Skip to main content

Topic: Izrada punjaca/BMSa (Read 2337 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Izrada punjaca/BMSa

Planiram napraviti sam svoj, jeftini punjac za 8 celija. Prije detaljnog pretrazivanja interneta, pitati cu ovdje ako netko ima iskustva sa necim takvim


Iskustva u elektronici i izradi plocica imam vec jako puno, samo bi trebao znati tocan princip punjenja celija, i princip rada BMSa. Za cisto punjenje, ako se ne varam moram samo dovoditi konstantan napon od 4.2V i konstantnu struju (recimo 1A) sve dok napon na celiji nebude 4.2V, ali neznam kako sloziti to u BMS, sa vise celija?




Odg: Izrada punjaca/BMSa

Reply #1
Isti je princip za vise celija, zar ne?
Punis sve, praznis najvise shuntom. Sad, kako to isprojektirati ;D

Odg: Izrada punjaca/BMSa

Reply #2
Imaš prvo u seriji izvor konstantne struje i nakon toga sklop koji će dati max 4,2 V na izlazu prema batki.

 Sa jedne strane jednostavno, a sa druge - neekonomično u bilo kojem smislu: povećana potrošnja i energije i novca za izradu sklopova jer ih treba 8 komada.
Današnji punjači su jeftini i nude još niz drugih mogućnosti, od punjenja drugih vrsta ćelija (elektrokemijski sustav ), pražnjenja, provjera kapaciteta, storage itd.

Jedna poznata shema u prilogu..
Damir

 

Odg: Izrada punjaca/BMSa

Reply #3
E hvala, tako nesto mi je trebalo. Imam ja punjac od 1000W, koji moze sve to, al sad mi treba neki BMS, koji ce puniti baterije pri kocenju i paziti da su uvijek izbalansirane. I isto tako, da nemoram izvana spajati romobil na punjac, vec mu samo dati neko napajanje pa da se sam puni :)



Odg: Izrada punjaca/BMSa

Reply #6
Budem vidio sta ima na tom forumu malo. Al muka mi je vise od tih kineskih stvari, jer za pare za koje oni nesto prodaju za ogranicenom strujom ili naponom, ja mogu (uz malo muke) napravit zvjer, sa postavkama koje zelim i strujom i naponom koje zelim. Tako planiram napraviti i sensored ESC. A ovaj MBS sa linka nevalja jer meni trebaju struje od 70-80A, a ovo moze samo 15A

Odg: Izrada punjaca/BMSa

Reply #7
70-80A, 8 ćelija ?  ::)
Kakav je to romobil?

Daj onda opiši malo bolje.
Meni je na bicu ograničeno sve na 20A pa se penjem s njime po Zajčevoj.

Odg: Izrada punjaca/BMSa

Reply #8
Eh, ti imas sensored kontroler, pa je potrosnja energije punooo efikasnija. Ja nemogu krenut s mjesta, i zato nekad (kod naglog ubrzavanja) zna povuc stvarno jako puno struje. Zato moram napraviti i sensored kontroler. Tj lako ga ja napravim, samo treba to isprogramirati da radi kako spada..