Skip to main content

Topic: Povratak kralja... (Read 17783 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Povratak kralja...

Reply #30
Ja ne vidim razlog zašto bih u skoro vrijeme mijenjao svoju Futabu 8FG, jedna od najbržih stanica s najmanjom latencijom (možda nije bitno za jedrilice, ali za 3D je sigurno bitno, pogotovo kod helija), brza navigacija, dovoljan broj kanala i tropoložajnih switcheva, ogromna fleksibilnost, izvrstan ekran, fenomenalna ergonomija, izvrsni stickovi itd.
Moja jedina zamjerka je što vrhovi stickova nisu dovoljno oštri i često mi palčevi skliznu, ali zato sam naručio Big Rockere i čekam ih.
Da nemam stanicu i trenutno sam u kupnji, ne bih razmišljao niti sekunde. Da ne pričamo da su napokon dostupni i FASST kompatibilni jeftini prijemnici tipa FrSky, Orange, Corona, a i originalni Futaba R6203SB sa S-Busom je perverzija... Mislim da trenutno ne postoji stanica na tržištu koja je konkurencija Futabi 8FG
MAK Zapad

Odg: Povratak kralja...

Reply #31
Ja ne vidim razlog zašto bih u skoro vrijeme mijenjao svoju Futabu 8FG, jedna od najbržih stanica s najmanjom latencijom (možda nije bitno za jedrilice, ali za 3D je sigurno bitno, pogotovo kod helija), brza navigacija, dovoljan broj kanala i tropoložajnih switcheva, ogromna fleksibilnost, izvrstan ekran, fenomenalna ergonomija, izvrsni stickovi itd.
Moja jedina zamjerka je što vrhovi stickova nisu dovoljno oštri i često mi palčevi skliznu, ali zato sam naručio Big Rockere i čekam ih.
Da nemam stanicu i trenutno sam u kupnji, ne bih razmišljao niti sekunde. Da ne pričamo da su napokon dostupni i FASST kompatibilni jeftini prijemnici tipa FrSky, Orange, Corona, a i originalni Futaba R6203SB sa S-Busom je perverzija... Mislim da trenutno ne postoji stanica na tržištu koja je konkurencija Futabi 8FG

za mene SAMO FUTABA !

Poz. Iv

Odg: Povratak kralja...

Reply #32
Svi se hvale sa malom latencijom, prvo DX7se pa ono Airtronics cudoviste, sad svi imaju malu latenciju, osim ovih DIY i upgradea sa 35/40 koji rade preko PPM-a.
Naravno i MPX tvrdi da ima malu latenciju, cak i na modulu za mc3030 ima prekidac normal i fast.
Za M-Link na EVO Pro kaze da je za 12 kanala 14ms a za 16 kanala 21ms framerate uz 12 bitnu rezoluciju.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Povratak kralja...

Reply #33
Ne znam, kad sam imao Auroru nisam letio helije, već samo avion s analognim servačima, tako da ne mogu ništa tvrditi iz iskustva, da li se uopće ta latencija može osjetiti, ali Aurora navodno ima jako visoku latenciju kao i DX8.
Ali to se sve mjeri u desecima milisekundi, tako da sumnjam da je osjetno. Možda i je, ekipa tvrdi da je... Spektrum mi nije bio u odabiru samo zbog čestih problema s nepouzdanošću, nisam htio riskirat. Drugo da imamo Horizon u Hrvatskoj, ovak mi se ne šalje stanica na servis u Ameriku
MAK Zapad

Odg: Povratak kralja...

Reply #34
Pa ak imaš veliku latenciju zemeš malo vijagre i imaš veću potenciju  :D   to se tak kompenzira.

Odg: Povratak kralja...

Reply #35
da li je to to
dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak

Odg: Povratak kralja...

Reply #36
Preodvratno!!!!

Osim toga, nemreš koristit palčeve....
Fuj, mene bi ovo bilo sramota koristit  :D
Ma nemre ovo bit finalna verzija, ne mogu vjerovat u to  :D
MAK Zapad

Odg: Povratak kralja...

Reply #37
Osim toga, nemreš koristit palčeve....
Možeš ako ne koristiš pult (nude mislim 3 verzije pulta !).
Čitam svojstva, potrudili su se, recimo... 25 sati kontinuiranog rada, batka je LiFePO4 ... e sada treba vidjeti koliko treba štedjeti  :'( .
D.

[attach=1]

Više informacija ovdje: http://www.multiplex-rc.de/fileadmin/content/website/startseite/MPX-NH-Prospekt_D-GB-F_-120118-72.pdf

Odg: Povratak kralja...

Reply #38
Na prvi dojam izgleda ružno.
Mogućnosti su drugo, za sada premalo informacija.
USB, LiFePo4, 25h rada u svakom slučaju zvuči dobro.

Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Povratak kralja...

