Skip to main content

Topic: Moj prvi solarni RC ;-) (Read 2122 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Moj prvi solarni RC ;-)

Eto, nisam mogao odoljeti ovom pokusu, uglavnom radi, ali nebi to slao u zrak bez dodatne baterije, jer prvi oblak = crash  ;) .
Damir

http://www.youtube.com/watch?v=Ut-FyQEvLUk

Odg: Moj prvi solarni RC ;-)

Reply #1
zašto mi se čini da ćeš složiti i neki sklop za pujenje jedne mini batke :)

Odg: Moj prvi solarni RC ;-)

Reply #2
Imam ti ja dva 140W panela, ak buš slagal kaj većega  8)

Odg: Moj prvi solarni RC ;-)

Reply #3
Imam ti ja dva 140W panela, ak buš slagal kaj većega  8)
140W, to je skoro kvadratni metar... kaj nudiš nekaj , preporučam se !  ;)

zašto mi se čini da ćeš složiti i neki sklop za pujenje jedne mini batke :)
 
To je već složeno i isprobano upravo sa ćelijama sa slike: za jedno popodne može se dopuniniti ali ne i napuniti prazna 1000mAh/2S.

Kalkulacija ide ovako: sa ove 4 ćelije, težine oko 110-120 grama za žicama dobije se na jakom suncu oko 200 mA pri naponu >8V (cca 2S).  Dakle ideja bi bila da se leti nemotorna jedrilica sa tim ćelijama po jakom suncu, ili motorna jedrilica (gdje bi se motor ganjao sa posebnom baterijom). Sa 120 grama težine može se dobiti 2S baterija kapaciteta oko 1800 mAh. To znači da bi ove ćelije na modelu trebale biti 9 ili čak 10 sati u letu na najjaćem suncu da bi se više isplatile nego li ugradnja baterije iste težine (koja se ugradi naravno puna).  Jasno je dakle da se ovo ne isplati staviti u model. Jedino 'solarno' rješenje je ugradnja laganih-tankih folijskih solarnih ćelija, koje su toliko skupe da bi trebao investirati oko 150-300 $ za 1 A pri oko 12 V.  Eto, daleko su nam modeli u klasi 'Solar Impulse'  :( :(
Damir

Odg: Moj prvi solarni RC ;-)

Reply #4
Ma hajde,kad je vedro na avionce na krila polijepit malo plocica i ajmo u zrak :D

Inace,sretno s daljnim pokusima.


Odg: Moj prvi solarni RC ;-)

Reply #6
Samo naprijed kompa, svaki kap struje je dobro došao :-)
Leti samo leti :-)