Skip to main content

Topic: Trup DLG----Recenzija mirt-ovog DLG trupa---- (Read 5102 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Trup DLG----Recenzija mirt-ovog DLG trupa----

Pozdrav ljudi i ljubitelji jedrilica posebno DLG formata jedralki i onih koji bi to htjeli probati ili čak izrađivati i tak dalje vezano za to.Danas sam uspio nabaviti tj. kupiti trup i boom ručno izrađen od kolege sa foruma po nick-om "mirt" ili pravo ime Mladen,vrlo ljubazan čovjek.Mladen mi je uz ovaj trup poklonio i još jedan kevlarski poklopac za nedaj bože stvari(recimo pad na nos i ono ode kevlar---buuum) :) ,svaka čast i ovim putem preko FF foruma mu se dodatno zahvaljujem :) 8) .Vratimo se na kratki opisi i recenziju na prvi pogled trupa i boom-a.Prvo o težini trupa,sve zajedno teži ravno 20gr po mojoj kućnoj digitalnoj vagi,onoj za kolače :P :D .Dužina trupa sa boom-om je 62centrimetra ili po strojarskom 620 milimetara,više volim milimetre jer sam ipak na tehničkoj strani i strojo električnoj,jbg....Tehnička Tesla u Klaićevoj i otac strojar i nastavnik tehničke struke rade svoje :D .Opet o modelu(trup) mjesta u gondoli ima jako puno i jednostavan je pristup svemu,što je vrlo bitno kod sklapanja i štelanja modela.Model je predviđen za 2 serva,ali naravno ako radite krilo sa airelonima onda ćete trebati i dva u krilima,sve zavisi kako želite,kombinacije su stvarno šarolike.Meni je ponuđena opcija sa dva seva,znači RUDER i normalan horizontalac gore -dolje funkcija.I sada malo  o materijalu od čega je trup.Trup je odličan tanki,lagani carbon,poklopac trupa je tanki ,lagani kevlar,boom je ajmo reči neka vrsta dobre lagane stakloplastike za koju mi je Mladen rekao da baš i nije nešto da postoje i bolji materijali a sve zbog toga što je on uočio da na njegovom gotovom modelu se boom malo savija kod izbačaja ,što je naveo kao malu grešku koja nije opasna ali da bi se mogla uklonit jačom cijevi(neki od ribičkih štapova su alternativa ovog malog problema.ali paziti na težinu te cijevi boom-a----OBAVEZNO),ako si baš neka picajzla kojoj to smeta,naravno ja jesam picajzla ;D ali samo neki puta :P nevolim ići u krajnost oko jednog amaterskog(PROFESIONALNO DIY) modelea koji će mi služiti za zabavu i učenje sklapanja i letenja DLG-a(prvenstveno izbačaj---TEHNIKA),jer da sam tražio nešto vrhunskih performansi vjerojatno bi  tu performasu i platio :P ,a novaca baš i nemam za ulazak u krajnost :D i natjecanja .Tako da ovaj boom ostaje takav kakav je, jer meni je sasvim solidan i koristan :) ,hvala još jednom Mladene na kratkoj poduci uz razgovor koji smo vodili o modelu i finesama koliko nam je vrijeme dopustilo..Razgovarali smo i o načinu pričvrščivanja krila,i tu sam doznao neke cake pake,hvala i na tome i svemu što si mi rekao za ubuduće i za pomoć da ti se javim kada got bude trebalo,jer ipak je on taj koji je izmislio-napravio i koji naravno leti taj kako je on nazvao "HELF" DLG.Dobio sam i odgovore o rasponu krila za ovaj model,moguće je i na ovaj trup od MIMI-ja stavit konstruktivno  krilo a ne samo recimo to vakuformirano iliti posebno krilo i tako dalje.Uglavnom za ovaj trup mi je preporučio do maksimalno 1 metra raspona,što dalje znači da bi idealna krila onda bila od 700mmm do 1000mm,tu negdje :) .Naravno moguće su razne kombinacije što mi se najviše svidjelo kod trupa jer je ono nazovimo to tako UNISEX-trup  do 1000mm 8) ,mašta na volji, uz naravno da to sve zakonom fizike funkcionira i leti što bolje.Kada sam stigao doma ,prvo što sam napravi je bilo da sam lagano očistio rubove poklopca trupa,ništa strašno ali tako je to kod ručno iliti DIY napravljenih stvari.I da obavezno vam preporučam za one koji su možda nabavili ovaj trup da zbog estetike onog tko voli picajzle ;D neka lijepo ispolira trup sa polir pastom jer ovaj moj trup je bio malo izmatiran finim brusnim papirom,nakon što sam ga ispolirao i očistio 75% alkoholom izgleda koda da sam ga kupio u dućanu ,sada se carbon sjaji i blista i što je najbolje nevide se risevi spajanja i radova na trupu,jednostavno fascinantno,kapa i naklon Mladene,svaka čast ;) .Pa da završim ovu kratku  recenziju i moje onako nabrzinu napisano  mišljenje,JEDNOSTAVNO SE ISPLATI KUPITI OVAJ TRUP,preporučam svakome tko voli DLG ili bi htio početi a nema prostora  i alata(meni fali prostora a i učešće od nekoliko tisuća EURA za opremu radionice ;) ) za izradu takvih trupića, znači neka si OBAVEZNO kupi taj trup,jer stvarno vrijedi svake lipe ili kune,meni nije žao tih novaca koje sam dao MLADENU,zaslužio ih je,mada sam malo bio ono prije nego sam vidio uživo taj trup,kako se kaže "skeptičan",jednostavno nisam znao što  kupum je i što ću dobit,i najbolje za kraj  da je na kraju je ISPAO JACK-POT 8) jer da nije vjerojatno bi bilo sorry ali nijee dobro,nesviđa mi se  i ja to neželim kupiti,a sada sam vrlo  sretan i zadovolja što sam ga kupio,nemam više  riječi za to,jenostavno čista PETICA za izradu trupa.Mladen je odradio jako dobar posao .Svatko tko želi taj trup neka se obrati gospodinu Mladenu-------mirt ,mu je nadimak ovdje na forumu,i neka se sa njim dogovori kako želi taj trup,jer ima više opcija kako se taj  trup možete kupiti.Sve u svemu ČISTA PETICA za Mladena i njegov trup od carbona i kevlara,PREPORUČAM. 8) .Vjerujte mi ,niste bacili novac jer ova stvar se stvarno isplati za onog tko voli biti sam svoj majstor i raditi "KIT SISTEME" DIY kao ja naprimjer,skupim dijelove i sastavljam a u tom sastavljanju odmaram cijelo tijelo,čak zaboravim da palim cigaretu i po nekoliko sati,jednostavno prestanem pušiti,što je vrlo dobro.Slike su prilogu pa tko želi neka pogleda ispolirani trup,meni je savršen.Ovo je za one ljude koji vole taj DLG sport sistem "MUST HAVE trup",možda ovo zvuči kao neka euforija nakon dobitka nove stvari ali nije,jednostavno me neke stvari fasciniraju kao ova.I na kraju,izgleda da ću naručiti još jedan,onda znate koliko je dobar i koliko mi se sviđa taj trup i koncept :) .




