Skip to main content

Topic: Važno (Read 26063 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Važno

Reply #15
na zalost sigurnost je nesto o cemu se sve rjeđe raspravlja među modelarima dok se zlo ne dogodi... dolaze novi modelari i sve se vise riskira "radi slave" a o posljedicama nitko ne razmislja jer se svi tjese "Pa nece se meni to desiti"
 :-[
Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti, ne vrijedi.
A ja letim :)) DJI Quad... i Yuneec typhoon H http://www.youtube.com/user/NiramZD
skype: niram_zd

Odg: Važno

Reply #16
Nostromo, meni je jako žao da se ovo dogodilo ali ne morate gubiti živce zato što ljude interesira kakav je model bio.

Kako ćemo drukčije naći čiji je? :D

Odg: Važno

Reply #17
Poštovana gospodo

Vidim da ste totalno promašili bit moje porukice. Zaista je nevažno da li je FPV ili običan model u vidnom polju operatera sa zemlje. Bit je ta da ako vas buka 5000 ks ne upozorava da se približava nešto veliko dok vam je model u vidokrugu, kako će vas ta buka upozoriti kada je u blizini modela a model je 1 km od vas. Dakle nebitno da li je model Cesne, omei, Piper Omega, Helikopter, odnosno sve što leti a vi uprasvljate time VI snosite odgovornosti za svoje postupke. Postajem jako razočaran time jer Vam je bitno da li je FPV ili nije, da li je visokokrilac ili niskokrilac Model samo vidjeli jako dobro i pratio sam ga helikopterom u punom zaokretu trajanja cca 1,5 na udaljenosti 30 do 50 m i cijelo vrijeme je bio obasjan farom. Da mi je bilo bitno pročitao bi i broj tablice na  autu jer mi je obavezna oprema i night vision goggles (zadnje gen. SAVRŠENE) Poznajem i letilište tako da sam mogtao i sletjeti i biti u tom trnutku pored dotičnog.

To mi nije bio cilj. Cilj ovog teksta je taj da nisam želio nikoga prijaviti. Da sam vas htio potaknuti da svoj mozak upotrebljavate u pravom smjeru izdvojite što je bitno od nebitnoga i shvatite da vas ništa ne oslobađa od posljedica vaših radnji. Šteta koju može počiniti pojedinac može biti tolika da ju ne mogu popraviti svi ostali modelari zajedno.
Što se mene tiće mogao sam problem rješiti da sam kontroli prijavio susret sa modelom iznad groblja u Dugoj Resi pa me tada boli đon da li je FPV, leteća svinja ili pas ptićar u lovu na sove.

Okanite de filozofije slovenije i visine G sloja, živite u Hrvatskoj čije zakone morate poštivati ukoliko volite Slovenske ili nečije druge idite tamo. Dakle zakone u ruke i na učenje.

Ja sam sa vama svima podjelio jedan neugodan doživljaj kako bi nešto naučili iz njega, zamolio vas da razmislite o posljedicama nekih sitnih ludosti :'(

nemam više mota stvarno sam razočaran

Mnogi ovdje "morali" bi da budu sretni sto si ovaj susret zadrzao za sebe umjesto da si ga kako ti duznost nalaze prijavio u prvom redu Kontroli leta,
a rasprave ovdje koje razumijem te u potpunosti vjerovatno nece dovesti do adekvatnoga rezultata na zalost su svakodnevnica,

sjecam se dobro kolike probleme su imali modelari Zadra zbog slicnoga susreta !

