Skip to main content

Topic: SD team testiranja (Read 342023 times) previous topic - next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Odg: quad iz Slavonije

Reply #690
Jos jedan uspjesan APM Auto tune.  8)

Malo smo bili knap s vremenom ali uspjelo se podesiti.

Prije x8 je provozao mog Slavonca s APM-om za usporedbu i bas ga je panjio bez milosti.


Odg: quad iz Slavonije

Reply #691
Fino i korektno izgleda i radi x8 i jedva čekam da ga vidim uživo  8)

Evo tek sam danas na ovaj prekrasan "zimski" dan stigao odletat svoj prvi let u 2014. godini koji je ujedno i doneo neke nove osobne rekorde, letio sam cirka 22 minute do napona od 3,6V/čeliji, napravio 8,8km, a u daljinu otišao 1,5km i još uvijek imao solidan signal na futabi, a sliku - da ne pričam, na 300m udaljenosti se usudio spustit na 2m od zemlje. RTH sam namjerno aktivirao na 1,5km udaljenosti da guštam u prizoru bez da išta moram dirat od komandi, vračao ga je brzinom od ravno 30km/h. Bit će i video.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: quad iz Slavonije

Reply #692
Fino i korektno izgleda i radi x8 i jedva čekam da ga vidim uživo  8)

Evo tek sam danas na ovaj prekrasan "zimski" dan stigao odletat svoj prvi let u 2014. godini koji je ujedno i doneo neke nove osobne rekorde, letio sam cirka 22 minute do napona od 3,6V/čeliji, napravio 8,8km, a u daljinu otišao 1,5km i još uvijek imao solidan signal na futabi, a sliku - da ne pričam, na 300m udaljenosti se usudio spustit na 2m od zemlje. RTH sam namjerno aktivirao na 1,5km udaljenosti da guštam u prizoru bez da išta moram dirat od komandi, vračao ga je brzinom od ravno 30km/h. Bit će i video.

Bravo franky,
stvarno tjeras 2.4 i 5.8,
svidja mi se sto ti je stroj univerzalan, od snimanja, FPV do jurcanja,
preko 20 min stalnog kretanja je dobro i za mnoge FPV avione, moj XL potrosi i prije,
kako si zadovoljan polozajem vtx, moras li paziti na koju je stranu okrenut?
 

Odg: quad iz Slavonije

Reply #693
2,4ghz stock futaba i 5,8ghz immersion + homemade antene.
S novom antenom više ne moram paziti na položaj quada u zraku niti na nagib, budući da sam stavio malo duži kabel na ovu VTX antenu što sam pravio (duži je za 2/8 lambda) antena je sada dovoljno isturena dolje tako da su problemi s refleksijom od karbonskog frejma minimalizirani, ima 2 nedostatka: kod slijetanja moram paziti da sliječem na ravno jer je antena na 1,5cm od poda (da je ne savijem), izgleda da sam potrefio max od antene za radijaciju u sve strane, direkt dolje ima rupu, kada letim iznad sebe na na večoj visini osjeti se slabljenje signala, neznam dali je to inače tako kod tih antena, neka 4tm uskoči  :)

Možda će me sad neko osudit ali usklađenost VTX-Ant (5,8GHz) je ključna za dobar domet stock 2,4ghz stanice, neznam po kojoj formuli se stvaraju niži harmonici i razna "špricanja" ali znam da ćim sam nešto kemijo na VTX-Ant relaciji komande na 2,4GHz su trpjele, jednom kad sam probao ono kinesko koljeno pod 90 stupnjeva komande pukle na 300-400m, pisao sam već o tome.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: quad iz Slavonije

Reply #694
U praksi svasta smeta, blizina reglera, sbec, ...
Quad je puno slozeniji za dobar polozaj od aviona.
Glavno da si uspio poboljsati, ako moze stavi slikicu polozaja antene.

Odg: quad iz Slavonije

Reply #695
Položaj u mojem slučaju nije ništa posebno spektakularan, VTX je u šasiji kao i sva ostala elektronika, nekad smještaj na završetak kraka i nije najbolje riješenje, rotacija propelera i vibracije na anteni također blago ometaju.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: quad iz Slavonije

Reply #696
Odlicno rjesenje,
na krak ima problema, vec sam 2 puta premjestio, dok su zice duge mogu isprobavati,
fale mi nogari za neke polozaje.
Kod tebe je sve uredno, na svom mjestu, vidi se da promislis, nema zica na sve strane,
svidjaju mi se presvlake za propove.

Odg: quad iz Slavonije

Reply #697
Zasad bolje i presvlake nego ništa a idealan bi bio profi case  :)
Nezgodan je za transport ako trebam više stvari strpat u auto jer nije rasklopiv ali ta mana me toliko ni ne sekira.
Svoju konstrukcijsku promišljenost sam stekao kada sam projektirao audio pojačala ta opsesija me držala dosta vremena.

Evo za one koji se ne usuđuju pogledat cijeli FPV video:

3:30 spuštanje na 2m na 300m udaljenosti
5:35 puni gas
8:30 RTH sa 1,5km

Slavonac - Karbonac, prvi let u 2014. godini
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: quad iz Slavonije

Reply #698
Quote
izgleda da sam potrefio max od antene za radijaciju u sve strane, direkt dolje ima rupu, kada letim iznad sebe na na večoj visini osjeti se slabljenje signala, neznam dali je to inače tako kod tih antena, neka 4tm uskoči  :)

Frankycro odličan rezultat čini mi se da si sve postavio na platformu tamo gdje treba.. :)
Mrtvih zona naravno da ima kod svake antene kod nekih više kod nekih manje.Isto ovisi o tipu antene, polarizaciji, mjestu kako je i gdje postavljena, utjecaj okoline na dijagram(zna biti velik), pojačanju........
Na slikama clowerleaf dijagrama zračenja se točno vidi kako je tzv.balon zračenja elektromagnetske energije u teoriji pravilan i u osnovi vrijedi za poluvalni dipol.Međutim kako u praksi uvijek ima gubitaka i raznih neprilagođenja koja su posljedica nepravilne izrade ili proračuna umjesto dipola, prave se antene s više elemenata(clowerleaf) koji su pomno izračunati tako da se navedeni utjecaji svedu na minimum.....
Mrtva zona ili rupa u signalu je točno kako ide os antene(iz kabla u beskonačno)u jednu i drugu stranu.
Kod postavljanja antene na letjelicu treba voditi računa da je signal najači u dijelu gdje je balon najširi pa ga tako i treba postaviti.
Kako si ti to Frankycro postavio to bi bilo najbolje.
Isto tako trebalo bi gledati da antenu uvijek odmaknemo od dijelova letjelice barem 3 valne dužine.....kako bi se smanjio utjecaj okoline....
Druga slika pokazuje dijagram zračenja usmjerenih antena u našem slučaju helix...
Što helix ima više namotaja to je glavna latica duža (odnosno pojačanje antene je veće) ali s tim  i uža(smanjuje se kut).
Male latice s strane objašnjavaju zašto helix antene primaju i s strane ali samo u slučaju kada smo blizu jer je tada signal dovoljno jak (nema prostornoga gušenja i utjecaja fresnel zone).
Što antena ima više namotaja to su te male bočne latice rijeđe-kraće-uže i manje ih ima= oprezno s brojem namotaja......

Quote
Možda će me sad neko osudit ali usklađenost VTX-Ant (5,8GHz) je ključna za dobar domet stock 2,4ghz stanice, neznam po kojoj formuli se stvaraju niži harmonici i razna "špricanja" ali znam da ćim sam nešto kemijo na VTX-Ant relaciji komande na 2,4GHz su trpjele, jednom kad sam probao ono kinesko koljeno pod 90 stupnjeva komande pukle na 300-400m, pisao sam već o tome.

Kada je antena neprilagođena a imamo predajnik koji je malo lošiji zbog raznih utjecaja(različita impendanca=swr=smatnje) dolazi do tzv.špricanja gdje se u izlaznom stupnju predajnika pojačavaju razni harmonici od lokalnih oscilatora(unutar predajnika) pa zagušuje bliži prostor.Ta se pojava dobrim dijelom može spriječiti dobrom antenom i boljim predajnikom koji ima bolje filtere(čitaj skuplje) :)


Odg: quad iz Slavonije

Reply #700
Franky, izvrsno radi quad, stvarno flight time, brz, izgled, snimka super, ni japanci ga nebi bolje smislili  8)

Odg: quad iz Slavonije

Reply #701
@4tm bas si fino slozio video, muzika pogodjena

@franky odlican let, ako imas priliku sloziti video link i gopro ili samo video link da se mogu vidjeti vrijednosti OSD kvalitet slike, potrosnja ...
Gopro je naravno ljepsi za gledanje.

 

Odg: quad iz Slavonije

Reply #702
Nisam u zadnje vrijeme snimao sa EasyCap, ali sigurno budem, pa da se vide i vrijednosti OSD-a, ali imam jedan video od prije (dok su još bili Tigeri 15x5.5 koji su trošili 18% više struje, i tvorničke antene):
Test Flight + Telemetry Slavonac-Karbonac Quadcopter
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis