Skip to main content

Topic: DOBAR DAN iz Male Ivance, Beograd (Read 3911 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

DOBAR DAN iz Male Ivance, Beograd

Na poziv, vlasnika foruma (ako se nevaram), uclanio sam se jos od pocetka rada...
Zovem se Ico Zajko, imam, fala bogu 51 g. iz Beograda sam.
Moj prvi dodir sa R/C je bio u Canadi, Montreal, daleke 1997 godine, u to vreme sam tamo ziveo, sa helijem HORIBO kit + FUTABA, (prva pocetnicka greska), sklapao sam ga 3 dana i 3 noci, pa isao kod instruktora na proveru.... i na kraju ga jako malo i lose leteo....
Posto sam bio, kako kazu privatni poduzetnik, nisam ni imao bas previse vremena, ali je zelja postojala...
Nakon toga prvi avion, HIDRO size 60 "MERMAID", stavio mu trap sa tockovima, pa zatim auto LOSI LST2... i zatm sve to uzima maha i krece svojim putem, zaraza je vec prisutna....
2005 godine, na imanju koje sam nasledio, 32 km juzno od Beograda, u selu MALA IVANCA, pravim RC aerodrom, bez ikakvih posebnih znanja, ali je na kraju ispalo dobro... Tu su i prvi pokusaji letenja, neuspesni...
U to vreme, u Srbiji se ovim hobijem bavi recimo 20-tak ljudi, mozda sam i preterao... Nekako se spajamo, jedan od njih prihvata da me obucava, prvo na J-3 PIPER CUB i zatim na ALFA Trainer, od HANGAR9... Nekako naucih osnove RC letenja, nisam se u to doba, a i danas slabo, bavio RC simulatorom, valjda je i to greska ....
Elem, danas samostalno, napokon, letim, ne mogu reci za sebe da sam odlican letac, ali mi ide...
U medjuvremenu sam leteo dosta aviona, a dosta i olupao... krpio... a neki su zavrsili i u crnoj kesi (totalno olupani)...
U medjuvremenu sam poceo i da se bavim profesionalno ovim hobijem, uvoz i distribucija modela, opreme itd...
U pocetku sam leteo samo avione vece od 1.6 m sa Glow i Benzinskim motorima, a skoro sam otkrio da i electro moze biti zabavan, a pogotovu EDF... U zadnje vreme su mi zabavni i micro avioni...
Nisam nesto zainteresovan za pravljenje modela, uglavnom sastavljanje ARF kompleta, i normalno krpljenje onih koji se daju okrpiti !
Od helikoptera i automobila sam digao ruke, ali kad imam prilike, retko, volim da provozam neki brzi benzinski camac...
Od radio sitema koristim, za sada, iskljucivo SPECTRUM, trenutno DX7 i DX8 ....
Ranije sam bio u kontaktu sa nekim modelarima iz Hrvatske, ali to se nekako izgubilo..

Da vise ne bih smarao sa pisanjem, za prvo predstavljanje je valjda dovoljno zakacicu neke slike mog hangara i video (ako uspem)

Pozdrav !!!

Poredjani po velicini J-3 Piper Cub, prvi mali (cca 400mm EPO sa HK), drugi size 60 Glow (2050 mm HANGAR9) i omiljeni, malo je dosadan u letenju ali lep za oko 1/4 scale (2700mm sa ZENOAH20Ei Hangar9) ....





Kad se sprema hangar (ne tako cesto), ptice moraju na livadu ...



Ovo je manji SUNDOWNER F1 by H9 (1600mm sa EVO0.61 Glow) merili smo ga GPS 249 km/h na 190m visine, jednom prilikom sam
ga u nekom manevru nabio na nos, zakrpio, treba da mu vratim motor itd.. pa da ponovo poleti ... za njega sam spremio 0.46 ROSSI sa trubom (rezonator) ,,, nadam se da ce biti brzi ...




Sopwith Camel 60 ARF by H9 sa SAITO 1.00, od mog prijatelja pred prvi let .... super leti



Moj bivsi P-51D MUSTANG PTS (Progressive Trainer System) sa EVO 0.46 i rezonatorom... Leteo je fenomenalno, kako kazu "za sve pare", leteo sam ga preko 3 god, ali pre 2 meseca, posle vise piva.... ostao je samo rep i eletronika, pravac njuska, cak je i blok motora pukao, i rupa u asfaltu ... ali je mnogo lepo i mnogo brzo leteo ...



Ovo je PARKZONE P-47 (1000mm), dosta star, mislim da na njemu ima vise EPOXY, neko foam.. padao zilion puta, ali sad sam mu usao u stos, nikako da padne, a ima i malo jaci motor, tako da kad naidje problem, hvatam na snagu (motora), pun gas u nebo ....



BOEING C-17 QUAD EDF (kinez, 1380mm, 4 x EDF55, 4 x 45 ESC, 14.8V 3300 Mah) Predivan avion, prava scala, u vazduhu, na poletanju i sletanju izgleda stvarno kao pravi, zvuk 4 EDF fenomenalan, ima "peta vrata" na dnu trupa izbacuje padobrance ....
SUPER avion i dobar za zezanje !!!






Ovo je PIPER CHEROOKE by H9 (1600mm, EVO 0.46, rezonator, 30% nitro), fenomenalan avion, lako upravljiv, brz u ovom set-up-u,
inace jeftin avion, ali ima dosta da se secka i lepi kod sklapanja ARF, oko kabine i kapotaza, ali nisam imao zivaca za to... otisao je na kraju kao poklon, jednom mom klincu - saradniku ... Odlicno letenje za malo para ....

Ovo je prvo poletanje sa nase nove travnate pomocne piste, koju smo letos napravili, posto je bila suvise siroka, nesisanom travom smo je prepravili iu dve paralelne, divno za letenje u dvoje, paralelno poletanje i sletanje dva aviona, je melem za oko ....



Kod nas u klubu se leti i zimi, doduse retko, kad nas ne mrzi da malo lopatamo... lepo, belo, malo hladno, drugacije....



DUAL ACE 46 Glow TWIN by Seagull (1770 mm, Take Off weight about 5 kg, 2 x EVO 0.46, On-board digital driver), super leti, super zvuci kad se sinhronizuju ova 2 motora, prvi pad bio zbog otkaza jednog motora na poletanju, zakrpljeno "ko mlada ciganka".. Nakon toga dosta letova, treba poletati iz katapulta sa njim, drzati rep nabiti motore na 50% obrtaja i pravac nebo, brz je oko 160 km/h,
divan u brisucem letu, ali kad se malo opustis i zabrljas.. zbog gubitka komande, zario se u zemlju, ostao rep i elektronika i po nesto od motora ... i GPS je bio tu, udarac je bio sa nekih 70 km/h... moje iskustvo sa dvomotorcima jako pazljivo !!




Prijatelj i INSTRUKTOR u nasem klubu Mr. Krema (preko 20 god u ovoj prici) i njegov SPITFIRE 60 ARF (1600 mm, SAITO 1.00) ....



Hangar, mislim da je posle spremanja, iako ne izgleda bas tako ...



Idilican snimak R/C dela kluba, ide zima ....



U to vreme, moj ljubimac PIPER PAWNE by H9 (preko 2000mm i SAITO 0.82, DX7) i ja... nakon zaprasivanja od komaraca  !!



I dan danas moj omiljeni brzi ljubimac F-22 RAPTOR PTS by H9 (1321 mm, EVO 0.46, rezonator, 30% nitro, DX8), bez obzira na izgled jako upravljiv i brz avion, volim brze avione, poslusan, korisceni DUAL rate, EXPO, Speed servo za Flapsove, jednom lupan, krpljen...
Ima jedna cudna stvar kod mene, kad jednom padne avion, ako prezivi.. onda mnogo teze pada, stvar glave !




