore iako sam ga pokušavao izvaditi sigurno 2-3 sekunde.

NHF : Primjetio sam da na dosta tema i foruma volite iznositi razne teorije na temu "kako ponovno napraviti kotač" ili zašto bi bilo jednostavno kad može biti komplicirano, pa me zanima da li ste do sada napravili bilo koji model u kojem je nešto izvedeno iz teorije u praksu?

Nisi ga u 3 sekunde uspio izravnati iako je išao jako brzo (a kod velike brzine komande bolje "slušaju")?
Stvarno čudno. Da ti nisu servoi preslabi? Probaj promijeniti omjere duljina poluga na servu i elevonu, ili same servo motore.

Par jednostavnih i ne baš revolucionarnih stvari sam proveo u djelo drugačije od uobičajenih izvedbi, ništa "fundamentalno" novoga: ograničavanje sklapanja krila na propeleru na Zagiju, wingleti odozdo, eleroni na EasyStaru bez ravnanja krila i luk za rezanje stiropora s DC/DC transformatorom i napajanjem iz akumulatora.
A ljetos će sigurno biti i hidro-verzija Zagija  ;)

Bravo za inovacije. No mislio sam na neki konkretan avio model od nekoliko ponuđenih ideja, no nema veze.
Servo motori su HS82MG, kut, brzina i x faktor su doveli do loma. Smjer ovog slučaja bi trebao navesti na razmišljanje o fix ideji o gašenju motora, čekanju na reakciju opruge koja se uvija i ravna u nekim X rasponima brzina i promjeni CG-a. Dakle, svodi se samo na to, da postoji nekoliko poznatih mehanizama za ostvarivanje ciljeva pa tako i geometrije krila. Od posebnih materijala koji se rastežu i mjenjaju i time stvaraju čak nove profile i stealth oblike kao npr. PAK FA50..

Kao u svim poljima, postoje patterni i anti-patterni (uzorci i obrnuto), kojima se rješavaju pojedini problemi. Mnogo ljudi je došlo do zaključka da se kotač bolje vrti ako je okrugao.. neki tvrde da je uz određenu brzinu i puhanje zapadnog vjetra iznad maksimirske šume pogoduje kotačima koji su nabravljeni u obliku hexagona da bolje idu nizbrdo.. (anti pattern), čak je moguće dokazati da kod velike brzine nestaje osječaj za "kockastim" na takvim kotačima, pa opet 99.99% ljudi prihvatilo je patern da kotač treba biti okrugao.

Kako kažu stari ljudi sa sela.. sve se može napraviti pa čak i drveni šporet.

No i dalje ne vidim prednost opruge u odnosu na jednostavni servo motor i dvije poluge. Osim što može biti zanimljivo pokušavati igrati se tehničkih materijala, pa istraživati koju oprugu, koji presjek itd...  svatko ima svoj ukus, pa i izazove.. prednost ovog hobija je što čak potiče inovativnost.. u tome i je ljepota.. osobno mislim da svaka nova inovacija treba biti korisna i upotrebljiva, bez obzira na to da li je tehnički dobra, ispravna ili nadmoćnija od nečeg što je jednostavno za izvest, lako dostupno i praktično.

Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #32
Opruga je u suštini bolja od servomotora - jer radi automatski.
Treba je samo pravilno prednapeti, što nije neki problem ako se radi o gumici za pekmez koju se prednapinje namotavanjem na bubanj.

Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #33
Opruga je u suštini bolja od servomotora - jer radi automatski.
Treba je samo pravilno prednapeti, što nije neki problem ako se radi o gumici za pekmez koju se prednapinje namotavanjem na bubanj.

A da stavis kondom, oni su atestirani, a nebu radilo mos se j***t.

Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #34
Opruga je u suštini bolja od servomotora - jer radi automatski.
Treba je samo pravilno prednapeti, što nije neki problem ako se radi o gumici za pekmez koju se prednapinje namotavanjem na bubanj.

je da u nekim idealnim laboratorijskim uvjetima... zamor materijala i ostalo vjerojatno nisi uzeo u obzir..  kao i napredno štelanje... prekomplicirano, nesigurno, pogotovu za neki super brzi balistički projektil kao što je zagi koji juri preko 170km/h.. sorry al totalni promašaj ili pucanj u prazno. Još jedan u nizu izuma koji su nadasve nepraktični i ničemu ne služe.

Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #35
još jedan feder i brišem sve slike i postove

žurim se da bi možda za vikend vidli dal to leti uopče ::)



Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #37
fino to izgleda.. djeluje poprilično robustno.. kakvo fiber platno si koristio, izgleda mi malo čvršće 80-ak grama?

Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #38
staklo je sto šezdeset, a karbon dvjesto pedeset grama, izgleda grubo, ali kad primiš u ruku sve je relativno glatko, staklo nije previše utapljano u epoksi pa se osjeti i vidi struktura platna.  A karbon je nakon mazanja preljepljen sa selotepom i kad je suhho selotep skineš i dobiješ full glatku površinu, vidi se odbljesak sunca... ali to sam prije radio na elevonima za zagi aero ii, a na ovom samo da se karbon pritisne svakom dlakom u epoksi i da ga savinem preko rubova tak da drži dve površine u rubu.
na ovom ništa nije rađeno za vizualni izgled jer je samo prototip da vidimo koliko čemo dobit najviše na običnom zagiju, a možda kasnije probam koji drugi profil i ostale vizualne stvari na nečem novom odraditi kak treba.

to rob590:  neznam, matematika nosi preko četiristo, a sad mislim da bu i tristo i pol velika stvar, dok i samo tristo za običnog zagija bude ok.  imao sam od oko stopedeset wata i mogao je do osamdeset najviše, onda smo sa oko četiristo wata bili na stočetdeset, pa sa šesto wata stoosamdeset, ono na mostu kaj si vidio je šesto wata, a ovaj na stolu povlači dvije hiljade petsto wata.
bumbar je na oko tisuču i dvjesto ili više wata i vidio si da smo tu negdje, s tim da je on puno tiši, ali ostaje činjenica da edf troši a ne daje prevelike rezultate, a opet velika je razlika i voziti, bumbar ide ko na tračnicama iako je pol kile teži, a moj bi rado palamudio kad bi ga pustio.

slike , ugradio sam motorčić, i nosače, pa sam reglerčić ubacio da napravim gužvu


Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #40
Ok, dečki, dok Denis radi, a mi mu zasukavamo rukave i gnojimo ovdje, vrijeme je da bacimo jedno nadmudrivanje, pa tko bude najbliži sa predvidjanjem, plaća pivkana: ja velim oko 250 km na sat na minus prvu !
Ima li tko drugačije predvidjanje ?!?
Damir

Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #41
nije hacker, himodel...

točnije EMP je proizveo ovo čudo od motora

Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #42
između 240 i 260 km... ;D


lp
Toni


Odg: ZAGI aero FC (400+)

Reply #44
ja ću između - 260-280
i have fun with my funjet, it' ultra fun :)

flyfly mirage 2000