Skip to main content

Topic: Kvar na motoru ili regleru? (Read 10119 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #15
ima tu na forumu dečki koji su jako u elektronici... uvjeren sam da će Ti se javiti netko Tko ima iskustva, znanja i potreban pribor za popraviti ESC..  samo ne brzaj i ne prtljaj sam ak nisi 100% ziher kaj delaš, jer to su ozbiljne struje, za razliku od večine manjih avionskih esc-ića za 10-ak $ koje mi ostali raubamo......  :D

a što se čitavog projekta rolca tiče - kak ne bi pratil tak zanimljiv projekt.... kapa dole...  8)

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #16
Ovo na videu je klasični kineski besc dizajn.

Po 6 fetova ti radi na svakoj fazi (3 na gornjoj strani 3 na donjoj) za svaki set od 6 negdje postoje (ne vidim na videu) još dva driver fet (vjerojatno International Rectifier IR2101 ili sl.)

Ploćice sa fetovima su tro ili možda  četveroslojne - postoji dobra šansa da su kroskonektirane tj. Možeš napikati ove fetove do kojih ne možeš doći.

Sve to ganja Atmega48 klokirana na 16MHz. A bec je najčešće lm2575


Malo me čudi da najvulgarniji RedBrick od 100A ima duplo više fetova u izlazu ( teoretski bi mogli potegnuti 420A - utopia)


if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #17
Hvala na objasnjenju :)

A kako bi onda mogao tesirati te fetove da vidim jesu li ispravni? I jel opce moguce da je on "izgorio" a da se to iz vana ne vidi? Jer na onom videu se bas vidi da je izgorio a meni nema takvog necega

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #18
neću ti baš pomoći, uglavnom meni su kod takvih višeslojnih ESCova pregarali fet-ovi koji su bili između pločica a nikad vanjski koji je na hladilu, pokušaji popravka, tj zamjena fetova rezultirala je da se nakon toga esc sam zapali,ili opet ne radi i svašta drugo, pitanje je kaj sve pregorjeli fet usput ošteti

baš mi je žao kaj ti rombač ne radi, ali ako je trošio do 70A a esc je 120A nije se trebao uopče grijati, možda nakon pol sata rada...

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #19
Kad fet krepa najčešće imaš kratki spoj drain-gate, a to je vjerojatno istina za sve fetove u paraleli + driver.

Kratko i točno:

http://www.utm.edu/staff/leeb/mostest.htm
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #20
Hvala!
Tako sam i probao ove do kojih mogu doci i svi su ispravni. Sutra cu otici na faks da sa vrucim zrakom odlemim ovaj spoj te 2 plocice
I ja isto mislim da je neki iznutra krepao, ali ne kuzim kak kad struja nije bila iznad 50A sigurno. Valjda je bio neispravan mosfet il slabo zalemljen il nes trece.
Uglavnom nadam se da cu nac neispravnog i da kad ga zamjenim da ce sve raditi. Ipak je ovo stvarno skupi ESC...

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #21
Ajmo nabacit humanitarku za esc... ja doniram 100kn...
 ;)

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #22
Kaj nemas garanciju? Natjeraj ih da ti posalju drugoga :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #23
Onak si razmišljam, a i koliko sam proučavao ESCi nemaju flyback diode.Jel moguće da ih "ubija" inducirani napon iz motora pošto postoji pauza između switchanja donje i gornje strane FETova pa tu malo procuri?! :-\ :-\
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #24
Hahaha, ma joj nemojte bit smjesni :) al puno hvala

Garanciju? Pa mozda bi ih i uspio natjerat da mi daju novi, al izgubio bi tonu zivaca i cekao vjerovatno 2 mjeseca minimalno.

Sad polako odlemljavam spoj dvaju plocica, sa vakumskom pumpicom ide super. Odlemio sam sve signalne padove, samo su mi ostali 3 paralelno spojena od - i 3 paralelno spojena od +. Posto su paralelni opce se nedaju ljepo zagrijati a moram pazit da ne usisem i vodove i padove s tom pumpicom :S

Ako to uspijem razlemiti mislim da ce do sutra romobil ponovno biti u voznom stanju

 

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #25
Konacno ! Uspio sam razdvojiti te dvije plocice.

I testiram multimetrom i apsolutno svi FETovi pokazuju iste vrjednosti i nijedan ne izgleda osteceno. Neznam ko je tu lud onda :D

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #26
Probaj to radit uz pomoć nekoga,svakom po jedna lemilica i vuciiii.A poslije sa vakumom lijepo to sve uredi.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #27
E dok sam napisao ti već napravio ;) ;)

Uglavnom kada mjeriš izlaze prema - ili + kaj pokazuju.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #28
Sve tri faze prema - imaju otpor 90 Mohma a prema + 12 Mohma. Jel to dobro?

Odg: Kvar na motoru ili regleru?

Reply #29
Daj budemo to odnesli majstoru koji više-manje živi od BL kontrolera (a ima i izuzetan lab).

Nisam ti to rekao jučer jer se majstor nije javljao na tel - da ne obećavam bez njega.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }