Skip to main content

Topic: Durafly Dynamic-S, recenzija (Read 10261 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Durafly Dynamic-S, recenzija

Mrzim recenzije u kojima autor nema kaj pametno za napisati pa počinje sa ..'proizvod dolazi lijepo spakiran u kutiji'...no ovdje je to potrebno :ova kutija
[attach=1]

krije strgane vingletice:

[attach=2]

Potrebno ih je malo potrimati sa skalpelom, a niti komadić staklene tkanine sa malo epoxy-a nebi im škodio.

Sve drugo je doputovalo OK, sitni dijelovi su uredno spakirani, ništa ne fali, a plastika je rađena u dobrim kalupima, te ne zahtijeva niti čišćenje viška skalpelom ili brusnim papirom.

[attach=3]

Trup modela je izrađen vrlo dobro; njuška mu je ojačana nekom tvrdom i laganom plastikom, tako da nakon nezgodnog slijetanja na nos model neće izgledati kao rascvjetali suncokret, barem do jedne razumne jačine udarca u tlo. Sa strane i odozdo izvedeni su i otvori za hladjenje.

[attach=4]

Izuzetno dobra ideja za ovakav hotliner je ugradnja karbonske cjevčice kvadratičnog presjeka od kabine modela do vrha repa, tj. V-repa. Ujedno je to i vodilica za servo kabele, jer Dynamic-s ima servače za dubinmu i smjer smještene u samom V-repu.

[attach=5]

[attach=6]


Odg: Durafly Dynamic-S, recenzija

Reply #1
Njuška modela krije dobro uglavljen 35 mm outrunner, iza kojega je postolje od špera za pričvršćivanje ESC-a (ili baterije ako se model prerađuje u običnu jedrilicu. Buleti za spajanje sa ESC-om su dobro smješteni i dostupni .

[attach=1]

E sada, krila: naročito me zanimalo kako su ista izrađena, obzirom da jedan brzi hotliner trpi prilična aerodinamička naprezannja pri manevriranju: to nije problem izbvesti u svijetu kompozita, ali ovo je 'stiroporac', dakle EPO. Uzduž krila postavljena je kvadratična karbonska ramenjača izrađena pultruzijom i jedna mala dodatna ispred elerona.

[attach=2]

Wing joiner je isto karbonski i za mene je predstavljao iznenadjenje: kvadratična karbonska cjevčica izrađena pultruzijom dodatno je omotana karbonskim rowing-om i sve zapravo jako dobro izgleda, osjećaj čvrstoće je fantastičan:

[attach=3]

Daljnjim proučavanjem krila otkrivam neobične plastićne tvorevine uz rub elerona: prvo sam pomislio da su to wing-fences, nekada korištene kod mlažnjaka prvih generacija, no u stvari radi se o štitnicima za elerone prilikom slijetanja. Ujedno, ovim je i definiram diferencijalni hod elerona: više gore i manje dole, točno do ruba ovih plastičnih dodataka. Dobra ideja za podešavanje servača i setupa.

[attach=4]

Servači su već ulijepljeni u krila i preko njih je stavljen protektor. Sve je dosta dobro izvedeno, postavljena učvršćenja na kritičnim mjestima,  a krilo je glatko baš kako treba biti:

[attach=5]

V-rep je posebna priča: kako kod većih brzina na hotlineru takav rep rado prosvira u flater, postavljena su ukrućenja a servaći su montirani u plastipčne nosače koji se spoje i ušarafe u istu takvu plastiku na trupu modela. Ovdje postoje manje nepreciznosti, tj. treba se uvjeriti da servo pri okretanje ne struže sa polugicom po plastici. Inače je ideja i izvedba ok: sajle uzduž trupa mogle bi lako zatitrati i ovakva montaža je pravo rješenje.

[attach=6]


Odg: Durafly Dynamic-S, recenzija

Reply #2
Dovršavanje modela sa montažom preostalog setupa (prijemnik, baterija, ev. telemetrija) nebi trebalo trajati duže od jedne većeri, onako petak navećer i u subotu ujutro maiden, pa što bude !  ;)
Kompletiranje počinje ukrašavanjem: lijepe se naljepnice za trup, krila i V-rep iz kompleta. Dobra je ideja da se naljepnice ne utrljavaju prstima na ipak nježnu površinu EPO; bolje bi bilo nakon što se naljepnica položi , trljati je komadićem mekane tkanine , to će omogućiti dobro prijanjenje i zalijepiti će se koliko to omogućava kvaliteta ljepila.

