Skip to main content

Topic: Svjećice izgaraju (Read 4086 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Svjećice izgaraju

Molim pomoć!
Inače se ne bavim auto modelima,ali prijatelju treba pomoć oko auto modela na nitro motor.Motor je od 3,5 ccm i koristi se 25-40% nitrometana u gorivu,i nakon svakog paljenja,jedan potrošeni rezervoar i svjećica izgara,nije uopće moguće koristiti je za sljedeće paljenje i vožnju,probali smo sa hladnim,vrućim,super vrućim i običnim OsMAX  svjećicama i sve izgaraju nakon samo jedne vožnje.Jel može biti problem u velikoj kompresiji motora,slabom hlađenju,ne znam razlog,već 12 svjećica potrošeno do sada.
Molim savjet šta činiti...

Odg: Svjećice izgaraju

Reply #1
Dali ste mjerili temperaturu na glavi kolika je?
Dali ste probali odvozit jedan tank i onda izvadit svječicu, koje je boje žarna nit?
Video vožnje autiča bi također pomogao jer imam iskustva sa zvukom motora i količinom dima pa bi možda mogao odgonetnit u čemu je kvaka. Koje točno gorivo koristite?
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Svjećice izgaraju

Reply #2
Vjerojatno mu svjecica izgori dok pali motor tj. dok je glow starter na svjecici.meni se to događalo ako drzim duze od 20 sekundi glow starter.gorivo nije problem ako se motor ustima do dozvoljene max temperature 120 stupnjeva.

Sent from my HTC One X using Tapatalk 2


Odg: Svjećice izgaraju

Reply #3
Evo frankycro je pravi majstor za nitrace.sve probleme koje sam imao kolega je to rjesio u kratkim ali jasnim objasnjenjima

Sent from my HTC One X using Tapatalk 2


Odg: Svjećice izgaraju

Reply #4
Motor je uštiman po zvuku savršeno,ako napravimo video postavit ću...
A svjećica gori narančaste boje,standardno,uglavnom nakon jedne vožnje,jednog rezervoara svjećica je gotova,a ne znam baš kako bi izmjerili temp. na motoru...

Odg: Svjećice izgaraju

Reply #5
Najbolje mjeriti sa ic termometrom, ima ih jeftinijih u chipoteci, ne mislim na boju žarne niti kada je spojite na bateriju za startanje nego dok je hladna  :) , znači nova svječica nakon jednog tanka i kad se skine koje je boje žarna nit? Siva, skoro bijela, tamno siva? Vidi ako ste več sve isprobali i ako je sve dobro bilo uštimano može bit stvarno prevelika kompresija, neki motori dok su novi s razlogom imaju 2 odstojne bakrene pločice između glave i cilindra jedna je tanja a druga malo deblja, nakon što motor odradi pola radnog vijeka ova tanja se skida tako da opet ima otprilike jednaku kompresiju. Možda je kod vas slučaj da odstojna pločica nije stavljena. A dali ste probali koju svječicu sa tzv kratkim navojem? Recimo ovu: http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXCB27

Takve ja koristim i gotovo su neuništive ako je sve ostalo u tolerancijama naravno.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Svjećice izgaraju

Reply #6
Nikad se nisam bavio auto modelima,a nit prijatelj čiji je auto,još jedan prijatelj je obavio servis na motoru,novi klip,neki ležajevi su promijenjeni i tako usitno,uglavnom moje mišljenje je da je zbog toga jer sad ima tako dobru kompresiju pa niti jedna svjećica ne može izdržat,a čim saznam koje je svjećice do sad sve zapalio poslat ću,sumnjam da je bilo nešto od predloženih...A kako sam malo vožnji prisustvovao dok je on to vozio nikome nije nit palo na  pamet gledat kakva je žarna nit nakon što pregori,tako da ću i to saznat pa javit....Malo ću to sve slikat pa poslat.
Inače letim veće 3D modele s benzinskim motorima,tako da su auto modeli španskoi selo za mene,al dosta sam nitro aviona letio prije toga i nikad nikakvih sličnih problema sa svjećicama...

Odg: Svjećice izgaraju

Reply #7
A da nije jednostavno premalo goriva pa izgara svjećica?

Odg: Svjećice izgaraju

Reply #8
A da nije jednostavno premalo goriva pa izgara svjećica?

Da to je čest razlog, ali nevjerujem da bi baš tolike svječice potrošili prije nego ne skuže to, snimka bi sve rekla,  količina dima kad se doda gas, i po zvuku se čuje da je "lean", kakav je u leru i ostalo, a žarna nit u sviječici bude skoro pa bijele boje nakon prvog tanka, ali čak i da je smjesa malo osiromašena, ali malo u odnosu na normalno na ovim temperaturama koje još nisu baš visoke svječica nebi ni u tim uvjetima smjela pregarati tako lako. Sa malo jače osiromašenom smjesom bi imali motor stall, ali to nije navedeno da se događa. Također bitno je napomenut ako ide preko 25% nitro tada nije više dovoljna medium svječica nego ide cold, ali naveli su da su probali sa svim vrstama i da sve izgaraju. Nije problem dokučiti što je problem kada se imaju neki konkretni podaci, nekad jedino zna bit zafrknuto ako se potrefe 2-3 stvari koje pate motor u isto vrijeme.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Svjećice izgaraju

Reply #9
Da, u ovom slucaju bas nemas puno podataka :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odg: Svjećice izgaraju

Reply #10
ako je motor novi,ne stezi svjecicu do kraja,znam da glupo zvuci, ali probaj,potrosi jedan tank i onda malo stegni svecku,i malo otvori iglu ,dok se ne razradi motor.