Pozz, Iv

Odg: Važno

Reply #18
Poštovani Nostromo,
kapa dolje Vama i svima koji svojim sposobnostima (upravljanjem helikoptrima i avionima) pridonosite za dobrobit hrvatskom narodu, od spasavanja ljudskih zivota, gasenja pozara i slicno...
Naime, bio sam na kupanju na kupalistu nedaleko od mjesta dogadjaja i nisam modelar, ali ih poznajem...
Takodjer, poznajem jako puno Vasih kolega (od pilota aviona do pilota helikoptera) jer sam i sam bio u programu skolovanja MORH-a.
Htio bi napomenuti da visina "bespilotne" letjelice nije prelazila 300m visine od tla... Isto tako, da je nemoguce da ste vidjeli model iste jer, koliko sam vidio, reflektorima ste osvijetlili livadu sa nekih 200-300 metara visine, a ne model aviona koji je letio prezivahno da bi se vidio koji je to model letjelice i bio je daleko udaljen od helikoptera, a to sta je bio osvjetljen nekim svjetlima, pa je bio lako uocljiv u mraku, ne znaci da je proletio tik ispred helikoptera...
Vi ste trebali postupiti po pravilima koje ste naucili na skolovanju i iskustvom i prijaviti NLO kontroli leta, a ne "citati" bukvicu ovdje na forumu i "nabijati" na nos modelarima koliko vrijedi Mil Mi-8 i sta bi bilo kad bi bilo....

Odg: Važno

Reply #19
Poštovani Nostromo,
kapa dolje Vama i svima koji svojim sposobnostima (upravljanjem helikoptrima i avionima) pridonosite za dobrobit hrvatskom narodu, od spasavanja ljudskih zivota, gasenja pozara i slicno...
Naime, bio sam na kupanju na kupalistu nedaleko od mjesta dogadjaja i nisam modelar, ali ih poznajem...
Takodjer, poznajem jako puno Vasih kolega (od pilota aviona do pilota helikoptera) jer sam i sam bio u programu skolovanja MORH-a.
Htio bi napomenuti da visina "bespilotne" letjelice nije prelazila 300m visine od tla... Isto tako, da je nemoguce da ste vidjeli model iste jer, koliko sam vidio, reflektorima ste osvijetlili livadu sa nekih 200-300 metara visine, a ne model aviona koji je letio prezivahno da bi se vidio koji je to model letjelice i bio je daleko udaljen od helikoptera, a to sta je bio osvjetljen nekim svjetlima, pa je bio lako uocljiv u mraku, ne znaci da je proletio tik ispred helikoptera...
Vi ste trebali postupiti po pravilima koje ste naucili na skolovanju i iskustvom i prijaviti NLO kontroli leta, a ne "citati" bukvicu ovdje na forumu i "nabijati" na nos modelarima koliko vrijedi Mil Mi-8 i sta bi bilo kad bi bilo....

Moze biti da si ti u pravu,ne zelim se upustati u diskusije tko jeste a tko nije,

na tvome mjestu bi smanjio zestinu kojom pises, treba da znas da se njemu vise vjeruje nego tebi - modelarima,
i upustiti se sa takvima kao on u pricu tko je u pravu a tko nije mogu samo modelari izvuci deblji kraj,

pokusaj da saznas ako ne znas kakve su probleme imali Zadrani a bili su 100% u pravu,

ako zelis dobro modelarskoj Naciji smanji Ton !
 Diogen je dobro objasnio.
Pozz

Odg: Važno

Reply #20
Poštovani Nostromo,
kapa dolje Vama i svima koji svojim sposobnostima (upravljanjem helikoptrima i avionima) pridonosite za dobrobit hrvatskom narodu, od spasavanja ljudskih zivota, gasenja pozara i slicno...
Naime, bio sam na kupanju na kupalistu nedaleko od mjesta dogadjaja i nisam modelar, ali ih poznajem...
Takodjer, poznajem jako puno Vasih kolega (od pilota aviona do pilota helikoptera) jer sam i sam bio u programu skolovanja MORH-a.
Htio bi napomenuti da visina "bespilotne" letjelice nije prelazila 300m visine od tla... Isto tako, da je nemoguce da ste vidjeli model iste jer, koliko sam vidio, reflektorima ste osvijetlili livadu sa nekih 200-300 metara visine, a ne model aviona koji je letio prezivahno da bi se vidio koji je to model letjelice i bio je daleko udaljen od helikoptera, a to sta je bio osvjetljen nekim svjetlima, pa je bio lako uocljiv u mraku, ne znaci da je proletio tik ispred helikoptera...
Vi ste trebali postupiti po pravilima koje ste naucili na skolovanju i iskustvom i prijaviti NLO kontroli leta, a ne "citati" bukvicu ovdje na forumu i "nabijati" na nos modelarima koliko vrijedi Mil Mi-8 i sta bi bilo kad bi bilo....

Moze biti da si ti u pravu,ne zelim se upustati u diskusije tko jeste a tko nije,

na tvome mjestu bi smanjio zestinu kojom pises, treba da znas da se njemu vise vjeruje nego tebi - modelarima,
i upustiti se sa takvima kao on u pricu tko je u pravu a tko nije mogu samo modelari izvuci deblji kraj,

pokusaj da saznas ako ne znas kakve su probleme imali Zadrani a bili su 100% u pravu,

ako zelis dobro modelarskoj Naciji smanji Ton !
 Diogen je dobro objasnio.
Pozz
Da, piloti velikih ptica su uvijek u pravu, treba izvuć poantu.... a ima i drugih divljaka ne samo nas modelara, zmajari paraglajderi itd. a trebali bi se pridržavat nekih pravila svi mi zajedno.

Odg: Važno

Reply #21
Iako mi je dužnost ovaj događaj prijaviti nadležnoj kontroli letenja ja to nisam napravio i nadam se da radi toga neće netko prijaviti mene.


Damir Kirin

ne kuzim ,glava ti se nasla u torbi a ti ne prijavis  :o

Re: Važno

Reply #22
Imam ja jedno pitanje
Ako model moze srusiti mi8 ako sam dobro shvatio radi se o tom heliju. E sad pitanje kakav je to model ili kakve helije je kupila ova drzava, to jest zasto u ratu pucaju na helije kada je stiropor jeftinijiiiii

Sent from my ST26i using Tapatalk 2

dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak

Odg: Važno

Reply #23
Za CRO_Ikar
Vidim da bi nadležne službe na osnovu voice recordera i zapisa crne kutije mogle dokazivati vašu riječ protiv riječi tri člana posade. 

Imam 47 godina života. Modelarstvom se bavim od svoje 7 godine, obuku za jedriličara sam završio sa 16g motornim letenjem sam se počeo baviti sa 17g. Uspješno sam završio svoje školovanje za civilnog pilota prije 22 godine, igrom slučaja letim helikoptere zadnjih 20 godina 15 godina sam kapetan a od 1995 probni pilot za Mi-8, Mi-8MTV-1 i Mi-171sh.Cijelo to vrijeme svakih godinu dana prolazim sistematske preglede bez ograničenja. Imam više sati provedenih u zraku nego ti u cipelama zato ne filozofiraj. Moje reference su na postu, a sasda ti stavi svoje pa da vidimo ko koga može učiti što i kome da prijavi.

Ovo nije bila bukvica nikome a posebno ne tebi koji si tamo bio na kupanju, nisi modelar,  model nije bio tvoj, poznaješ puno mojih kolega i BIO si u programu školovanja MORH-a i da li si završio isti? Ako kojim slučajem jesi sa kojom ocjenom? Reci ili moram provjeriti koliko si baš ti kompetentan  da meni daješ savjete što ja moram prijaviti kome i kada(ovo je sada bukvica tebi i to jako ozbiljna)

Gubim vrijeme s tobom
  
Za tojesvestotrebasznati

Kakav sam to ja? Ti me dobro poznaješ?  Moje mane i nedostatke ili moje kvalitete pa znaš da se ne upušta u priču samnom. Ne radi se tu modelar ne modelar. I ja sam modelar pa kome če se onda vjerovati? Ja pričam o onome što mogu i dokazati na sudu. Ali svejedno hvala na postu


Za sasapu

Za čovjeka od 37 godina ili se dobro zabavljaš ili si ........  UGUGLAJ što te interesira sve ti je javno i piše u User manualu za M8 porodicu helikoptera. Samo pokaži malo dobre volje i truda. Znanje je dostupno svima. Dam ti svoj broj mobitela ako želiš i kada dođem u Pulu mogu ti posvetiti malo vremena i pokazati i objasniti što te interesira, ili otvori novu temu i  možemo diskutirati do mile volje.

Za mini_fly_moriss

Piloti velikih ptica NISU uvjek u pravu, da ima i drugih divljaka i nisu ograničeni na zrakoplovstvo pogledaj vozače na cesti, Ima nas svakakvih. Vidim da shvačaš bit. Hvala


Još jednom. Ovo nije bukvica nikome . ovo nije što bi bilo kad bi ... Ovo je stvarni događaj (slučajan ali se ipak dogodio). Naveo sam mjesto i vrijeme kako bi se učesnici sami prepoznali, a ne zato da ih nabijamo na križ. Nisam prijavio zato jer je to moja dobra volja i što bi to napravilo puno štete modelarima u cjeloj hrvatskoj.
Ukoloko se netko smatra optuženim za nešto što nije uradio ili smatra da ja ne govorim istinu slobodno sudski traži svoju zadovoljštinu, voljan sam sudjelovati u tome.

Čitajte  što piše a ne ono što želite pročitati.

Odg: Važno

Reply #24
Kontaktirao me vlasnik. Vrlo hrabar i iskren čovjek. Ugodno smo se istipkali, i nadam se da čemo se vidjet negdje na livadi na sigurnom uz modele i pičence.
Za nevjernike - istipkao mi je priču u detalje i nema baš neke razlike između moje i njegove.
Obzirom na iskrenost volio bi imati takvog prijatelja.  Želim mu puno sreće i ljepih modelarskih trenutaka.

 

Odg: Važno

Reply #25
Kontaktirao me vlasnik. Vrlo hrabar i iskren čovjek. Ugodno smo se istipkali, i nadam se da čemo se vidjet negdje na livadi na sigurnom uz modele i pičence.
Za nevjernike - istipkao mi je priču u detalje i nema baš neke razlike između moje i njegove.
Obzirom na iskrenost volio bi imati takvog prijatelja.  Želim mu puno sreće i ljepih modelarskih trenutaka.

Damir, mislim da nisi shvatio da je moj komentar odgovor CRO_Ikar,
zavrsio sam u Jugoslaviji Podoficirsku Skolu Vazduhoplovnih Specijalista a posjedujem i "C" Jedrilicara i znam dobro sto se moze desiti prilikom bliskoga susreta sa tvojom letilicom,
cudi me jako da jedan iskusan modelar postavi pitanje da li Model moze toliko ostetiti Helikopter da se on srusi,moze kako ne,

meni nije svejedno i ako sam ne letim u Hrvatskoj da li ce modelari moci da lete svuda kako to sada cine,
na Zapadu se leti na za to registrovanim Povrsinama koje pripadaju Modelarskim klubovima i tu ili svakoga clana pokriva osiguranje koje klub ima a sto je u vecini slucaj
ili svaki pojedinac mora biti osiguran,
stupanjem u EU ne vjerujem da ce te moci kao do sada letjeti kojekuda,

dobro je da se zavrsilo ovako kako jeste,
da si ovo prijavio ne bi bilo dobro za modelarski Puk !
pitat cu Ljubomira Palikucu,moga Sogora inace  Kapetana na Airbusu da li te pozna, do rata je letio MIG-21
Pozz,
iv

Odg: Važno

Reply #26
puno slova no ne kuzim bit..dali je model bio u ZABRANJENOM podrucju za bilo kakvu letjelicu na nebu? Ili ste vi letali helicem po gustu pa eto, skoro sudar za koji je najbolje da nitko nikada ne sazna kakav bio bi zavrsetak..

..potpuno te razumijem kao dio ekipe u helikopteru, no iako sam mladi modelar, nagledao sam se letova iznad 300m metara od puno starih modelara i nikada se nitko nije upitao niti rekao ikakvu riječ o tome dali bi se mogao sudariti s nekakvom letjelicom.

štoviše, zapanjilo me na kojim se visinama leti i kako,recimo cak i na aerodromu lučko.

i sve to gledavši stekao sam dojam da svi (ajde da popravim pa kažem večina) znaju svoj posao i ne ugrožavaju druge.

no opet zanimljivo je da imamo toliko videa, toliko fpv videa, da je zanimljivo da PONOVO čak i ti isti modelari koji sami lete ili hvale druge letove, naravno insinuiram na raznorazne letove preko naseljenih područja, ili u visinama daleko iznad 500m, pa je iznenadujuce kako u jednom trenu svi hvale super truper slozen fpv model ili multija te super video i odlicnu mjuzu a u drugom trenutku su spremni glasati za zabranu letenja i trube oko sigurnosti modelarstva.

ovo nije prvi puta da to vidim i nekako sam iznenaden time...

...nikako ne branim modelara koji te je ugrozio, no ni tvoj ton i namjera mi nisu bas dragi. naravno da je modelar pogrijesio ako je usao u ZABRANJENI pojas neba za druge letjelice osim najavljenih, no vjerujem da mu nije niti bila namjera niti je htio ugroziti tebe ili bilo koga.

lijepa gesta je da se je javio i da ste to rijesili, no ako je vec u tome stvar, bilo bi korisno staviti na forum kao PRVU rubriku iznad svih temu Mjesta gdje je ZABRANJENO letjeti rc modelima ;)

recimo koliko je primjera fpv leta daleko iznad 300m, fascinantnih i dobro ili manje dobro izvedenih, no zar nitko nije ni u jednom trenu ili jednim slovom skrenuo paznju da je letenje iznad 500m, da se leti preko grada a operater je koliko km daleko od modela itd itd...pa onda uleti zagijima kroz prozor u stambenoj zgradi..pa koliko toga za kaj bi se moglo reci da je dovoljno da nam zabrane modelarstvo..ali svi hvale urlaju skacu od veselja kako je to sve super..i je ako se mene pita.

bez uvrede, nebo je slobodno za sve. zna se gdje su aerodromi i to je to. sve ostalo kaj se desi izvan tih zabranjenih podrucja snosi krivicu onaj tko je skrivi.ovakvo natezanje jel netko letio ovdje ili ondje i kaj se moglo desiti...pa koliko vas leti svakodnevno multijima iznad glava vasih sugradana djece automobila kuca...i?

pliz, objavite gdje se NE SMIJE letjeti  ;)

EDIT:editirano jer nije shvaćena prvobitna namjera napisanih slova.
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Re: Važno

Reply #27
Za nostromo
1 ovavezno se javi.jada si u puli pa makar za pivo
2. Post koji sam napisao je bio crnjak jer ljudi ne shvacaju odgovornost leta
3 tu kod mene se ne leti kada je avion ili heli u blizini
4. Moze i kava ako nisi za pivo
5. Dobro se zabavljam iako radimo za istu firmu

Sent from my ST26i using Tapatalk 2

dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak


Odg: Važno

Reply #29
Kontaktirao me vlasnik. Vrlo hrabar i iskren čovjek. Ugodno smo se istipkali, i nadam se da čemo se vidjet negdje na livadi na sigurnom uz modele i pičence.
Za nevjernike - istipkao mi je priču u detalje i nema baš neke razlike između moje i njegove.
Obzirom na iskrenost volio bi imati takvog prijatelja.  Želim mu puno sreće i ljepih modelarskih trenutaka.

Poštovani kolege,
Registrirao sam se na ovaj forum isključivo radi ovog incidenta,te očekujem kada je slučaj već "javan" da se isto tako iznesu i neke informacije o hrabrom "vlasniku".Ako ne javno onda na PM.
Isto tako sam pokušao preko LINK-a za one koje žele znati nešto više ali ni tu nisam naišao na traženi podatak.

LP

Krešo
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250