LINK: za "mirt" -ov post o "HELF" DLG jedrilici.Kako je sve počelo. :) Pogledajte i uživajte,ja sam uživo 8) .Naravno da sam nakon što sam iscrpno i detalnjo proučio taj post kupio nešto što valja i vrijedi svake kune u DLG sistemu  ;) i još je vlastoručno rađen model,jednostavno "unikat"
http://www.flyfreak.net/jedrilice/dlg-1m-helf/

Odg: Trup DLG----Recenzija----

Reply #1
Težina samog trupa od carbona i kevlara je 20gr po ovoj mojoj kuhinjskoj elektronskoj ,digitalnoj vazi.Što je stvarno vrhunski za DIY  DLG trup,svaka čast majstore Mladen(mirt) na FF forumu.Razmišljam za ubuduće nabaviti još uz neke moje dodatke ,ali naravno kada se dogovorimo.Fasciniran sam danas cijeli dan jer nisam se nadao ovome što ću dobiti.Na slikama prije nego što sam kupio izgledalo je ok,ali ovako kada sam vidio i najbolje kada sam primio taj trup u ruke ,reko sam sebi ,pa ovo je bolje nego onah "ELF" što sam ima priliku ga samo držati u ruci.Vidi se kvaliteta i kod ovakvih našoh samostalnih graditelja i konstruktora a Mladen ima taj potencijal da napri nešto domaće široj publici koja voli DLG jedrilice.KEEP IT UP!!!!!!! Mladene :) .Jedva čekam da se počnemo dogovart oko još nekih stvari vezanih za taj trup.Šteta što nismo imali više vremena danas popričat,možda na nekoj kavici kada uloviš vremena i da se opustimo uz razgovor na nekoj kavici.Pozdrav i hvala na trupu,odličan je 8) .

Odg: Trup DLG----Recenzija mirt-ovog DLG trupa----

Reply #2
Covjeku ne da se stuca, vec ce se ispovracati :D :D

Odg: Trup DLG----Recenzija mirt-ovog DLG trupa----

Reply #3
Covjeku ne da se stuca, vec ce se ispovracati :D :D
Razumijem te u potpunosti,ali Coljo,ovo je samo recenzija trupa po mom brzom mišljenju,inače bi mogo dve strane napisat jer stvarno imam inspiracije za hobby-je .BTW: i nije reklama nego samo moje osobno mišljenje o jednom dijelu letala,uživaj 8) .I da je bar više recenzija u našem hobby-ju  ovdje na FF bilo bi nam svima lakše i zanimljivije ;) ,znali bi sa čime imamo posla.

