Skip to main content

Topic: Ekskluzivno: Kako je hrvatski automobil samoukog majstora u ilegalnoj utrci por (Read 149445 times) previous topic - next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Odg: Ekskluzivno: Kako je hrvatski automobil samoukog majstora u ilegalnoj utrci por

Reply #180
Dobro to izgleda premda mi je uistinu neobično vidjeti super sportski auto koji je gotovo bešuman i morat će imitirati zvuk nekog čistokrvnog benzinca kao što je to ovaj na kraju drugog videa.


Zato i ne volim elektro avione  :(

Svaka čast novim tehnologijama, al ja sam retroseksualac i meni je ovo ćelavo  :)
MAK Zapad



Odg: Ekskluzivno: Kako je hrvatski automobil samoukog majstora u ilegalnoj utrci por

Reply #183
http://www.vidiauto.com/01novosti/index.php?id=18324

ZAC  sve je fino i rekao bi Med i Mlijeko
ALI nigdje nisam mogao saznati koliko i kakve Baterije sacinjavaju taj veliki Paket,
znam samo da su veoma skupe i kratkoga vijeka,radim sa takvima.mislim, jer boljih nema za sada
znas li vise o tome,
Pozz Iv

Baterije su litij-željezno-fosfatne, s 20 Ah po ćeliji. Sadrže 60 baterijskih ćelija, s oko 1.500 dijelova elektronike,  jedan baterijski modul je mase 60 kg, a ukupno se ispod podnice nalazi 10 modula (verzija koja je bila u Frankfurtu baterije ima raspoređene ispred i iza prednje i stražnje osovine). Time se masa baterija penje na 600 kg, a Concept One ima masu od 1.700 kg.
 
Baterije će nakon 2.000 do 3.000 ciklusa punjenja izgubiti kapacitet oko 10%, a životni vijek baterija ponajviše ovisi o Battery Management Systemu koji upravlja baterijom. Ručno proizvoden Battery Management System koji nadgleda rad baterija kapaciteta 92 kWh i hladi ih. Upravo su baterije jedan od ključnih dijelova Concepta One, jer mu one daju potrebnu snagu. Baterije se hlade, ali i griju, putem ćelija.
 
To su Rimčeve riječi u vezi baterija za model koji je išao u Frankfurt na sajam. Možda je došlo do manjih promjena u međuvremenu no baterije su sigurno iste.
Ne vjerujem da ti Iwek koristiš takve baterije u svojim avionima zato jer su teške. Mislim da je Rimac prvu bateriju imao LiPo pa je odustao brzo od njih.
No po njegovim riječima uz njegov  Battery Management System baterije imaju dug vijek trajanja. Te baterije trpe svašta no vjerujem da će trajati naj duže ako se vodi briga o baterijama.

Odg: Ekskluzivno: Kako je hrvatski automobil samoukog majstora u ilegalnoj utrci por

Reply #184
Li-ion su te sa kojima radim,
ne u Avionima,ne,
koliko znam su u vrhu kvalitete i vjerovao sam da su i kod njega iste,
ali da njegove toliki visoki broj ciklusa ostvare,sumnjam ali samo sumnjam,moze biti ?
Pozz, Iv

Odg: Ekskluzivno: Kako je hrvatski automobil samoukog majstora u ilegalnoj utrci por

Reply #185
Li-ion su te sa kojima radim,
ne u Avionima,ne,
koliko znam su u vrhu kvalitete i vjerovao sam da su i kod njega iste,
ali da njegove toliki visoki broj ciklusa ostvare,sumnjam ali samo sumnjam,moze biti ?
Pozz, Iv
Li-ion su zgodne za laptope i mobitele a za aute i bicikle mislim da su naj povoljnije ove koje koristi i Rimac jer trpe da ih se skroz prazni i pune sa velikom strujom odnosno nisu osjetljive kao Li-ion i LiPo, LiPo pogotovo. Osim toga veliki broj ciklusa mogu napraviti uz pažljivo rukovanje. Za to pažljivo rukovanje je Rimac napravio elektroniku no ako vozač ne ušteka mjesec dana auto da se napuni nakon što se baterija isprazni to će sigurno skratiti vijek bateriji.
 
Kaj ti kuješ Iwek? Da se zanimaš za baterije.

