Skip to main content

Topic: VELIKI AVIONI (Read 270570 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #241
Evo dragi Toni , kako se Pero ne javlja ,radi se od cca 8G (relativno kratko a vrijeme skraćuje i boca votke :D ))...a inače već prije 50 godina EEL je izveo slično opterećenje.... u zrakoplovstvu  je već,više manje , sve izvedeno i viđeno.Pozdrav, nadam se da si se dobro odmorio na moru. ;)

http://www.youtube.com/watch?v=_CDLbokf9sg
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #242
Pozdrav Toni & Mes, vidim da ste me spominjali ... :)
Nisam baš danas surfao po forumima jel sam bio malo u cajtnotu, kak bi rekli kod nas u zagorju  :)
Sad sam vlovil malo vremena...

Polijetanje je super, nema kaj (vidio ja, bilo je več ranije na nekim drugim grupama) no po meni ništa tak spektakularnog
i nešto što se već nezna od prije za 29-ku, barem za one ljude koji to prate.
Opterećenje je povuk'o malo veće, ali kao što i Mes kaže, jako na kratko, jer odmah prelazi
u pravocrtno okomito penjanje gdje mu opterećenje skroz pada i ostane mu praktički samo opeterećenje
od laganog ubrzanja aviona. Da, penje okomito i ubrzava !! :)
Eh da, to ti je 29-ka, odnos potisak-težina je u korist potiska i sposobna je okomito penjati i još i ubrzavati
pa sve do negdje otprilike 4000-4500 metara gdje onda naravno dolazi do pada potiska zbog sve rijeđeg i rijeđeg zraka,
što njemu ovdje na mitingu nije bitno ... Njena brzina penjanja je mnogima bila trn u oku dosta godina kad se pojavla 29-ka
na svjetskoj sceni.
Na ovom snimku kaj ga je postavio Toni taj nagli prelazak iz horizontale u vertkalu izgleda još puno opakije,
jer je sniman s leđa i s veće udaljenosti, no sa ove druge snimke koja je bliže i iz drugog kuta to možda izgleda malo i pitomije  :) .

http://www.youtube.com/watch?v=NrHlJmJibOs

Ma dobri su poljaci, nema kaj. Lete dobro i dosta i stvarno dobro održavaju te svoje primjerke.
Inaće, njihove 29-ke , tih 22 komada kaj su ''dobili'' od Istočne Njemačke  mislim da su verije 9-12A, a te ranije verzije su i inaće
poznate po jako dobrim manevarskim osobinama (kasnije verzije kako su dolazile su naravno počele biti sve teže i teže... )
ako ne i najbolje, ako se izuzme, naravno, verzija OVT ....
Zna se da 29-ka može praktički odmah iz polijetanja ići i napraviti punu petlju.
Naravno znamo i to, da se za mitinge avioni oslobađaju od sve nepotrebne mase, i naravno, ne toči se pun rezervoar sa
gorivom već samo minimum koliko mu je potrebno da odradi program pa i tu još dolazi još boljeg odnosa potisak-težina.
A da ne govorimo o podvješenim UBS ....
No, tako je to na mitinzima, tako svi lete. Čudi me čak da i ovdje leti sa podtrupnim dodatnim bakom koji je u ovom slućaju
100% potpuno prazan ... :-\ 
Kad je avion pun goriva i potkačen sa svim kaj može ponijeti onda je to naravno, druga priča što se tiče normi, opeterećenja i
svih manevarskih osobina, ali to već Vi sve znate, kaj da Vam pričam .....
Uf al sam se namlatio ... :)


pozz Pero

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #243
Hvala obojici na odgovoru.

Mes odmora nikad dovoljno. Čekaš ga cijelu godinu i onda brzo prođe. :'(

Istina, sve je više manje viđeno, a drugi kut snimke koju je Pero stavio ipak dodatno pojašnjava. Iz one prve bi se reklo da je koji G više premda su nam poznata ograničenja.

Pero hvala na opširnom pojašnjenju.

lp
Toni 

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #244
Hvala obojici na druženju i informiranju , vratili ste me u ...mladost.... ;) ;) ;)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes


Odg: VELIKI AVIONI

Reply #246
evo jučer smo se malo dotakli Poljaka i njihovih 29-ki ...
Ma sad će neki reć' da Pero favorizira ruse, da je Pero rusofil, jugonostalgičar, neznam šta već, ali nema veze.
Nije to bitno. Svatko može misliti i reć šta hoće... rek'o je Franjo '91.-ve da je sad demokracija..... :)
Bitni su avioni i sve lijepo što uz sebe nose, bez obzira čiji bili.
Nego, glede Poljaka, to sam još htio reći,
već sam rekao prije da Poljaci izgleda dobro brinu o svojim 29-kama, no zaboravio sam reći da mi se kod njih sviđa to što
izgleda jako puno rade i na njihovoj promociji, kako njih samih tako i svog zrakoplovstva u cjelini.
Puno se predivnih slika i raznih videa može pronači baš o njihovim 29-kama, ali i drugih aviona.


Pa evo onda jedan dobar video o poljskim 29-kama i njihovim pilotima.
Ima prekrasnih  snimaka u tom videu, pa si mislim, ajd da ga stavim, kad smo se već dotakli Poljaka i njihovih 29-ki.


Uživajte !

http://www.youtube.com/watch?t=303&v=Nraj7UGPpHQ



Odg: VELIKI AVIONI

Reply #247
Dragi Pero , samo naprijed ,ja ti sigurno neću reći da si ništa od  gore navedenog,nego Ti zahvaljujem što održavaš ovaj forum na životu....Mig 29 je jedan od najboljih zrakoplova današnjice ,pogotovo kada znamo da ne bije boj svijetlo oruđe već srce u junaka...Živio mi sto godina... :) :) :)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes



Odg: VELIKI AVIONI

Reply #250
Loše sve neštp krenulo ... :-[



A SPITFIRE has crashed in Kent after losing power minutes after take off.


Pilot Dan Griffith is said to have escaped with minor injuries
but the Second World War fighter plane was “badly damaged” in the crash at Biggin Hill Airport.


A statement from the Biggin Hill Heritage Hangar Ltd, a supporters club, said:
“”Spitfire MK912 this afternoon suffered a loss of power after takeoff and forced landed back on the airfield.
“The aircraft is badly damaged but pilot Dan Griffith carried out a text book forced landing and is OK.”


Odg: VELIKI AVIONI

Reply #252
To je od svibnja već treća nesreća kod nas sa smrtnim posljedicama. Uh uh... :(

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #253
evo samo loše vijesti .... morat ću nać neku dobru ...


MOSCOW (AP) — Russia's Defense Ministry says one of its helicopter gunships has crashed during an air show,
killing one of its crew members and injuring another.
The ministry said the Mi-28 helicopter gunship was part of a flight of helicopters
performing aerobatics at the Dubrovichi firing range in Ryazan region, about 170 kilometers (105 miles) southeast of Moscow,
when it crashed Sunday. It said the crewmember who survived the crash was in satisfactory condition.
There was no damage on the ground.
The aerobatics show was part of the International Army Games,
competitions involving troops from Russia and several other nations at shooting ranges across Russia that began Saturday.
The Mi-28 is a two-seat attack helicopter replacing older Soviet-built gunships in the Russian inventory.
It has been sold to Iraq and Kenya among others.
Source: AP, Yahoo news, TV ZVEZDA.ru

http://www.youtube.com/watch?v=QIEcpnO6JbQ

 

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #254
evo dobrih...s današnje generalne probe mimohoda...fotkao sam dok nas kiša nije pošteno oprala.... ;D