Reply #39
Aaaaaa, sad kužim, pult prekriva krajeve stanice... Hm, bez pulta čak izgleda solidno.
Da li se zna masa stanice s baterijom? Zanima me kako je balansirana kad visi na traci
Ali sumnjam da ću ostaviti Futabu :) Pogotovo ako će cijena biti iznad 400$
MAK Zapad

Odg: Povratak kralja...

Reply #40
Izgleda da je naglasak na telemetriju i optimiziranu internu antenu (ne zrači prema nazad).
Ako se koristi sa multicont reglerom pokazuje podatke sa reglera (struja, napon, preostali kapacitet, okretaji), a speech modul je zaseban privjesak, tako da se može koristiti sa svim predajnicima a ne samo sa novima.
Dodali su i FlightRecorder koji snima stanje svih senzora za offline pregled (mogli su ovo ugraditi u tx).
MultiMate na žalost nije ugrađen, još uvijek treba pc interface (32€).
Senzori koriste m-bus sabirnicu, tako da se tu može diy svašta izmišljati ...
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Povratak kralja...

Reply #41
Pogotovo ako će cijena biti iznad 400$
Ah... osnovni model 700 € pa do 1100 € za 16ch+prijemnik:
http://www.lipoly.de/index.php?main_page=index&cPath=264_474_987_1975

BTW, od prije izvjesnog vremena Hitec i MPX rade 'zajedno', a to se može vidjeti i po linku na Hitec sa MPX-ove stranice i obrnuto.
Ako sam dobro procjenio vrijeme, Aurora je upravo nastala kao proizvod te suradnje, no nikada nisu definirali koju su tehnologije međusobno transferirali, nekako istovremeno se pojavio AFHSS i M-Link.
D.

Odg: Povratak kralja...

Reply #42
 :D :D :D
 
Znači i cijena je Multiplexovska...
Inače, u temi Aurora 9 možete pročitati moje postove, Aurora često dolazi s trake s nekalibriranim stickovima + potovi su loši (rcgroups) itd., nikad više Hitec, zbog tog problema sam kontaktirao Hitec koji me uputio da kontaktiram MPX u Njemačkoj.
Tako da čisto sumnjam da je MPX ikako profitirao od suradnje s Hitecom, iako AFHSS je navodno jako solidan.
Hardware im je pušiona.
Ali 700-1100€  :D
MAK Zapad

Odg: Povratak kralja...

Reply #43
Točno, pričalo se da Aurore imaju problema sa potijima. AFHSS nije izmislio Hitec, negoje primijenio odavna poznatu stvar (mislim da sada nešto slićno ima i DSMX).
Općenito, u svijetu RC uređaja za modelare nema ništa napredno, nima nikakvih ili gotovo nikakvih vlastitih tehnologija, sve je samo primjena već poznatih.
Pogledaj ovu listu (sastavio Jo Grini koji isto koristi MPX kao i legendarni Mark Drela  ;) )
Multiplex Milestones :
  1963 First digital-proportional transmitter with analog servos
 1967 Introduction of 'digital proportional' servos.
 1968 First mini servo
 1971 First micro servo
 1975 FM technic and 10khz raster
 1976 First programmable transmitter
 1977 Introduction of multinaut system
 1978 434mhz with interchangeable crystals
 1979 First digital system with modulsystem


Dakle ništa napredno za te godine: RC tehnologija za nas modelare u biti nije posebno napredna, pogledaj to ovako: u mojoj ulici živi oko 200 ljudi, a samo ja i juniori imamo stanice (MPX, naravno  :D ).
Ali zato svih tih 200 ljudi ima po nekoliko mobitela, tu je hrpa LCd, plasmi, dect-ova, igračih consola, PC-a, gotovo svi imaju ADSl... znači RC za modelare je marginalno maleno tržište i tko ga uopće uzima za ozbiljno ? 

Zato ne možemo dobiti tehnologiju koju bi poželjeli i koja je raspoloživa.

Damir

Odg: Povratak kralja...

Reply #44
Iako je rijeć o početnoj cijeni, koja će sigurno biti niža već iduće godine, ovdje uspoređujemo vrh ponude u kojem su cijene uvijek 500+ eura za samu stanicu. Usporedimo li stanice sličnih svojstava poput:
Graupner MC22 HoTT - 600 eura,
Graupner MC-32 HoTT - 1200 eura,
Spektrum DX10 - 800 eura,
Futaba FX 30 - 900 eura, itd.
ponuda MPXa nije tako paprena. I, naravno, budući da je rijeć o vrhu ponude, gospodi koja kupuju takve igračke cijena nije na prvom mjestu! Nama, sirotinji s jugoistoka, cijena prva upada u oči. Uz rasprostranjeni stav da software mora bit badava, sami sebi odričemo mogućnost da proizvod sagledamo u cjelini njegovih kvaliteta i nedostataka. Siguran sam da Multiplex nudi odličan proizvod pred kojim će se azijska konkurencija moći hvalit samo sirovom procersorskom snagom u boji i "bling" efektom. Ja sam prvih 100 eura za švabu već spremio u čarapu!
 
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša