Skip to main content

Topic: ECOMRC EDGE 540 78'' (Read 41995 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: ECOMRC EDGE 540 78''

Reply #75
Hvala, ma imao sam jedan što sam kupio u Švagiju.. Zalemio sam XT konektor zajedno s JR konektorom. Danas sam spojio svu elektroniku i testirao sve. Za dubinu ću koristiti za svaki servo po jedan izlaz na prijemniku a nagib ću izvesti s Y kabelom tako da mi jedno mjesto ostane za kill switch (pošto imam 6 kanala). Slijedeći projekt je zasigurno nabavka stanice s više kanala.. Također sam testirao centriranje serva i po mome mišljenju serva dobro centriraju i dosta su brza.

SC 0251MG
Graupner MZ 24 PRO & 9XR Pro FrSky
Pilot RC EDGE 540 V3 DLE35

Odg: ECOMRC EDGE 540 78''

Reply #76
Danas sam sastavio prop balanser.. Iz lima 1,5 mm sam izrezao dvije ploče koje sam spojio s 3 vijka M3 na udaljenosti 45 mm. Još mi nije stigao odgovarajući prop balancer iz Lindingera pa sam za probu uzeo ovaj mali iz HK.
Graupner MZ 24 PRO & 9XR Pro FrSky
Pilot RC EDGE 540 V3 DLE35

Odg: ECOMRC EDGE 540 78''

Reply #77
Fini je balanser, ali nije bas precizan. Ok je za propove vece od cca. 8 inca.

Ovo kako si ga slozio je lijepo ali ne mozes balansirati "bazu" propa sto je po meni dosta lose (ne mozes okrenuti prop okomito).


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odg: ECOMRC EDGE 540 78''

Reply #78
Da, nije baš precizan za manje propove ali to mi niti nije bitno.. Za Katanu koristim 13'' i 14'' propove tako da manje niti ne koristim. Pronašao sam video (http://www.redwingrc.com/video/propvid.htm) na kojemu je objašnjeno kako izbalansirati prop i bazu. Prema njemu sam i napravio ovaj balanser i baza se može bez problema izbalansirati.

Graupner MZ 24 PRO & 9XR Pro FrSky
Pilot RC EDGE 540 V3 DLE35

Odg: ECOMRC EDGE 540 78''

Reply #79
Da, nije baš precizan za manje propove ali to mi niti nije bitno.. Za Katanu koristim 13'' i 14'' propove tako da manje niti ne koristim. Pronašao sam video (http://www.redwingrc.com/video/propvid.htm) na kojemu je objašnjeno kako izbalansirati prop i bazu. Prema njemu sam i napravio ovaj balanser i baza se može bez problema izbalansirati.

onda super :) sad prop lijepo slozi da bude pic-pic :)

Odg: ECOMRC EDGE 540 78''

Reply #80
Radilo se malo ovih dana na avionu. Krenuo sam s brušenjem fiberglasa koji sam dodao kao ojačanje prednjeg zida. Uslijedilo je postavljanje nosača motora i rezanje haube..  
Nakon toga sam krenuo s postavljanjem serva na krila. Servo sam učvrstio iznutra vijcima M3x20 zalijepljenim epoksijem na plastičnu pločicu i sigurnosnim maticama izvana. Na polugi sam morao izbušiti 3 mm rupu za vijak od zgloba.
Graupner MZ 24 PRO & 9XR Pro FrSky
Pilot RC EDGE 540 V3 DLE35


Odg: ECOMRC EDGE 540 78''

Reply #82
Bravo za riješenje krilnih servača  ;)....a inače model izgleda ''ubojito''...LP
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: ECOMRC EDGE 540 78''

Reply #83
Nastavak gradnje.. Krenuo sam od ugradnje gas serva. Smjestio sam ga što dalje od paljenja (bit će oko 25 cm) kako nebi bilo eventualnih smetnji. Ugradio sam spremnik i provukao crijeva za gorivo. Također sam ugradio čep za ulijevanje goriva i odzraku. Nakon toga sam još ugradio serva za dubinu.
Kako sam imao viška nekih ppr vodovodnih cijevi, malo sam si dao truda pa sam napravio stalak za avion.. 
Naručio sam novi repni kotač s HK (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=21928).. Ovaj set što se dobije s avionom nije baš kvalitetan (savijena žica što se zalijepi za kormilo).
Graupner MZ 24 PRO & 9XR Pro FrSky
Pilot RC EDGE 540 V3 DLE35

 

Odg: ECOMRC EDGE 540 78''

Reply #84
Nastavka gradnje.
Stigao mi je repni kotač s HK nakon mjesec dana i Bielina elisa 19x10 nakon dva dana iz Lindingera. Elisa je tvornički izbalansirana i to odlično. Nema potrebe za dodatnim balansiranjem. Zaštita za prop je domaće izrade (5mm spužva iznutra + tkanina).
Ugradio sam stražnji kotač na načina da sam rasjekao foliju na repu i ubacio slijepe matice tako da sam koristio obične M3 vijke umjesto onih samourezivih.
Prednji stajni trap je aluminijski i čini mi se dosta jak. Konstrukciju trupa gdje se naslanja nosač sam pojačao staklenim vlaknima tako da je to sve skupa dovoljno čvrsto i za grublja slijetanja.
Graupner MZ 24 PRO & 9XR Pro FrSky
Pilot RC EDGE 540 V3 DLE35

Odg: ECOMRC EDGE 540 78''

Reply #85
Danas sam ugradio kormilo. Po nacrtu su bile predviđene 3 šarke, ja sam za svaki slučaj dodao još dvije - zlu netrebalo...

Nakon toga sam ugradio servo i polugu kormila. Poluga je dužine 108 mm (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=14849).

Kabinu sam zatvorio s 2mm balzom i oblijepio crvenom folijom. Unutra sam ugradio Turnigy brojač okretaja (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=23555).

Graupner MZ 24 PRO & 9XR Pro FrSky
Pilot RC EDGE 540 V3 DLE35

Odg: ECOMRC EDGE 540 78''

Reply #86
Phantom,pripazi malo na težinu repa  :-\....već sada ga pokušaj staviti u neki približni  CG...
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: ECOMRC EDGE 540 78''

Reply #87
Razmišljao sam već o tome.. Na rep nisam dodavao ništa dodatne mase od one tvornički predviđene. Malo me zabrinjavaju serva koji su 10-15 g/kom teži od nekih standarda, ali opet na drugom kraju sam dodavao staklena vlakna na nosač motora i okolne dijelove (oko 150g) tako da bi to mogla biti dobra protuteža. Slijedeće što sam planirao raditi je postavljanje motora i paljenja. Nakon toga bih mogao vidjeti c.g. i napraviti raspored baterija, prekidača i ostatka.
Graupner MZ 24 PRO & 9XR Pro FrSky
Pilot RC EDGE 540 V3 DLE35

Odg: ECOMRC EDGE 540 78''

Reply #88
  Kako sam imao relativno malo slobodnog vremena, nisam se upuštao u veće radove nego sam malo istraživao stanje motora. Skinuo sam karburator i rastavio, ne znam kako se to zove na našem jeziku, valjda jednosmjerni ventil (reed valve). Slabo je vidljivo na slikama ali sve površine su bile neravne i hrapave tako da motor vjerojatno nebi radio kako treba. Sve sam površine prebrusio finim brusnim papirom (500 i 600) tako da sam na kraju dobio jako dobar rezultat. Sve površine su bile glatke i ravne. Kuciste ventila nisam uslikao prije brušenja pa se ne može vidjeti razlika. Prilikom sastavljanja sam za svaki slučaj brtve premazao silikonom za brtve i sve stegnuo.
  Na motoru ću još promjeniti kariku. Naime, iskusniji ljudi savjetuju da bi bilo bolje tvorničku kariku zamjeniti iz razloga što je pretvrda i duže vremena treba motoru da se razradi. Ja sam naručio dvije karike (jednu za rezervu) od g. Franka Bowmana. Svi pričaju o njegovim karikama i hvale da su kvalitetne. Čovjek je izuzetno susretljiv i poslao ih je odmah isti dan. Kako kaže, u roku 10-ak dana bi trebale stići.
Graupner MZ 24 PRO & 9XR Pro FrSky
Pilot RC EDGE 540 V3 DLE35

Odg: ECOMRC EDGE 540 78''

Reply #89
  Danas sam završio s kormilom i kotačem. Nakon toga sam ubacio sve komponente u avion kako bih otprilike vidio kako stojim sa c.g. i kako bih rasporedio mjesta za preostale komponente. Bateriju za napajanje serva sam stavio odmah iza cijevi za krila prema repu. Prekidače i Emcotec regulator sam stavio na lijevu stranu aviona ispod krila a kill switch na desnu blizu zida motora. Slike ću uslikati na kraju kad sve bude fiksirano. Bateriju za paljenje i paljenje sam stavio odmah kod motora. Zakačio sam aviona na c.g. buddy-ja i iz prvog pokušaja avion je malo imao teži rep pa sam pomjerio bateriju od paljenja malo prema naprijed i tada je avion bio u ravnoteži. Još će tu biti sitnica kao vijci, poluga gasa i poluga čoka ali to sve malo preteže prema naprijed i to su male mase tako da mi to odgovara.
Graupner MZ 24 PRO & 9XR Pro FrSky
Pilot RC EDGE 540 V3 DLE35