Skip to main content

Topic: Balza model acro/3D (Read 22585 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Balza model acro/3D

Reply #30
Jako mi se sviđa ovo što se može vidjeti s tih par slika. Možeš ubuduće stavljati i više  :)


Nego, sad slijede krila. Jel namjeravaš koristiti samo jedan tip profila, ili ćeš mijenjati profil od korijena prema vrhu krila ?
Bit će NACA 0012 cijelom duzinom. Zašto misliš da bi pri kraju krila mijenjao profil? I ako može objašnjenje koji je efekt ako se mijenja?

Odg: Balza model acro/3D

Reply #31
To se zove aerodinamičko vitoperenje. Cilj je smanjiti stall brzinu vrha krila, jer akro modeli s ovim tipom krila ne opraštaju !


Rijetki proizvođači modela navode profil krila. Uglavnom samo piše Naca 0014, ali ima i kupovnih nacrta istih modela s varijacijom profila kroz krilo.

Treba li , ili ne, iz svog iskustva ne znam.

Ali ono što znam je da moraš napraviti što lakši model, kako ne bi imao problema s neočekivanim stallom i na većim brzinama.

Jel radio netko na forumu acro 3d model te veličine ?

Odg: Balza model acro/3D

Reply #32
Trokutići balze zalijepljeni u kutevima horz. i vert. stabilizatora imaju krivi smjer godova.

Isto, izlazna ivica pokretnog dijela horz. je u sredini lijepljena kraćom kontaktnom površinom što stvara koljeno na najopterećenijem dijelu.

I jedno i drugo smanjuje čvrstoću na kritičnim mjestima, trebalo bi nekako to ispraviti.
Damir

Odg: Balza model acro/3D

Reply #33
Trokutići balze zalijepljeni u kutevima horz. i vert. stabilizatora imaju krivi smjer godova.

Isto, izlazna ivica pokretnog dijela horz. je u sredini lijepljena kraćom kontaktnom površinom što stvara koljeno na najopterećenijem dijelu.

I jedno i drugo smanjuje čvrstoću na kritičnim mjestima, trebalo bi nekako to ispraviti.
Damir
da! nisam to ni primjetio.  :-\
Sad sam uzeo epoxy smolu i platno pa sam zalijepio te spojeve, mislim da bi to trebalo dobro drzati.

 

Odg: Balza model acro/3D

Reply #34
Radovi polako idu dalje.
Profil sam precrtao preko monitora na papir, nisam imao toliki papir za printanje pa sam malo improvizirao.
[attach=1]
Papir sam zalijepio na balzu 5mm, klamericom spojio dvije letve balze tako da imam za jedno i drugo krilo i tako zajedno izrezao na banseg.
[attach=2]
Nakon sto sam izrezao profile zalijepio sam ih sa krep trakom i odrezao vrhove i napravio utor za letvicu s prednje strane.
[attach=3][attach=4]

Odg: Balza model acro/3D

Reply #35
Evo kako izgleda slozeno na podu.[size=78%] [/size]

[attach=1][attach=2][attach=3]

Odg: Balza model acro/3D

Reply #36
Jos malo pa gotovo :)
Na rebrima sam urezao mjesta za remenjace i za jos svasta :)  izbusio rupe gdje prolazi cijev.
Na prvo i peto rebro sam zaljepio tvrdi sper za bolje fixiranje cijevi (nema nimalo lufta)

[attach=1]

Na zadnjem dijelu krila gdje dolazi eleron sam ubacio letvicu 20x10, na prednji napadni dio sam ubacio letvicu 26x5, remenjace su 23x10.
Sve sam to zaljepio PU max-om i drzi "ko mutavo" vec sad je super cvrsto!

[attach=2]

Odg: Balza model acro/3D

Reply #37
Evo jos malo krila ;D
[attach=1]
[attach=2]
[attach=3]
[attach=1]


Na prednju stranu sam zaljepio 10mm letvicu iz koje cu nakon plankiranja izraditi napadnu ivicu, a na zadnju stranu sam zaljepio letvicu 5mm.
[attach=4]
[attach=5]
[attach=6]
[attach=7]

Odg: Balza model acro/3D

Reply #38
Lijepo Tomislave, samo prije plankiranja obrusi prednju ivicu prema krivini profila .. lakše ćeš i pravilnije plankirati  :)
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: Balza model acro/3D

Reply #39
Uspjelo plankiranje prednje strane  :)  jos moram plankirati rebra po dizini i prostor između prvog i drugog rebra.
Napravio sam nosac serva od dva komada balze 5mm koji su zaljepljeni jedan poprecno s drugim da ne dolazi do pucanja i jos cu staviti jedan sloj platna i epoxija da budem siguran.
Matica sa kandzama M6 za pricvrscivanje krila na prvom rebru ce biti dovoljna s tim da na kraj krila dolazi tipla 8mm koja ce drzati krilo u ravnini.
Necu praviti box remenjacu kao sto sam planirao jer je i ovako super cvrsto.



Odg: Balza model acro/3D

Reply #41
Krila gotova spremna za presvlacenje :)
Zalijepio dodatna pojacanja za stajni trap, bocno na trup dva spera gdje prolazi tipla i šaraf za ucvrscivanje krila.

Odg: Balza model acro/3D

Reply #42
Jako dobro napreduješ...izgleda za 5  :)

Odg: Balza model acro/3D

Reply #43
I ovih dana se malo radilo  :)
Eleroni skoro gotovi a presvlacenje modela je pocelo, nije bog zna sta ali covjeka veseli  ;D

Odg: Balza model acro/3D

Reply #44
U petak mi je stigao novi motor Joker 6360 210kv pa sam ga danas malo testirao.
Esc sam programirao dobra 4 sata sve zive kombinacije sam probao ali motor nikako nije htio vuci preko 32 ampera na 10 celija ???
Na kraju kad sam izgubio sve nade motor je proradio kako treba tj. motor radi punom snagom jedino sa postavljenim timingom na 0 stupnjeva  :-\ radi se o CC85hv esc-u.


Na 10 celija sa elisom 20x10 povlaci maximalno 50A i stvara 7.5kg potiska sto znaci da bi 22x10 bila odlicna posto motor podnosi 80 ampera bez problema.