Skip to main content

Topic: duzina buma jedrilice (Read 4606 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

duzina buma jedrilice

upravo dovrsavam jedan f5j i pitanje je, kolika je optimalna duzina modela raspona krila 1,55 m ,
sve se krece izmedu 88-100 cm .
sto se dobije kracim bumom i obrnuto ?
ovo je vec svima poznati denisov trup, V rep al¨a Diogen , krila bez elerona sa uskama , model bi koristio kao elektro jedrilicu za termalno letenje, tezina... racunam sa cca 460 gr RTF.

odgovori, savjeti.......

Odg: duzina buma jedrilice

Reply #1
ja uzimam od izlazne Krila do napadne Horizontalca JEDNU i POL do maksimum DVIJE dubine Krila,
dvije veoma rijetko,sto je poluga naprijed i nazad kraca to je za termiku bolje

Odg: duzina buma jedrilice

Reply #2

 pozdrav
 što je duža poluga repa,  model je tromiji po komandama tj mirniji u zaokretu i po dubini naručito, sve ovisi kako ti paše, ja imam svoje planove koje radim, i recimo za jedrilicu od 1500 - 2000 mm raspona stavim 1100 mm dug trup,  nos do 250mm do napadne, sve ostalo je isto i ovisi o dubini krila ....  vidi na ovoj slici, i preporuka je V rep za OVO što sam ja nacrto, ILI  malo duži trup (za 100mm) jer je horizontalac ispred vertikalca....  

Odg: duzina buma jedrilice

Reply #3
rijesio sam dilemu jucer sa onim kalkulatorom koji je postao diogen(post i odgovor  je nestao prilikom backupa) no nije bed...

ali i ovo je dobro znati.... priblizan omjer krila i duzine buma...

Hvala...



Odg: duzina buma jedrilice

Reply #5
nema olova samo motor i baterija.. to je dovoljno.. a tome pomaze i lagani rep.... tako da se reducira duzina.. bude 95 cm to je vec isprobano i zadovoljan sam a slicno kaze i kalkulator..
a ovim pitanjem sam htio provjeriti dali moze i bolje od toga, neke savjete koje mogu upotrebiti  u gradnji i tako u svakom slucaju zadovoljan ..

Odg: duzina buma jedrilice

Reply #6
također je dobro imat i dužinu nosa, nemoraš puno olova gurat u nos ako je velika poluga naprijed...

Matej !!
Rep uvijek treba bit STO JE MOGUCE LAGANIJI cime se smanjuje potreba dugackoga NOSA,

sto su Poluge Nosa i Repa krace to je Model bolji u letu,
nekada se na to obracala paznja i bilo je vazno dok danas velika vecina leti Modele a da nezna niti osnove Aerodinamike


Odg: duzina buma jedrilice

Reply #7
obzirom da je došlo do greške , da obnovim post:
približno dimenzioniranje jedrilice...suženje krila oko 0,7, razmak od neutralne točke krila do neutralne točke horiz. je 4*prosječna poprečna širina krila, vitkost horiz. stab oko 5-6 (prema N.Habbe).

Sailplane Calc potražiti  ovdje:
http://www.charlesriverrc.org/articles_modeldesign.htm

I još nešto... ovo sa dužim nosom kako bi se stavilo što manje olova je jako loša odluka !
Naime , duži nos naprijed ima veću boćnu površinu i dužu polugu, te zahtijeva ili veći vertikalni stabilizator ili duži tailboom (omjeri se računaju prema težištu i izražavaju se nekakvim faktorom stabilnosti smjera), a to opet povečava težinu straga+dodatna težina naprijed, pa je dobitak marginalan. osim toga cilje je postići da model ima što veču 'koncentraciju' težine u blizini samog težišta kako bi se izbjeglo njihanje i slićne nestabilnosti, a dugački nos sa nešto manje olova tu ne pridonosi kvaliteti modela. Bolje je imati par postotaka teži model , nego li malkice lakši a niš koristi.


Damir

Odg: duzina buma jedrilice

Reply #8
ah ta aerodinamika... to treba diplomirati...

budem postao nesto kad napravim, treba u mibo ici  u shoping,  fali folije...