Skip to main content

Topic: SD team testiranja (Read 342046 times) previous topic - next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Odg: SD team testiranja

Reply #2446
Meni tu nešto nije jasno: ovi sa Moxon kažu 65 %. Što je to 65% za antenu ?
Zatim, navode na dijagramu 'dBic', što bi značilo da radimo sa cirkularnom polarizacijom, a u tekstu navode da je vertikalna?

Meni ovo jako liči na čuvenu HB9CV ?

Čekamo da se javi Mario i razjasni..  ;)

Damir

Koliko sam ja razumio, dobit je 5.5 dBi. Sam dipol + reflektor bi trebao biti 6 dBi (ili 3 dBd), ali pošto je ovdje skraćen dipol, odnosno savijen prema nazad, valjda mu to slabi efikasnost. na 433 MHz svejedno 2*17 cm (34 cm dipol), nije to preveliko i ne treba skračivati, te samo dodati reflektor. Jedino je onda antena malo nezgodna za rukovanje, jer strši, pa se lako zapne pri rukovanju.

LP,
milan
---

 

Odg: SD team testiranja

Reply #2447
Vertikalna ili horizontalna ovisno kako je okreneš.....
Mićo u pravu si glede računa, znaš i sam da ljudi vole eksperimentirati s raznim čudnim oblicima antena nadajuči se nekom čudu od dobiti i dijagrama zračenja, dok u stvarnosti to i nije baš tako...
Sve je to svijet kompromisa ovisno o planiranoj primjeni antene, ja osobno nikada ne bi skračivao određene tipove antena pogotovo kada fizičke dimenzije i nisu značajno manje od originala....


Slijedeća antena koja ide na test s long-range je biquad i trenutačno je u izradi po izračunu dl7km autora, a kasnije višelementni quados po specifikacijama yu1aw..(ista provjereno radi već 5-6 godina)

Odg: SD team testiranja

Reply #2448
Vertikalna ili horizontalna ovisno kako je okreneš.....
Mićo u pravu si glede računa, znaš i sam da ljudi vole eksperimentirati s raznim čudnim oblicima antena nadajuči se nekom čudu od dobiti i dijagrama zračenja, dok u stvarnosti to i nije baš tako...
Sve je to svijet kompromisa ovisno o planiranoj primjeni antene, ja osobno nikada ne bi skračivao određene tipove antena pogotovo kada fizičke dimenzije i nisu značajno manje od originala....


Slijedeća antena koja ide na test s long-range je biquad i trenutačno je u izradi po izračunu dl7km autora, a kasnije višelementni quados po specifikacijama yu1aw..(ista provjereno radi već 5-6 godina)

Mislim da se na ovoj anteni od dva elementa ne može dobiti više od 6 dBi, makar koliko mijenjao oblik. Jedino se može dobiti malo na odnosu zračenja naprijed/nazad, ali je to kod prijemne antene ionako dosta dobro i sa dva elementa. Bolje da je dodao još jedan direktor, makar da uštima impedanciju. Mislim da je cijela ideja krenula sa nižim bandovima, gdje su dimenzije antena velike, gdje ima smisla smanjivati. Ovako, izgleda je netko to vidio, pa ajde eto nek bude neki 'novitet'. Nema tu puno mudrosti, zračeči element, reflektor, direktor(i) i to je to. Sve ostalo su perverzije i izvedenice.

LP,
milan
---

Odg: SD team testiranja

Reply #2449
Tako je Mićo to je ista priča s cloovrleaf i ostalim latičastim antenama... :)

Cloverleaf antenna je u stvari poznata Big Weel antenna koja ima linearnu plarizaciju i omnidirekcijski dijagram u horizontalnoj ravni.
Sve petlje trebaju  ležati u istoj ravni i vodovi prema coaxu moraju biti paraleleni jer su u stvarnosti dionice dvožičnog paralelnog predajnoga  voda -"twin lead".Takva antena  nema cirkularnu polarizaciju, kako autor tvrdi, nego linearnu polarizaciju paralelenu sa ravni u kojoj leže petlje.
Zašto je popularna kod modelara-lijepo izgleda, zadovoljavajuče radi radi dobroga dijagrama zračenja, lako se ponavlja gradnja s priručnim alatom, relativno malih fizičkih dimenzija pa ju je lako smjestiti na model.....
Uspoređivao sam tvorničku štap antenu i clooverleaf s 3 i 4 latice na 200mw boscam i glede dometa nije ništa bolja pod uvjetom da je na prijemnoj strani odgovarajuća antena...
Zadnji field testovi obeliska i 3d korner to i potvrđuju....


Ali u konačnici za naše potrebe sve to radi zadovoljavajuće, ostaje samo osobni odabir koji setup za što..


Odg: SD team testiranja

Reply #2450
Tako je Mićo to je ista priča s cloovrleaf i ostalim latičastim antenama... :)

Cloverleaf antenna je u stvari poznata Big Weel antenna koja ima linearnu plarizaciju i omnidirekcijski dijagram u horizontalnoj ravni.
Sve petlje trebaju  ležati u istoj ravni i vodovi prema coaxu moraju biti paraleleni jer su u stvarnosti dionice dvožičnog paralelnog predajnoga  voda -"twin lead".Takva antena  nema cirkularnu polarizaciju, kako autor tvrdi, nego linearnu polarizaciju paralelenu sa ravni u kojoj leže petlje.
Zašto je popularna kod modelara-lijepo izgleda, zadovoljavajuče radi radi dobroga dijagrama zračenja, lako se ponavlja gradnja s priručnim alatom, relativno malih fizičkih dimenzija pa ju je lako smjestiti na model.....
Uspoređivao sam tvorničku štap antenu i clooverleaf s 3 i 4 latice na 200mw boscam i glede dometa nije ništa bolja pod uvjetom da je na prijemnoj strani odgovarajuća antena...
Zadnji field testovi obeliska i 3d korner to i potvrđuju....

Ali u konačnici za naše potrebe sve to radi zadovoljavajuće, ostaje samo osobni odabir koji setup za što..


Oko te antene nisam puno mozgao, jer mi nije trebala. Meni nije bilo logično, i kad sam pokušao 'vrtiti u glavi' kako signal zapravo ide, nisam mogao nikako vizualizirati. Mislim da bi za potrebe FPV-a bilo bolje 1 puni krug helikoidna antena sa 1 korakom od 1/4 lambda i takozvanim "reflektorom", koji to nije (just groundplane). Jer, ako je reflektor, na cirkularnoj polarizaciji okreće vrstu polarizacije, pa umjesto recimo RHCP dobijemo LHCP zbog tog reflektora. Ta metalna ploha je zapravo prilagodba impedancije.

LP,
milan
---


Odg: SD team testiranja

Reply #2452
Polomio dvije antene kod pada coptera. Ogolio ih i sada tako izgledaju. Barem se saviju kada ponovo budem padao  :D
Kršite svoje koptere da biste ih bolje upoznali ! :-)
A sada i avione! :-(

Odg: SD team testiranja

Reply #2453
to je zbog aerodinamike napravljeno.... :) :)

Odg: SD team testiranja

Reply #2454
Aerodinamika prilagođena za podzvučno i nadzvučno područje, vidi se da da se posebno vodilo računa o teoriji velikih brzina :D

Odg: SD team testiranja

Reply #2455
Za sada nam je   c 9.056 ali polako mi to usavršavamo :)



Odg: SD team testiranja

Reply #2458
Jedan izrazito povoljan OSD s vise nego dovoljno podataka,
na stolu radi sve kako spada.


Tarot OSD video overlay system / with GPS TL300L

Odg: SD team testiranja

Reply #2459
Kratki test wifi hd kamere na 2.4ghz.....