Skip to main content

Topic: Graupner Ultramat 8 (Read 1713 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Graupner Ultramat 8

Pozz, imam navedeni punjač i kad priključim na njega 4s batku multistar od 10ah popizdi cijeli i nece puni uopce?
Da zaboravih reci da je jedna jezgra na 2.5V a ostale na 3.8V, bolje ne pitajte kako je dosla ova na 2.5V (ovo je grijeh ponasati se ovako prema bateriji)

Odg: Graupner Ultramat 8

Reply #1
Uzeo sam balance cable zenski dio i spojio ga na batku i buduci da sam jako pametan tad ga klistima isao rezati dok je na batki bio i naravno doslo je do kratkog spoja i zica se spalila jedna potpuno ( gnd). Odljepio sam cijelu batku i oprezno zalemio crnu zicu i sve vratio normalno. I ok sad ugl sve je radilo i odjednom vidim da quad pada a napon je na 3.8V kad danas idem ja napuniti batku i vidim da ne zeli uopce poceti punit. Stavim alarm za batku i vidim da je jezgra na 2.5 jedna.[/size].. :'( :'(

Odg: Graupner Ultramat 8

Reply #2
Sad je malo zajeb,al da se srediti.Punjac ne registrira celiju ako je ispod 3 volta,sad moras to rijesiti tako da tu celiju zasebno napunis barem iznad 3 volta i dalje ces nastaviti na punjacu.To ces napraviti tako da se spojis na tu celiju recimo preko balans konektora najlakse,s multimetrom provjeri koja ti je ta slaba celija na balans konektoru(1i2 zica su prva celija 2i3 druga i tako dalje).Onda znaci moras izvesti nekako spoj na tu celiju recimo s muskim servo konektorom i onda tu celiju spojis na punjac normalno na glavne + i - portove na punjacu,prebacis na NIMH program(jer lipo opet nece ti dati da punis jer je ispod 3) i punis ju s malo ampera(ja nebih isao preko 800 mA)na NIMH programu i pratis napon dok ti ne pređe tri volta i tad se mozes prebaciti na normalno LIPO punjenje cijele batke ili ako zelis usparat na vremenu(jer ce trajat vjecno dok punjac tolku razliku izbalansira),mozes prebacit samo tu celiju na LIPO program i ujednacit ju s naponon ostalih celija pa onda nastaviti puniti cijelu batku.

Odg: Graupner Ultramat 8

Reply #3
Hm...probao sam ovako...stavio sam puniti na punjac ali bez balance cabla...i zeli puniti i onda sam uz to stavio alarm na balance da cijelo vrijeme vidim kakvo je stanje sa celijom.
Izgleda da je samo tu celiju punilo do 3.25V (i to je za cudo islo poprilicno brzo s obzirom da sam stavija 3A punjenje) i onda sam prikljucio balance cable i sad sve puni.
Bas me zanima zasto je quad trosio najvise samo tu celiju? Ili je razlog kratki spoj kojeg sam prije napravio? Ili je razlog taj sto imam na balancu prikljucen tx i cameru kao na 3s batku?

Odg: Graupner Ultramat 8

Reply #4
1. može trošiti više samo tu ćeliju ako joj je unutarnji otpor veći
2. da, razlog za veći unutarnji otpor je kratki spoj
3. ako je još i tx i kamera priključena naravno da će te tri ćelije biti na manjem naponu od 4.-te
4. nije jezgra nego ćelija
5. nabavi si BEC da se sve ćelije troše podjednako
6. ova ćelija koja je dobila kratki spoj je vjerojatno nepovratno oštećena i kvad sa tom batkom prije ili kasnije će opet pikirat
7. prčkanje po bateriji je opasno ako nemaš iskustva sa lemljenjem i mirnu ruku

Uglavnom oprezno s LiPo baterijama ...

Outrage Fusion 50
Futaba T14SG