Skip to main content

Topic: 'Mimi' F3K mini DLG - gradnje, letenje (Read 64691 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #165
mislim da je rep prejak i mislim da je kevlar u repu beskoristan ja u velikom f3k modelu nikad nisam to radio i mislim da je jedan sloj balze cist oko cak i od 2.5 mm i bez brusenja profila


Dodavanje kevlara na dva mjesta, jedan za hinge i okolo za pojačavanje rubova, da ne bi puklo pri malo grubljem prizemljenju. Slijedeća slika je od nekog Demick-a sa BayRC foruma.





Sa stranice:
http://www.bayrc.com/boards/viewtopic.php?f=16&t=4622&start=128
(oko sredinje stranice)


Upravo sam htio izbjeći takve lomove, no koliko vidim... sve naše letjelice su zapravo balans između performansi i konstrukcijske čvrstoće.


LP,
milan
---

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #166
Nakon poveće hrpice piljevine( slika 1),
došao sam do ovog(slika 2).
Sljedeče je na redu ugrađivanje 3mm letvica u trokutastom uzorku, pokazano na slici 3. Nakon toga brušnja repa te nakraju trup.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #167
Nakon poveće hrpice piljevine( slika 1),
došao sam do ovog(slika 2).
Sljedeče je na redu ugrađivanje 3mm letvica u trokutastom uzorku, pokazano na slici 3. Nakon toga brušnja repa te nakraju trup.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ovo zaista lijepo izgleda.


Ja se ne mogu pohvaliti nekim napretkom... Nakon 6 lakiranja (ovo je moje prvo iskustvo lakiranja balze nitro lakom), sa 8.7 grama, dogurao sam na 10.1 gram. E sad... kad bi želio prepoloviti tu težinu, morao bi izbušiti rupe u ekvivalentu pola površine, što je malo previše, a ni to ne bi pomoglo... jer imam oracover...


[attach=1]


Ne znam u kojem trenutku (valjda kod skidanja viška laka iz utora), pokidao sam šarke na jednom dijelu napravljene od kevlara. Nije baš sretan početak. Kako je netko rekao, prvi avioni se u vatru bacaju... ili su to bili mačići i voda... ne sjećam se...  :'(


LP,
milan
---




Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #168
Kevlar nije za pojačanja na mjestima gdje treba biti otporan na udarce bilje bi bilo da se stavi karbon , kevlar je za neke stvari koje moraju biti zilave poput panta i za ojacavanje remenjaca


Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #169
Herman jesi ti započel svoga?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #170
Iako naizgled ovo ne vodi nikuda... malo dodam težine, malo oduzmem, pa opet dodam... Ipak se učim. Prvi rad sa oracoverom, prvi rad sa rupama za olakšanje. Ne znam dali ima smisla nastaviti bušiti rupe za olakšanje i prekrivati folijom, ili praviti novo?!


[attach=1]


Vaga kaže 8.17 grama (sa 10.1 na 8.17, nije loše, ali...)


[attach=2]


Sad je na 8.67, opet bolje nego 10.1 gram. No vratio se vitoperenje, koje sam prije lakiranja uspio ispeglati - doslovce peglom (balza na komadu drveta, preko toga lanena krpa, pegla namještena na srednje).


[attach=3]


Prije toga, ono što mi je unijelo dozu nervoze je dim iz pegle za lijepljenje folije. Valjda je to normalno, dok ne 'obgori' prašina, ili što god je bilo unutra.


Heat sealing tool... first run... lot of smoke


LP,
milan
---

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #171
Kevlar nije za pojačanja na mjestima gdje treba biti otporan na udarce bilje bi bilo da se stavi karbon , kevlar je za neke stvari koje moraju biti zilave poput panta i za ojacavanje remenjaca


Hvala na savjetu.


Ma, promatrao sam natjecateljske modele DLG-ova, pa sam vidio da neki imaju na donjem dijelu vertikalca žutu traku, neki crnu. Moj zaključak je onda bio da i kevlar može poslužiti, pošto za sada nemam karbona u nikakvoj formi i obliku (osim nekoliko karbonskih vrhova od kederica).


LP,
milan
---

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #172
Još nešto. Ona čelična žica iz floppy diska nije baš najbolja. Malo je pre-tanka (0.3 mm, trebala bi biti 0.4 mm), nekako se prelagano ispravlja i savija. Mislim da bi ipak trebala zadržati formu.


Evo kako izgleda nakon vađenja iz vertikalca (zbog presvlačenja folijom sam ju izvadio):


[attach=1]


Problem je što je nakon prvobitnog formiranja sve izgledalo u redu, no nakon nekog vremena, počelo se ispravljati i gubiti amortizirajuće svojstvo. Moram vidjeti dalje, dali ima neka druga alternativa.


LP,
milan
---

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #173
Kupi zicu za gitaru, mislim da je najdeblja 0,43 mm od onih koje nisu omotane onom drugom. Samo mislim da ce ti 0,43 biti predebela zapravo prejaka. Istina to ovisi i o snazi servo motora
"It seems that perfection is reached not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away" (Antoine de Saint Exupéry)

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #174


Nakon poveće hrpice piljevine( slika 1),
došao sam do ovog(slika 2).
Sljedeče je na redu ugrađivanje 3mm letvica u trokutastom uzorku, pokazano na slici 3. Nakon toga brušnja repa te nakraju trup.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Po mom skromnom misljenju, airframe ti je malo "overkill". I d-box i izlazna su malo presiroke a i puno imas balze na uskama. No sve to nije problem ako je balza lagana a samim tim i krilo. Svidja mi se cik-cak uzorak rebara, samo sad moras kod brusenja jako paziti na profil. Kod od ovih maliih ptičica "weight is all". Koliko su ti teska krila za sada?
"It seems that perfection is reached not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away" (Antoine de Saint Exupéry)

 

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #175
Po mojoj jako nepreciznoj vagi, moja krila su teška 50g.d box bi mogao pobrusit malo ali na izlaznoj imam alerono tak da na tu stranu nejdem nikud. Pogledaj na sliku di je prikazan trokutasti oblik. Budeš vidio nacrtani aleron, još ne izrezan.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #176
Kupi zicu za gitaru, mislim da je najdeblja 0,43 mm od onih koje nisu omotane onom drugom. Samo mislim da ce ti 0,43 biti predebela zapravo prejaka. Istina to ovisi i o snazi servo motora
tako je za tu svrhu i ja koristim zice od gitare (imam prijatelja koji svira pa se uvijek ogrebem za popucale zice) :D

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #177
Kupi zicu za gitaru, mislim da je najdeblja 0,43 mm od onih koje nisu omotane onom drugom. Samo mislim da ce ti 0,43 biti predebela zapravo prejaka. Istina to ovisi i o snazi servo motora
tako je za tu svrhu i ja koristim zice od gitare (imam prijatelja koji svira pa se uvijek ogrebem za popucale zice) :D


Heh, imam ideju... Evo vinkovačkih jeseni... samo moram biti blizu bine kad nekom pukne žica na tamburici, pa vikati da mi dobaci tu puknutu.  :D


LP,
milan
---

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #178
Ma i u obližnjem muzičkom dučanu budeš našao žicu za gitaru za 11 kn. Barem je tak kod mene


Sent from my iPhone using Tapatalk
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: 'Mimi' F3K mini DLG - tips,tricks&traps

Reply #179


Po mojoj jako nepreciznoj vagi, moja krila su teška 50g.d box bi mogao pobrusit malo ali na izlaznoj imam alerono tak da na tu stranu nejdem nikud. Pogledaj na sliku di je prikazan trokutasti oblik. Budeš vidio nacrtani aleron, još ne izrezan.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Sorry, nisam videl da su eleroni predvidjeni. Ok, toj tezini treba dodati rebra, razna ojacanja spojeva,  ljepilo Ora-neku presvlaku, peg, i konacno dva servaca. Moje Mimi krilo ukupno ima 59 grama. Naravno nema elerone, pa samim tim niti dodatne servace.... Koji,  kakav trup planiraš? Koliko mislis da bi mogao biti AUW?
"It seems that perfection is reached not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away" (Antoine de Saint Exupéry)