Odg: Ekskluzivno: Kako je hrvatski automobil samoukog majstora u ilegalnoj utrci por

Reply #186
Ima vrhunskih Li-ION bat na koje svakako treba baciti oko.
Prvenstveno je tu Panasonic http://www.orbtronic.com/batteries-chargers/panasonic-3100mah-ncr18650a-li-ion-rechargeable-18650-battery-cell-made-in-japan
To je Li-ION sa ugradenom elektronikom koja sprecava prepraznjavanje i prepunjavanje, Identicnu celiju veceg kapaciteta koristi nova Tesla-S (3400 mAh). Mora se priznati da je to celija velike gustoce energije, ali naravno iz nje je neki max kratkotrajnog praznjenja 3 do 3,5C. To nije jedina Li-Ion sa elektronikom, ali definitivno najpouzdanija.
Sto je najvaznije Tesla-S u ful verziji ima kapacitet 85 kWh, 8 godina garancije i neograniceno km.
http://www.teslamotors.com/models/features#/performance

 

Odg: Ekskluzivno: Kako je hrvatski automobil samoukog majstora u ilegalnoj utrci por

Reply #187
8 g garancije na bateriju? To zvuči stvarno predobro. Kad se zbroji koliko u 8g ode na benzin dobije se poprilična cifra.
Ok da su ti auti u startu skupi al budu i njima cijene išle dole. Kad se zbroji cijena goriva kroz osam godina ta razlika više nije tako velika a i nema skupih servisa koji se moraju raditi na autima sa benzinskim motorom.

Nego me zanima kako je po zimi kad kapacitet baterije padne zbog hladnoće.
Rimac mislim ima neko grijanje baterija da taj gubitak bude manji. Vjerojatno sa tekućinom koja hladi motore jer nebi ušparao da batke grije struja. A opet auto mora voziti da bi se ta tekućina ugrijala a kapacitet je pao već prije vožnje. Ili se to jednostavno nemože izbjeći ni umanjiti.

Odg: Ekskluzivno: Kako je hrvatski automobil samoukog majstora u ilegalnoj utrci por

Reply #188
Grijanje samog auta odnosi dobar dio kapaciteta, tako da je naravno domet smanjen.
Grijanje paketa je u raodsteru kod Tesle postajalo, za Tesla-S model jos nisam saznao, ali prema onome sto sam vidio do sada cini mi se da nema grijanje celija ili hladenja sa tekucinom. Mora se racunati da ja samo 3,5C praznjenja tako da je vjerovatno za hladenje nije problem, iako treba biti oprezan jer se radi o Li-ION.
Sto se tice grijanja to je puno lakse, moze se temperatura odrzavati strujom na vise nacina prilikom punjenja, to je velika masa koja je topla i ne moze se samo tako ohladiti, a praznjenjem se odrzava temperatura prirodno.....
Ima jako puno rjesenja, samo se treba za jedno odluciti vidjeti sta je vaznije i u kojem se smjeru zeli ici.
Da RIMAC trenutno ima termalni menagment sa tekucinom.....

Odg: Ekskluzivno: Kako je hrvatski automobil samoukog majstora u ilegalnoj utrci por

Reply #189
webasto :D

Odg: Ekskluzivno: Kako je hrvatski automobil samoukog majstora u ilegalnoj utrci por

Reply #190
8 g garancije na bateriju? To zvuči stvarno predobro. Kad se zbroji koliko u 8g ode na benzin dobije se poprilična cifra.
Ok da su ti auti u startu skupi al budu i njima cijene išle dole. Kad se zbroji cijena goriva kroz osam godina ta razlika više nije tako velika a i nema skupih servisa koji se moraju raditi na autima sa benzinskim motorom.

Bojim se da će se dići i nameti čim se elektraši omasove, tako da će i računica biti drukčija...jedino kad dođemo u fazu Mad Maxa  ;D :D bude ekonomske računice
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20

Odg: Ekskluzivno: Kako je hrvatski automobil samoukog majstora u ilegalnoj utrci por

Reply #191
kakva je racunica danas? ako nam treba 80kw/h struje u baterijama koliko je to struje iz uticnice? koliko se sa tih 80 kw/h prijedje kilometara?
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Ekskluzivno: Kako je hrvatski automobil samoukog majstora u ilegalnoj utrci por

Reply #192
Kada je auto ok slozen prosjecna potrosnja je oko 160W/km


Odg: Ekskluzivno: Kako je hrvatski automobil samoukog majstora u ilegalnoj utrci por

Reply #194
ZAC mislim da je ovo interesantno !
Pozz, Iv