Skip to main content

Topic: Hot Wire Cutter (Read 16279 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Hot Wire Cutter

Poštovanje ljudi,

evo mog prvog posta, pa vas ujedno sve pozdravljam i htio sam reći da vam je forum preodličan. :D
naime odlučio sam se upustit u modelarske vode pa si trebam napraviti rezač stiropora.

Sve kužim kako napraviti taj rezač jedino mi nije baš previše jasan power supply za njega. Ljudi kažu da obično koriste punjač za akumulatore, problem je što ga nemam pa me zanimalo da li bi moglo poslužiti staro napajanje od kompa, ako bi volio bih da mi netko objasni kako bi se to moglo napraviti jer nisam ništa posebno našao na netu.
Te me zanima da li bi se za punjač od akumulatora i ako ga nabavim moralo još nešto nabavljati...neki potenciometar ili nešto, isto tako me zanima da li bi trebao i potenciometar i za napajanje od kompa?

najjednostavnije što sam našao na netu je ovo...How to make Hot Wire Foam Cutter at home ali kolko sam vidio na ovom forumu netko je rekao da se tako nesmje raditi hot wire cutter....

hvala vam puno :)

Odg: Hot Wire Cutter

Reply #1
Nitko?
dajte ljudi svi radite svoja krila a nitko mi ne zeli rec kak se napravi hot wire cutter :(

ne zelim svjetlit pa moram pitat

Odg: Hot Wire Cutter

Reply #2
Mislim da je to jednostavno ali opet nije
laički
tu ima jako puno parametra ( kolika je struja jaka koliko je presjek žice i koliko brzo ide žica)
sve to treba uskladiti idobiš odličan rez
svi drugi prijedlozi ti ne mogu pomoći dok ti sam ne izrežež kubik stiropora i to sve podesiš
lp
Marjan
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Hot Wire Cutter

Reply #3
dobro ja to kuzim da moram isprobavat
ali pitam prvenstveno radi tog da mi nest ne ekplodira u facu i da me ne strese struja, pa trazim savjete...kako sa napajanjem od pc-a napravit power suply za rezač, sam da nemoram kupovat punjac za akumulator bezveze

Odg: Hot Wire Cutter

Reply #4
12V te ne bi trebalo ubit  :D
Uzmeš nekakav stabilizirani izvor ~12V kojem možeš regulirat struju (može i 24) i uzmeš cekas žicu i metodom pokušaja i pogrešaka skužiš koliko ti otprilike struje treba da bi žica dobro rezala stiropor. Ustvari je jednostavno, ne znam kako ti dati bolji savjet od jaruna :)
MAK Zapad

Odg: Hot Wire Cutter

Reply #5
evo probao sam i uspjelo je, spojio sam crvenu i crnu, znaci 5 volti i prerezalo je...sutra ili vec danas radim cijeli cutter :)
ma sto se tice tog da me strese il ne strese sam opcenito pitao za nacin kak je napravio lik iz filmica i ono sto ljudi spajaju na 220... a nisam htio probat na napajanju jer ga nisam htio bas skurit

u svakom slucaju za one koji neznaju prvo se mora spojit zelena i crna da bi se napajanje uopce pokrenulo.

hvala ljudi, nadam se da se vidimo jednog dana negdje na mitingu ili necem kad sve to sklepam...potrajalo bu :)

Odg: Hot Wire Cutter

Reply #6
ustvari nitko mu nije dao odgovor, a ujedno i mene zanima  sto i kako upotrebiti ako nemamo toroidalni trafo 24v
za punjac sam citao da radi  ali kosta kao i toroidalni trafo pa i puno vise ako ima ikakvu regulaciju V ili A a trebas jos i regulator za jacinu
 osvjetljenja u prostoriji , za napajanje od compa nisam siguran i ako nisi u struci moze biti opasno ;)
da ne drobim bezveze   netko tko ima teh. podlogu ce napisati nesto pametno i puno detaljnije .
nisam puno trazio, vjerojatno i google ima odgovor.
 
  Lp Zoran

Odg: Hot Wire Cutter

Reply #7
Mi koristimo punjač za auto/kamionske akumulatore 12/24
MAK Zapad

Odg: Hot Wire Cutter

Reply #8
ova varijanta od robija i pongre radi besprijekorno ali opet kao što sam rekao a i oni  mogu potvrditi treba ti kubik stiropora da uđes u grif
jer se to nemre samo tako
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Hot Wire Cutter

Reply #9
5v ti je malo... sad probaj spojiti zutu i crnu zicu na napajanju i trebao bi dobiti 12 ili 14v sto ti je puno bolje i puno jace grije..

Odg: Hot Wire Cutter

Reply #10
Bilo što cca 12 v što je u stanju dati 5+Amera bi trebalo zadovoljiti. Može i sam akumulator. Može i lipica 3s ako se ne bojiš vatrometa, a nebi ga trebalo biti - svaki drugi brushless povuče 15+A.

Odg: Hot Wire Cutter

Reply #11
5v ti je malo... sad probaj spojiti zutu i crnu zicu na napajanju i trebao bi dobiti 12 ili 14v sto ti je puno bolje i puno jace grije..

5v je bilo dovoljno da bez problema reže stiropor od 1 cm debljine, probao sam i sa 3v paje isto okej islo samo malo slabije. 12 volti nisam probao jos al budem vec
Hvala na savjetima, a sad slijedi slaganje neceg...razmisljam si o jedrilici nekoj, al budem si jos razmislio

Odg: Hot Wire Cutter

Reply #12
Koliko su + i - kleme bile udaljene jedna od druge na žici? Što više ih razmakneš, manja je temp. žice, tako da misli i na to
MAK Zapad


Odg: Hot Wire Cutter

Reply #14

5v je bilo dovoljno da bez problema reže stiropor od 1 cm debljine, probao sam i sa 3v paje isto okej islo samo malo slabije. 12 volti nisam probao jos al budem vec
Hvala na savjetima, a sad slijedi slaganje neceg...razmisljam si o jedrilici nekoj, al budem si jos razmislio

Bok!

ovisi ti o otporu cekas žice, a naravno i o duljini - npr. ja imam preradjeno PC napajanje, i guram otprilike 2-2,5A kroz žicu, što se pokazalo kao zadovoljavajuća brzina rezanja. Ako gurnem malo više, žica se pregrijava i puca... npr. za cca 60cm duljine 12V je optimum. Inače režem na 5V-.
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.