Skip to main content

Topic: VELIKI AVIONI (Read 271805 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #300
.U 2:47 vidi se kako ''stari mačak'' dodaje gas u obrušavanju da ne bi stolirao , pa tek onda finalizira luping..
Dodavanje gasa kod obrušavanja u Spitu je bilo obavezno: Merlin nije imao brizganje goriva i nastajali su problemi sa rasplinjačem (nekakvo prelijevanje goriva ??). Navodno je to bila jedna od tri mane Spita (koje nisu riješene nikada, tj. pojavio se je Mustang p-51 pa je sve bilo gotovo)

Citat: " Early in its development, the Merlin engine's lack of fuel injection meant that both Spitfires and Hurricanes, unlike the Bf 109E, were unable to simply nose down into a steep dive."
Damir

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #301
Živio Damire i  hvala ,ali nisam želio u detalje, da ne gnjavim mlade dečke na forumu  :o ....nakon klasičnog karburatora Spit je dobio Lukasov sistem ubrizgavanja(koji sam i ja imao u Austinu..1975. ??? ) a nešto kasnije i glavčinu elise sa promjenom koraka... :D :D :D ...pa je regulator držao 2000 o/m a ostalo je obavio pitch prop...itd...itd
Veliki pozdrav Tvojima i Tebi  iz jugom zapuhnutog Splita... ;)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #302
Dečki , ma nikad dosta takvih detalja, kakvo zamaranje ?? :)


Hvala svima skupa i pozz iz Zaprešića.... ;)




Odg: VELIKI AVIONI

Reply #304
Hvala Zlatko , ma nešto gledam i moram priznat da nisam oduševljen ....barem ne dovoljno,ali ne samo sa Ruskom ,nego i ostale tri velike avijacije (GB , F i USA).... znaš kada sam bio osmogodišnjak mogao sam po zvuku razlikovat marke automobila,a danas svi auti zvuče i izgledaju isto(i sam vozim auto s dalekog istoka).Primjetio sam da nema više profiliranih krila...sadu su sva, dizajnom i aerodinamikom, kao F-35 , što ne znači da je to Grummanov koncept....a manevarske sposobnosti ovise o motorima i njihovim mogućnostima ( npr. vektorski set up). Znam ja zašto to mora biti tako....ali mi se ne sviđa  ;)
Nekidan mi je moj mladi prijatelj (36) inače modelar rekao da mu se ne sviđa moj MX-2 , jer da akrobacije koje može izvoditi nisu prirodne i nimalo ne imitiraju ptice....Baš mi je drago što je to izjavio mladi čovjek...da mi ne prigovaraju da sam stari ''grinteša''(čangrizavac -grumpy).Ž3elim Svima ugodan dan. :-X
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #305
Manevarske sposobnosti modernih borbenih avijuna su vrlo upitna stvar: stvarni manevar izbjegavanja bio bi takav da ga pilot nebi preživio.

Moderni lovci su dakle samo platforme koje dižu oružje u zrak, ispale, a sve ostalo obavi elektronika, radari, laseri, kompjuteri, sateliti itd. Pri tome moraju ostati sakriveni od radara, tj. stealth što bolje.

Kada sve zbrojiš, nekakav (C)UAV bi bio najbolji borbeni avijun jer nema suvišnu (redundantnu) komponentu a to je pilot !

Da li je bolji Sukhoi-PAK50 ili Raptor-22 to ne zna nitko i jedini način da se to sazna je ........ ali ja želim živjeti u miru i to nikada ne saznati!
Razne rasprave koji je bolji borbeni avijun je čista onanija za nedojebene  i slićne tipove !

Rasprava koji avijun je ljepši, ima bolji zvuk, e to je već stvar ukusa: od klasičnih drvenih jedrilica, pa do nekakvih modernih čudesa tipa Virgin Galactic - o to me možemo raspravljati bez da se sramotimo!
 :D
Damir

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #306
Je dragi Damire....najslabija karika je čovjek... :o
Svako dobro.
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes


Odg: VELIKI AVIONI

Reply #308

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #309
Transformers.... :D ;D :D ...Živio Ti , nego koji je ovo ?..hvala  :)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #310
Ovaj gore spominjani PAK-FA T-50 :9

Odg: VELIKI AVIONI

Reply #311
@Ti.....hvala
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes



Odg: VELIKI AVIONI

Reply #314


Citat: " Early in its development, the Merlin engine's lack of fuel injection meant that both Spitfires and Hurricanes, unlike the Bf 109E, were unable to simply nose down into a steep dive."
Damir

Da se nadovežem na Diogena u ranijem postu u vezi spitfirea i merlin motora:
Zbog toga što nije imao ubrizgavanje goriva, već rasplinjač, zbog položaja i konstrukcije rasplinjača, kod strmog poniranja, gorivo zbog inercije (avion zbog aerodinamičkih sila ide dolje a gorivo zbog inercije ostane gore) ne dolazi do cilindara pa se motor gasi. Piloti su lako riješavali ovaj problem leđnim poniranjem, tj poluvaljkom prije poniranja.

Par slikica, od pred desetak godina, iz muzeja Duxford kraj Cambridge-a, UK.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG