Skip to main content

Topic: NIBBIO GLIDER - 1945 (Read 1618 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NIBBIO GLIDER - 1945

  Pozdrav društvo...

Evo odlučih početi s planovima a potom i gradnjom jednog slavnog talijanskog glidera iz 1945.. Riječ je o modelu NIBBIO (ZMAJ) koji je osmislio modelar Silvano Macera. Kako sam pronašao tek dva stara nacrta koji nisu baš lagani za ''čitanje'', odlučih model prvo nacrtati u CAD - u, napraviti detaljne nacrte te krenuti s izradom.. Model ću odmah doraditi tako što ću mu dodati elerone, flapsove i, naravno, elektro pogon.. Model će imati oko 3 metra raspon krila. Nadam se završiti konstrukciju s listom materijala u roku dva - tri tjedna pa krećem s izgradnjom.
Graupner MZ 24 PRO & 9XR Pro FrSky
Pilot RC EDGE 540 V3 DLE35

Odg: NIBBIO GLIDER - 1945

Reply #1
Misliš li na planove koji su objavljeni ovdje: http://www.outerzone.co.uk/plan_details.asp?ID=2509

,zaista su manjkavi, barem što se tiće krila - živi užas.  I ramenjača nije u istoj ravnini, pa sa tim torzijskim nosom čini konstrukciju za koju ne vjerujem da je izdržljiva ?

Damir

Odg: NIBBIO GLIDER - 1945

Reply #2
Da, to su ti nacrti.. Dosta loše.. Dobro i izgledaju obzirom koje su godište.. Izbacit ću dihedral za ovaj dio krila koji dolazi do trupa pa ću ubaciti karbonsku cijev koja će povezati obje strane i trup.. A ostavit ću dihedral od 6 deg na drugom djelu krila. Ja sam napravio ramenjaču u obliku I profila. To i karbonska cijev moraju izdržati bez problema.
Graupner MZ 24 PRO & 9XR Pro FrSky
Pilot RC EDGE 540 V3 DLE35