ALFA Trainer 60 RTF by H9 (1600mm, EVO .46, JR S400) nevidjeno dobar avion za obuku sa super pouzdanim motorom, V krila, prasta greske, rekao bih najbolji aviona za obuku novih letaca, ove dve su radile puno obuke ...



SUNDOWNER F1 29% by HANGAR9 (2045mm, ZENOAH35 GAS) imali smo problem natpritiska kod leta na membrani karb, i dan danas to nismo resili, samo 2 nezadovoljavajuce leta, zbog ovog problema, kad je u vazduhu, motor ne vrti maximum RPM, na zemlji sve OK.. Lep, upadljiv, brz, H9 kaze da bi trebalo da leti preko 200 Mph ....., na njemu su sa DX7 namesteni Flaperoni, kako bi smo sleteli na nasoj pisti od 120m, bilo uspesno ....



ULTRA STICK LITE 120 ARF by H9 (1930 mm, ZENOAH 26 GAS, DX7, DS821 servos), nakon Piper Cub i ALFE, na kojima su me obucavali, na predlog Kreme, moj sledeci avion za dalju obuku, sa over powered motorom od 26cc, smanjenim otklonima upravljackih povrsina na 50%, za mene bio super za dalju obuku, kad god pogresim, njuska gore, full throtlle, sky ... i pored svega toga 3 sam sahranio u toj samoubilackoj akciji samoobuke !!! Kao pravi ACRO navucen je providnim monocotom, sto je meni predstavljalo problem kad udje u sunce ... Na tim velikim krilnim povrsinama, lebdi ko ptica ...



Mislim da sam se konacno oslobodio u letenju zahvaljujuci njemu, pokoj mu duse !



Ovaj sam napomenuo u uvodnoj reci MERMAID 1600mm OS 0.46, let je trajao do 2 sec. Brrrr..... Pljus ....



Ovo je moj SOPWITH CAMEL 60 ARF by H9 (ZENOAH20 Ei GAS)... i pored tezeg motora, moralo je jos oko 150gr. olova na trap, kratak je nos, trazi tezinu napred, savrseno izgleda i zvci u vazduhu, meni je malo ljigav na poletanju i sletanju. Kod poletanja (ima drvenu drljacu,, nema upravljiv RUDDER tockic) traci polagano dodavanje gasa, kad digne rep, trazi RUDDER za pravac, FULL GAS i u vazduhu je, kod sletanja problem sa uskim trapom, a trazi brzinu, treba oba tocka istovremeno da dodirnu zemlju u protivnom kaci krilo, pa kako zavrsi... U vazduhu poslusan, ne igrati se previse RUDDEROM u vazduhu, trazi sve vreme brzinu .... ali lepo izgleda ....



Cessna 182 (kinez NO NAME, krila preko 2400mm, motor NO NAME 30cc GAS), teska ko cigla, ima flapsove, ovaj avion i ja se nismo nikad slagali, nisam ga zagotivio, prodat proslog meseca ....



Kao sto rekoh, ponekad, retko, camac, zovem je BELA LADJA (preko 1000mm duzine, 30cc GAS) teska, lepo plovi, kao prava... ali se retko druzimo, treba, jezero, reka, velika voda...



Ovde valjda trazim neki avion na nebu !!!


RC Klub Bograd Sportsko Drustvo "Mala Ivanca"

Odg: DOBAR DAN iz Male Ivance, Beograd

Reply #1
Svaka čast ...
Stvarno kada gledate koliko je Malo ljudi za time zagrijano ... A ako i je ,nazalst vecina puno puta ili zbog obaveza ili zbog financija nemogu si nikako to dopustit .. :( Što je jako lose ...
Zaista ljepo da se neko primio tako necega .. Nadam se da ce se i to proširiti i kod vas , te da cemo se vidat na odredenim natjecanjima i slicano ...
Pozz i jos jednom zaista pohvale za navedene slike  ;)

Odg: DOBAR DAN iz Male Ivance, Beograd

Reply #2
Zahvaljujem na dobrodoslici i na pohvalama za fotke...
Svi mi negde imamo neke svoje poroke/hobije, zavisno ko kako gleda, iz kog ugla...
Pored nekog zezanja i dobrog hladnog piva, ovaj mi je u poslednje vreme omiljeni... hehehe
poz
RC Klub Bograd Sportsko Drustvo "Mala Ivanca"

Odg: DOBAR DAN iz Male Ivance, Beograd

Reply #3
Citao sam za Malu Ivance
ali sam se iznenadio jer ovako lijepo samo se vidi ovdje a to si i ponio odavde,

Zelim ti mnogo uspjeha i da Asortiman prosiris na Materijale koji su za vecinu Modelara problem za nabaviti.

Poz. Iv

Odg: DOBAR DAN iz Male Ivance, Beograd

Reply #4
Evo i po neki video, iako su prilicno losi, amaterski, potrudicemo se ubuduce ...

[ftp=ftp://www.youtube.com/watch?v=aGAdCa2ZBpg]http://www.youtube.com/watch?v=aGAdCa2ZBpg[/ftp]

Evo ga ponovo, okrpljen u vazduhu, a mi malo pametniji.... nedovoljno....
[ftp=ftp://www.youtube.com/watch?v=HRZ8yebzY48]http://www.youtube.com/watch?v=HRZ8yebzY48[/ftp]

[ftp=ftp://www.youtube.com/watch?v=6xWLqrktBDA]http://www.youtube.com/watch?v=6xWLqrktBDA[/ftp]

[ftp=ftp://www.youtube.com/watch?v=eSEbbqP8lTE]http://www.youtube.com/watch?v=eSEbbqP8lTE[/ftp]

Suvise mali avion za daleko, a brz, a kad ode baterija, on ode u sumu, preziveo bez ostecenja !!
[ftp=ftp://www.youtube.com/watch?v=Iez8iRwsMgk]http://www.youtube.com/watch?v=Iez8iRwsMgk[/ftp]

Moj ljubimac QUAD i ja... Mana su mu mali tockovi, nije za travu ...
[ftp=ftp://www.youtube.com/watch?v=g0ISyrv-iLI]http://www.youtube.com/watch?v=g0ISyrv-iLI[/ftp]

[ftp=ftp://www.youtube.com/watch?v=g0ISyrv-iLI]http://www.youtube.com/watch?v=g0ISyrv-iLI[/ftp]

[ftp=ftp://www.youtube.com/watch?v=iZ-XiUlJflc]http://www.youtube.com/watch?v=iZ-XiUlJflc[/ftp]

SNAP & FLY ... zabavna igrackica 1 cell Li-Po wing span 330mm radio 900 Mhz
[ftp=ftp://www.youtube.com/watch?v=Uxrcet3bbkc]http://www.youtube.com/watch?v=Uxrcet3bbkc[/ftp]


Nadam se da nisam previse ugusio, sa predstavljanjem ....

Mislim da bi bilo lepo i korisno za sve nas, da mozda u prolece organizujemo jedan weekend i da zajedno letimo i druzimo se ...

WELCOME ... imamo dosta vremena da se organizujemo !!!

Pozdrav Zajko
RC Klub Bograd Sportsko Drustvo "Mala Ivanca"

Odg: DOBAR DAN iz Male Ivance, Beograd

Reply #5
pozdrav zajkoico, dobro dosao na forum, uzivao sam gledajuci fotke i snimke tvojih modela,svaka cast, netko bi mogao samo sanjati o takvome hangaru, ja sam iz hrvatske, ali zivim blizu Sida, mozda postoji kakva sansa da se nademo tu kod tebe, jer mislim da nebi trebalo biti daleko do tebe! bas bi volio to svekod tebe uzivo vidjeti,       Ah da!!   sve je super u hangaru,prekrasni modeli, ali nigdje nisam vidio Zagija :D !!!!

Odg: DOBAR DAN iz Male Ivance, Beograd

Reply #6
Dobrodošli!
Prelijepi modeli i lokacije!

Odg: DOBAR DAN iz Male Ivance, Beograd

Reply #7
Drugari hvala na lepoj dobrodoslici....
Miso 227, hehehe.... nisam nikag imao Zagija, ja sam ti nekako cudno usao u celu ovu narkomansku pricu (svima koji se prvi put susrecu sa nasim lepim hobijem, ja kazem da je to kao droga, kad se navuces tesko nazad), tako je valjda isto i sa zenama i pivom !!!

Moram priznati da sam privrzen HANGAR9 i uopste HorizontHobby iako mislim da su malo manje profesionalni, valjda zato sto su globalni i veliki, ili im je ovo ovde suvise malo trziste...
Nekako mi je valjda i lakse posto se ovim hobijem bavim i profesionalno u poslednjih 5-6 god.... pa sam stalno u nekom dodiru sa istim...
a kao i malo dete, voleo bih svaku pticu da probam ....

Momci, ukoliko imate zelje, volje i mogucnosti, mozemo leteti zajedno na nasem aerodromu i sada u jesen i preko zime, jedini je problem sto je kraci dan, ali ni to nije problem, ako se lepo leti preko dana, posle krene uz neku vatricu prica, neka dobra domaca rakija, malo rosilj, pivo, vino i .... nikad kraja ...  VERY WELCOME, samo posaljite e-mail i cekamo Vas ....
Imam drugara, preko 15 god, mozda i vise iz PULE, znamo se iz turizma, bavili se istim poslom, sad zivi i radi u Zagrebu, i on ima cool drugara, bili su par puta, kod mene i uvek smo se lepo ispricali, zezali i napili, a onda su dovodili i druge drugare, sve isto , jos i bolje... Doduse, sramota me da kazem, ali ja sam njega samo par puta obisao u Puli, ove ostale iz Zagreba, slabo, nikako.... a zao mi je COOL matorci, kao i ja.... Oni nisu iz ove price, rekao bih da im je zabavno , ali ih to nepali !!
Imam dista fotki, video tanko ... ali ne zelim da Vas smaram sa istim, ne bih zeleo da preteram...
RC Club je u okviru celog kluba, koji se prostire na 5 ha, nesto tipa Country Cluba, sa bazenima i restoran, leti je zivo i aktivno, jesen i zima ne radi, nema naroda a narod slabo stoji sa lovom, ovde je opsta besparica .... ali leti je OK !!
Kod nas ne verujem da se preko 200 ljudi u celoj Srbiji bavi ovim lepim hobijem... pre svih nasih sranja, u vreme Tita, kazu da je bilo mnogo vise ljudi u celoj prici...
Rekao bih da je ovaj hobby u Hrvatskoj mnogo razvijeniji i sa mnogo vise ljudi, da ima vise klubova, vise svega ???

Dopada mi se ideja oko zajednickog letenja, poseta, druzenja, razmena svakojakih iskustava... !!

Pozdrav Zajko
RC Klub Bograd Sportsko Drustvo "Mala Ivanca"

Odg: DOBAR DAN iz Male Ivance, Beograd

Reply #8
Hvala Zajko evo bilo bi ljepo napraviti jedno veliko okupljanje modelara iz HR i iz SRB odlična ideja. Ljepo vam je letjelište a i modeli također.   :)
svaka čast :)

Odg: DOBAR DAN iz Male Ivance, Beograd

Reply #9
Hvala !!  Nadam se da je to izvodljivo, mada nekako opet mislim da je prolece kud i kamo bolji timing !

Ali svakako treba poraditi na tome
Poz Z.
RC Klub Bograd Sportsko Drustvo "Mala Ivanca"