[attach=1]

Nakon što se polijepe sve naljepnice, slijedi spajanje krila: u jedno krilo ubacimo joiner dokle ide i onda polako naguramo drugo krilo; sve se dosta precizno spoji u sredini:

[attach=2]

Ne treba primijeniti neku povećanu silu, ali ako je to slućaj, slijedi provjera gdje je zapelo. Meni nigdje, preciznost izrade zadovoljava !

Na spojenim krilima treba izrezati dio naljepnice u sredini koji prekriva wing joiner: ovdje dolazi poklopac spoja krila i on treba tijesno nasjedati na spoj kako bi sve bilo dobro spojeno šarafima kroz plastiku.
[attach=3]

Spojena krila sa izrezanim utorom prije stavljanja plastičnog poklopca:

[attach=4]



Odg: Durafly Dynamic-S, recenzija

Reply #3
Vrep prije konačnog stavljanja na trup traži demontažu polugica sa servača: poželjno je centrirati ih na servo testeru (1500 msec naravno) pa onda nakon spajanja i montaže na trup vratiti polugice, sve mora biti 'u nuli' !

[attach=1]

Sama montaža V-repa je zapravo najhebeniji dio posla na ovom modelu, pa preporučam sve prvo nekako spojiti 'u zraku' da se vidi da li dijelovi dobro naliježu i sjedaju u predviđeno mjesto na repu modela. Ne zaboraviti pojiti servo-kablove prije montaže!

Sada je preostalo za ubaciti prijemnik: najbolje mjesto je točno ispod krila, a tu se nalaze i dva otvora za 'brkove' 2,4 antene. Ja sam montirao na bočnu stranu, ispod krila, sa malo samoljepivog čička koji je dio kompleta. Na krilima je točno označeno težište modela, pa pomicanjem baterije naprijed-.natrag nije teško postići raznotežu. Označimo to mjesto u trupu flomasterom, a na bateriju zalijepimo čičak .  Preporučuju batku 1800 mAh 3S, ja sam stavio 1300 mAh 3S da malo olakšam hotlinera.

Dovršen model 'u garaži' izgleda ovako:

[attach=2]

[attach=3]

[attach=4]

[attach=5]



Odg: Durafly Dynamic-S, recenzija

Reply #4
Prije podešavanja samog setupa, preporučam skinuti krilca propelera, ili cijeli propeler da se izbjegnu povrede !

Podešavanje setupa: može se koristiti i 4 kanalni prijemnik: tada se eleroni spajaju sa y-kablom što valja izbjeći da se postigne dobra uzdužna stabilnost , tj. diferencijal, pa je 5 kanala minum za Rx u tom slućaju !  Hod elerona gore-dole podešava se točno do ruba plastičnih 'wing fences' , a hod kormila na v-repu bi trebao biti ne prevelik, točno koliko ide i eleron prema dole.
 
 Kompenzacija gasa na dubincu nije potrebna, model ide ravno bez dizanja nosa kada se dodaje gas. Moguće je ovdje dodati i druge tipične mixeve i prije samog laširanja: ja sam stavio flaperone, tj. zajednički hod serva gore i dole: gore je  speedm, svega 2 mm, a dole kao kočnica koliko i inače ide dole. Učinak nije velik, jer nemamo flapsove, barem ne za kočenje pri slijetanju!
 Od ostalih mixeva može se staviti neki omjer combo (kombinacija rep - eleroni), zatim fix položaj za flaperone kod slijetanja, a termo položaj flaperona ne pokazuje nikakav učinak jer ovo nije termičar!
 
 Prije maidena potrebnmo je sve provjeriti; da li je elisa čvrsto fiksirana da ne izleti, da li su dovoljno čvrsti vodovi do kormila i naravno da li krila sa 2 šarafa stoje čvrsto i precizno na trupu. Kod hotlinera ne očekujte opraštanje grešaka!
 
 NAPOMENA: ovo nije model za početnika ! Potrebno je poznavanje elementarnog RC upravljanja, tko je temeljito savladao Bixlera ili neki slićan model, može prijeći na ovaj: razlika je u brzini, jer ovaj modle je brz i nema vremena za korekciju greške.
 
 Kod samog maidena dodati gas na 2/3 i baciti model uvis, ali ne pod strmim kutem. Nakon što model popenjemo na neku visinu (na kojoj se osjećamo sigurnim) ugasiti motor i podesiti osnovni trim: model ne smije skretati ili roniti-pumpati. Dok je podešavanje po dubinu u jedrenju jednostavno, smjer je malo veći problem: treba vidjeti da li se model više naginje (tada podesiti trimanjem elerona) ili zanosi - tada se korigira trimanjem repa.
 
 Konačno regliranje ovisi o našem iskustvu, znanju i želji kako zamišljamo svojstva ovog modela.
 Ja sam se na kraju odlučio  za 50% EXP-a na eleronima, dubini i smjeru,  dual-rate bi se isto mogao dodati, ali samo za velika-mala brzina.
 
 Model leti dosta brzo, skoro kao dobro nabrijani Zagi, upravljiv je precizno ; nikako ne preporučam malu brzinu na maloj visini jer je sklon iznenandnom stalingu bez najave ako brzina padne a da mi to ne primijetimo !  Penjanja su strma, gotovo okomita i za 15 sec ide odokativno na 200 m, približna visina starta neke F5-tice: no ovo nije termičar, jer  sa 45 gr /dm2 može se zajedriti samo iznad toplane  :D !
 
 Što je dobro, a što loše na ovom modelu ?
 
Dobro: čvrsta i precizna konstrukcija, letne karakteristike brzog hotlinera, brzo dovršavanje kompleta, jednostavna montaza i transport, dovoljno mjesta u trupu za batku i ostali setup
 
 Loše: oštećene vingletice kod transporta i slabunjav ESC, vreo je  nakon 30 sec punog gasa, pa preporučam staviti neki bolji, recimo 45 A naviše.
 
 
 I nekoliko youtube:
 
 polijetanje:
 
 http://www.youtube.com/watch?v=fDxG6wBoiOY
 
 
 letenje:
 
 http://www.youtube.com/watch?v=n8ZXwkGg4ZQ
 
 
 i slijetanje:
 
  http://www.youtube.com/watch?v=0ZtYJ0D8KOs
 
 
 Damir
 
 
 
 

Odg: Durafly Dynamic-S, recenzija

Reply #5
zasto tako brzo slijetanje?

kolika je auw masa?


Odg: Durafly Dynamic-S, recenzija

Reply #7
Kul,ide fino! Definitivno flapsovi kao upgrade!

Odg: Durafly Dynamic-S, recenzija

Reply #8
Jako dobra recenzija.  :) :) :) :)

Quote
Model leti dosta brzo, skoro kao dobro nabrijani Zagi, upravljiv je precizno ; nikako ne preporučam malu brzinu na maloj visini jer je sklon iznenandnom stalingu bez najave ako brzina padne a da mi to ne primijetimo !  Penjanja su strma, gotovo okomita i za 15 sec ide odokativno na 200 m, približna visina starta neke F5-tice: no ovo nije termičar sa 45 gr /dm2 može se zajedriti sdamo iznad toplane   !

Ovakvi detalji s dozom humora su za svaku pohvalu.


Odg: Durafly Dynamic-S, recenzija

Reply #9
gle, Damir hvali hobbyking model! *prtscr*

šalu na stranu, da nisam uzeo blizzarda, uzeo bi ovo, to su mi trenutno omiljene vrste modela (hotlineri).

Da li zna netko isprogramirati na jr xp9303 da mi eleroni služe kao flapsovi tokom slijetanja (ja bi umixao neku količinu downtrima na eleronima kad stisnem neki prekidač npr ali ne znam to složiti)?

Odg: Durafly Dynamic-S, recenzija

Reply #10
Svaka cast za predstavljanje modela!

Odg: Durafly Dynamic-S, recenzija

Reply #11
šalu na stranu, da nisam uzeo blizzarda, uzeo bi ovo, to su mi trenutno omiljene vrste modela (hotlineri).
Vidiš, baš dobra ideja, mogli bi se naći da uspredimo ta dva modela !
A trebali bi ih isprobati i na padini, da vidimo kako se drže na jačem uzgonskom vjetru !
Damir

Re: Durafly Dynamic-S, recenzija

Reply #12
Sa zadovoljstvom. Taman ga zavrsavam, mijenjao sam mu repne servace. Mozda sutra popodne ako ga  uspijem srediti do tada

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2


Odg: Durafly Dynamic-S, recenzija

Reply #14
Eto tako to rade profesionalci... 8)
Damire,Marko i Zoki bilo mi je zadovoljstvo gledati... ;)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes