Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 253264 times) previous topic - next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #180
Pozdrav Ikarus!
Mislim da bi mogla biti do 3200g ako bi stavio dvije baterije kao na zadnjoj slici.Dosta ovisi o izvedbi poklopca i dal ću staviti dodatnu batku za STORMa,kameru i RX ili samo onakav dupli DC/DC konverter(12V i 5V) kakav sam pokazao u ranijem postu.Najviše mase će dodati motor s nosačem(najvjerojatnije SK3 3542 800kv 625W) i neki ESC(60-100A).

Odg: FPV experimenti

Reply #181
Moram priznat da mi se to čini puno previše za Zagi od 1200mm ako je 1200 a i za 1400mm.
To bi bila jedna vrlo brza leteča cigla i zapitaj se kako bi poljetali tako nešto.
Ja bi recimo stavio manji motor i ostavio jednu bateriju.
Pozdrav ;)
Spektrum dx7s i razni modelčeki


Odg: FPV experimenti

Reply #183
Pozdrav Toki i Experthr!
Kao što je citirao Experthr on ima raspon s ovim trupom 178 cm i ukupnu površinu krila zajedno s trupom 64dm2 što daje 50g/dm2 i cubic wing load 6,1 što bi za avione ove veličine trebalo biti prilično dobro jer opterečenje krila s povečanjem aviona ne raste linearno nego masa po dm2 može biti sve veća.
Evo približnog proračuna ECALCa:


Odg: FPV experimenti

Reply #184
Aha ok, trebao bi letjet normalno onda  :)
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: FPV experimenti

Reply #185
Provjerio sam video TX koji mi je nedavno stigao s READYMADERC ali ovaj nema baš snagu od 1000mW kako piše na njemu.
Evo opet mjerenja:


[attach=1][attach=2]


Izmjereno je istim načinom kao i ranije ona dva TXa i rezultat je -0,61dBm što, uz prigušenje od 30dB, znači 869mW na 1,01GHz.
Ovaj ima drugačije kučište,display i tipku za biranje kanala.


 

Odg: FPV experimenti

Reply #187
Hvala Experthr,nisam još naručivao od njih a stvarno imaju veliki izbor i povoljniji su.Ovaj put su me odrali na carini(240 kn!)a na kraju TX čak i nema punih 1000mW!
Radilo se pomalo još na zagiju pa sam napravio aluminijski nosač za motor(od 3mm al lima).
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]

Odg: FPV experimenti

Reply #188
Počeo sam raditi i nos koji će biti malo zaobljen,u sredini će biti mjesto za kamerice a ispod otvor za ulaz zraka za hlađenje komponenti u trupu.


[attach=1][attach=2][attach=3]


Na šperploču sam zalijepio 5mm balzu da poravnam platformu gdje dolaze kamerice


[attach=4][attach=5][attach=6]


Prema profilu krila zacrtao sam i izrezao bočne stranice poklopca trupa


[attach=7][attach=8]


Počeo sam popunjavati nos sa umetcima od balze(1cm)koji će biti pobrušeni da se dobije koliko-toliko aerodinamičan oblik nosa.


Odg: FPV experimenti

Reply #189
Kamerice bi se trebale tako uklopiti u nos


[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]


Bilo bi zgodno kad bi se dao napraviti kakav prozirni poklopac,dal ima netko nekakvu ideju?

Odg: FPV experimenti

Reply #190
@MarioMT:
kako me veseli kada se na forumu pojavi ovakav tip kao što je Dare..
...  kaj ne ?

Odg: FPV experimenti

Reply #191
@dare,
prvo zelim da pohvalim Vas rad, stvarno pedantno, precizno i lepo!
Po meni, na detalje se obraca paznja, dosta toga uzimate u obzir u izradi, tako da je, meni, uzivanje pratiti ovu temu.


Ono sto me zanima je razlog zbog cega koristite sperplocu? Tezina modela ce biti veca nego da, recimo, koristite XPS (stirodur, od 15 ili 20mm). Razumem zelju da, zbog setup-a, model ima dobru cvrstocu, ali i stirodur takodje ima dobru cvrstocu, ne kao sperloca, ali konstruktivno se moze  postici sasvim zadovoljavajuca cvrstina, a tezina je manja, a i lakse se obradjuje.
Takodje me zanima da li ce se krila rastavljati i kako ste planirali to resenje.


Nadam se da necete zameriti zbog mojih pitanja, cekam nastavak radova i nadam se da ce "ptica"uskoro poleteti.

Odg: FPV experimenti

Reply #192
Pozdrav Šišmiš i Zbabic!
Pa evo možda sam malo i smiješan s ovim svojim pokušajima ali mislim da je puno veće zadovoljstvo kad napraviš sve sam iz početka prema vlastitim zamislima ili barem po nekom nacrtu pa staviš određeni setup i to poleti.Pa onda eksperimentiraš dok ne dotjeraš stvar da se ponaša približno kako si zamislio...
Što se tiče zagija on je već letio u dvije varijante s uskim i širokim trupom(to je zapravo srednji dio u koji se uštekavaju krila)koji su prikazani u ranijim postovima-ovo je već četvrta varijanta trupa!
Prethodni široki trup je imao neke konstrukcijske nedostatke pa se raspao u zraku,zato sad radim puno čvršće-šperploča, srednja letvica koja spaja krila u sredini i čvrsta bukova letvica na nosu koja spaja vrhove krila.
Istina da će model biti masivniji ali za fpv je možda i bolje da je robusniji ako prilikom leta naiđe na jače udare vjetra.S druge strane troši više energije, mora imati veću brzinu da bi uopće letio ali zato ima dovoljno veliku površinu krila pa je odnos mase i površine dobar(oko 50g/dm2 -pogledati ECALC iz ranijeg posta).
U ranijoj verziji, s širokim trupom,je bio već isproban i trebalo je samo staviti fpv setup ali onda se prilikom zadnjeg leta,kod jednog poniranja s previše gasa,iščupao servo što je dovelo do jakih vibracija,krila su se sklopila a trup puknuo.
Krila su preživjela ali su na par mjesta malo izgužvana i udubljena.Serva sam promijenio i puno bolje učvrstio.
Cilj svega je imati nekoliko platformi-aviona koje ću isprobati da vidim koja koncepcija će dati najbolje rezultate tj. cilj je domet od 30+ km. :)

Odg: FPV experimenti

Reply #193
Uh 30km  :o,za to ce bome trebati i jedna yagi antena za UHF

Odg: FPV experimenti

Reply #194
Pa Experthr možda i neće jer kad sam ono par puta letio 20+km RSSI je znao još biti 65-70% a stanica je bila normalno u ruci.Ako bude trebalo najprije ću LRS odvojiti od stanice i staviti na visoki štap kao repetitor da vidimo koliko se može time dobiti a yagicu ću svakako napraviti :) .
[attach=1]


Bio sam jučer na Preljevnici da malo isprobam IFTRON RX i zadnji put provozao zelenu jedrilicu prije nego joj skinem STORMa i prebacim na novu.Nisam odmah skužio da iftron ima tri osjetljivosti prijema(malu,srednju i visoku) pa je slika,s obzirom da je i TX slab(samo 60 mW)dosta slaba.Antene su bile dipoli na RXu i jedrilici.Evo videa-nije baš neke kvalitete.Izpraznio mi se i mobius pa ostadoh bez slike a mislio sam ići ipak malo dalje.


http://www.youtube.com/watch?v=WJIXpZiD2UQ


http://www.youtube.com/watch?v=aOtx5kTggfw