Skip to main content

Topic: Podmornica (Read 19405 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Podmornica

Da li netko ima iskustva, ili savjete, prijedloge itd
Plan izrada podmornice koja nosi gopro.
Ps. Neznam nista o tome ali zvuci jako zanimljivo za napraviti

Sent from my SM-T211 using Tapatalk

dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak

Odg: Podmornica

Reply #1
bitno je napraviti da ne propusta vodu :)

stvarno zanimljiva ideja, kako napraviti da opce zaranja i izranja? nekakvi balastni tankovi? a i ozbiljno, postici dobru vodonepropusnost je izazov, pogotovo na recimo vratilu propelera. pretpostavljam da bi u vecem modelu mozda bilo lakse za izvesti neke stvari...koliko velik model imas u vidu?

Odg: Podmornica

Reply #2
Ovo je dobra ideja jedino u slučaju da letite blizu mora rijeke i sl. pa vam model nekim slučajem pizdekne u vodu.
Tako bi se model mogao lakše pronaći  :D.

Odg: Podmornica

Reply #3
O podmornici sam bas neki dan i ja razmisljao. Al stvarno, kako rjesiti izranjanje i uranjanje....Bilo bi tu raznih otvora, a sve to treba dobro zadihati a opet moraju biti pokretni.
Lp,
Alex

Odg: Podmornica

Reply #4
Max velicina do 1m  iako mislim da je to previse, ali velicina je bitna kako neki kazu, djelove spajati kao cijevi za vodu zagrijavanjem.

Sent from my SM-T211 using Tapatalk

dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak

Odg: Podmornica

Reply #5
A kako izvesti upravljanje, koja stanica itd

Sent from my SM-T211 using Tapatalk

dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak

Odg: Podmornica

Reply #6
Mislim da treba vise od 4ch...treba ti gas, lijevo, desno, gore, dolje, i switch za punjenje i praznjenje balasta. ima slicne komande kao avion. ili se varam...
Lp,
Alex

Odg: Podmornica

Reply #7
hm..treba ti rudder, gas, kontrola gore/dolje, i kontrola zaranjanja. 4 kanala rekao bih, a mislim da zelis i sto nizu frekvenciju radi sirenja u vodi. UHF neki pretpostavljam, ali opet ovisno o potrebama/ambicijama.

zaranjanje bi se dalo napraviti mozda nekim principom a la velika sprica, ona "konjska", nastimati tezinu kada pluta da jedva pluta, ono, na taman, i kad napuni balast da uroni u vodu. jednom kad uroni onda si na konju, ides gore/dolje prednjim krilcima i gasom.

Odg: Podmornica

Reply #8
Mislim da treba vise od 4ch...treba ti gas, lijevo, desno, gore, dolje, i switch za punjenje i praznjenje balasta. ima slicne komande kao avion. ili se varam...

Punjenje i pražnjenje balasta ne bi trebalo biti kao switch vec da se da regulirati količina (ovako bi samo mogao bit uronjen ili vani, bez ovog sveg između) :)


Odg: Podmornica

Reply #10
Mislim da treba vise od 4ch...treba ti gas, lijevo, desno, gore, dolje, i switch za punjenje i praznjenje balasta. ima slicne komande kao avion. ili se varam...

Punjenje i pražnjenje balasta ne bi trebalo biti kao switch vec da se da regulirati količina (ovako bi samo mogao bit uronjen ili vani, bez ovog sveg između) :)

upravo tako, nema izmedju. kad zaroni pod povrsinu, ide motorom gore dolje i krilcima prednjim. dota je to komplicirano, ima shitova. pada mina pamet jos i ovo:
-kad puni balast, podize tlak zraka u podmornici. moli boga da je dobro zabrtvljena da taj visak tlaka ne prdne van, jer ako prdne vise izroniti nece bas. prilikom ispustanja balasta nece imati odakle kompenzirati volumen osim vanjskom vodom.
-druga stvar, kako znati kada si "vodoravan"pod vodom? ne vidis bas sto radis, bice zabijanja u dno. ako imas video link, ne znam kako ce ici domet pod vodom bas.


Odg: Podmornica

Reply #12
Daleko najveci problem koji vidim je domet....

koja frekva se najbolje "probija"?

Odg: Podmornica

Reply #13
sto niza to bolja. 35mhz ako moze bilo bi najefektivnije....mada pitanje koliko. prave podmornice imaju radio komunikacije do 30 kHz, a i to samo na manjim dubinama, inace ispustaju komunikacionu bovu sa antenom do povrsine.

zajeb je sto ovo na jubitu vuce kabl za sobom, pretpostavljam da to ne zelis. a i izgleda da je i ovo kako sam rekao, pluta jedva na taman, mala pomoc samo da uroni onog gornjeg motora.

Odg: Podmornica

Reply #14
Ma to sa kablom mozda nije losa ideja bar ga mozes izvuci van ako prestane raditi

Sent from my SM-T211 using Tapatalk

dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak