Skip to main content

Topic: VELIKI AVIONI (Read 271934 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #451
A ovo ,ni sam ne znam gdje spada,nije veliki a nije baš ni mali ,a još manje jednostavan scale  model. U bivšoj Zapadnoj Njemačkoj,imao je nadimak ''Mrtvački sanduk'' ,  jer je na njemu poginuo velik broj pilota.Kasnije se putem istrage saznalo da su ga Njemci ''upgradovali'' sa dvije tone elektronike i da je to bio glavni razlog čestih padova. Inače sa ovim avionom je čuveni Chuck Yeager postigao svjetski visinski rezultat...ovo za sve one koji žele znati.

                                                  SRETAN BOŽIĆ

http://www.youtube.com/watch?time_continue=511&v=o-JkGsF_Jg8
 








Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #452
@ Mes
Je, zanimljiva i predivna ptica! I ove godine sam bio u njegovoj blizini u Rivoltu na 55.godišnjici Frecce Tricolora,
ali nažalost nije nikoga bilo uz njega od pilota ili tehničara pa da se malo ogrebem i da me pusti da priđem malo bliže
i popričam malo s njim o aivonu iz prve ruke... no bit će opet prilika, nadam se.



Odg: VELIKI AVIONI

Reply #455

A ovo ,ni sam ne znam gdje spada,nije veliki a nije baš ni mali ,a još manje jednostavan scale  model. U bivšoj Zapadnoj Njemačkoj,imao je nadimak ''Mrtvački sanduk'' ,  jer je na njemu poginuo velik broj pilota.Kasnije se putem istrage saznalo da su ga Njemci ''upgradovali'' sa dvije tone elektronike i da je to bio glavni razlog čestih padova. Inače sa ovim avionom je čuveni Chuck Yeager postigao svjetski visinski rezultat...ovo za sve one koji žele znati.

Evo da se nadovežem s jednom slikom i nešto saznanja o tom veliko- malom avionu.
Slika je nastala u Plovdivu u Bugarskoj u njihovom Muzeju. Dobili su jedan primjerak od Turaka i iskoristio sam priliku da se slikam uz njega.


Ranije na školovanju, jedan od instruktora  bio je i veliki gospodin Hors Grauf iz Fridrishafena. Čovjek je bio instruktor na njemu i pričao je kako su imali velikih gubitaka na njemu. Čovjek ga je preživio i podosta ga je hvalio. Koliko znam do nedavno je aktivno letio kao instruktor za preobuku na turboprop avione B90/200 i PA31/42.
Prema njemu, problemi s pogibijama su počeli upgradeom, ali i gubitkom dvosjednih verzija potrebnih za trenažu. Po njegovim tvrdnjama, napravljena je statistika pogibije pilota na njima i to se događalo uglavnom u proljeće, nakon dugih prekida letenja, u zimskom periodu. Kako nije blo dvosjednih verzija aviona, piloti su bili primorani ići na letenje nakon dužeg prekida bez trenažnih letova...
U glavnom Herr Grauf je ipak jako hvalio taj avion. Pogotovo u upotrebi za koju je i bio namjenjen,. Isključivo kao Avion-lovac...










Odg: VELIKI AVIONI

Reply #456
Sorry nisam pravilno označio citat od kolege Mesa....


Odg: VELIKI AVIONI

Reply #457
Poštovani  K.I.V.  , hvala na proširenju mojih saznanja..... zanimljivi podaci....svako dobro  ;) LP
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #458
Nema na čemu kolega!


S Herr Graufom sam proveo cca dvadesetak dana i mnogo je zanimljivih stvari ispričao i o Starfighteru, a i o Phantomu na kojem je isto tako letio.


Čovjek me je jednostavno oduševio i znanjem i profesionalnošću u svakom pogledu...