Odg: Trup DLG----Recenzija mirt-ovog DLG trupa----

Reply #4
Nebih bas ovo nazvao recenzijom, no dobro...nabrijan si i uzbudjen.
Recenzija se radi na kraju builda i leta, kada imas neke solidne informacije sa kojima mozes baratati.
Mirtec svaka cast na poslu, a ti Mario nemoj baljezgat sa usporedbom DIY-a i Elfa pliz :)

Odg: Trup DLG----Recenzija mirt-ovog DLG trupa----

Reply #5
Pa ipak je neka vrsta  recenzije,ali pustimo sad to :) ,ovo je pisano za trup koji još uvijek nije upotrebljen nego je samo "iz kutije" i naravno da je pisano onako na  samo moje mišljenje i
prvi pogled naravno i  dojam, isto kako netko napiše recenciju za neki kit a nikad ga nije sastavio, tako sam ja napisao i za ovaj trup,ipak vrijedi spomena  :)   i bilo kakvog opisa dok još uvijek nije montirano na jedrilicu i neupotrebljava se,neka ljudi vide o čemu se radi i kako izgleda "goli trup" ručne domaće izrade i to još "svijež iz kalupa" znači novcat , neupotrebljen i bez setup-a.Hvala na gledanju i čitanju. :)

Odg: Trup DLG----Recenzija mirt-ovog DLG trupa----

Reply #6
boom malo savija kod izbačaja ,što je naveo kao malu grešku
Mario, savijanje trupa kod izbačaja nije nikakva greška nego nužnost. Koliko bi bio težak boom koji se nebi mogao saviti kada ga zavrti odraslo muško na startu?
Imaš puno youtobe filmića gdje se vidi snimak savijanja trupa kod izbačaja.

Zapravo , odmjereno savijanje trupa je ne samo nužno, nego i dobro da ne pukne nešto drugo: danas sam sa Juniorom polomio dva mini DLG, jednog zbog krepanog servača a drugog upravo zbog te krutosti i nesposobnosti savijanja.

Mirtov trup je za odlikaše: vidio sam ga još u fazi kalupa; konačno i gotovi proizvod  je odličan i zaslužuje poštenu recenziju a ne reklamu kao za TOP-Shop i slićne 3,14....

Damir
Samo kažem kaj mi rekao da bi trebalo poboljšati,a baš je naveo taj boom da se malo previše savija i da bi trebalo promijeniti materijal,eto to mi je rekao.Ali naravno da se ništa nebrinem jer će ovaj boom izdržati neće puknuti ili neznam kaj.A kaj se tiče recenzije,ja sam to nabrzaka napisao prvo što mi je palo napamet a i slike puno govore,ako netko zna bolje i ima volje neka napiše bolje ,opširnije i stručnije karakteristike i dojmove ovog "mirtovog" trupa za DLG :)

Odg: Trup DLG----Recenzija mirt-ovog DLG trupa----

Reply #7
Hvala Mario na tako iscrpnoj recenziji,decki nemojte mislit da sam Mariu nekaj platil,ma dobro onih 100 evreka,to se ne racuna :) . ja sam jos zelen u dlgu,ima tu puno kemije, takvi se modeli ne rade preko noci,imam neki malih problema kod izbacaja,zato sam i Marija upozorio da bi i njega to isto moglo zezati.bumovi su kupljeni od kineza,segmenti kederice,imam osjecaj da su previse ljigi,jer kod izbacaja model ima tenziju ici na lijevi nož kad uspori,poravna se lijepo glajda,mozda nije bum razlog tom problemu,ali imam osjecaj da se cijeli zadnji kraj zafrkne u jednu stranu,molim vase misljenje 8)

Odg: Trup DLG----Recenzija mirt-ovog DLG trupa----

Reply #8
Izvinjavam se na upadici ali ... možda bi malo veći vertikalac pridonio većoj stabilnosti prilikom izbačaja.
Znam da je Mirt njega brusio na pravilan način, ali možda ovo pomogne. Treba malo progooglati dimenzije vertikalca i usporediti sa tekućom izvedbom.

Odg: Trup DLG----Recenzija mirt-ovog DLG trupa----

Reply #9
hvala decki na brzom odgovoru i vasim misljenima,je Diogene,imas pravo u vezi kompenzacije vertikalca nisam ga umiksavao nego zdravo seljacki trimerom zakrenuo u desno, i onda se model pitomije ponasao.bok Zeljac,razmisljam produziti vertikalac, a prije toga mijenjam bum s malo krucim, pa ce se onda vidjeti jeli se kaj popravilo. lp Mirt 8)