Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 245205 times) previous topic - next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #675

Pojačanje mu je 10-ak dB i na njegov ulaz se priključuje VTx do najviše 1000 mW snage. Frekventni raspon u kojem pojačava je 950-1400 MHz, najveća izlazna snaga 6W a napon napajanja je 12-16V (3-4S baterija). Htio sam vidjeti kako izgleda iznutra pa sam ga otvorio i čini se prilično solidna izvedba-evo slike:
[attach=1]








 

Odg: FPV experimenti

Reply #676

Testirao sam ga s nekim 500 mW VTx-om na ulazu. Najprije sam izmjerio snagu VTx-a i analizator spektra je pokazao -2,49 dBm što je zapravo 27,51 dBm jer koristim ulazni atenuator od 30 dB da ne skurim ulaz analizatora. To je zapravo snaga 563 mW.
[attach=1][attach=2]


Odg: FPV experimenti

Reply #677

Kad sam ga spojio na pojačalo analizator je pokazivao snagu 6,19 dBm + 30 dBm atenuatora (lažna antena 50 ohm/5 W) tj. 36,19 dBm što je jednako 4159 mW. Dakle pojačao ga je oko 7,4 puta:
[attach=1][attach=2][attach=3]






Odg: FPV experimenti

Reply #678
Dakle troši dosta struje (snaga oko 22 W) ali to je cijena pojačanja, osim toga cijela stvar je sad znatno veća od samo VTx-a pa se javlja problem smještanja na model...Vjerojatno bi trebalo staviti na izlaz pojačala i neki pojasni (band) filter da ne šprica po RC Rx-u tj. na 433 MHz...


Odg: FPV experimenti

Reply #679
Jučer sam opet testirao NELU-L, ovaj put s baterijom od 21 Ah nazivnog kapaciteta. Masa je sad narasla na 3060g. Temperatura je jučer bila na Preljevnici 4°C i to se već osjetilo na kapacitetu baterije koji je pao za barem 6% ako ne i više. Opet je to bio lokalni, maratonski let, najdulji i vremenski i po kilometraži do sada. Model je preletio približno 115 km u vremenu od 137 min. Definitivno moram prijeći na drugi AP-OSD jer ovaj, kao što sam već ranije rekao, ima ograničenje u prikazu vremena i prijeđenog puta. Već sam ranije nabavio poljski PITLAB ali se treba pozabaviti s njim jer je mnogo sofisticiraniji od STORMA. STORM mi je inače baš zbog svoje jednostavnosti i dokazane pouzdanosti drag.Do 100 km letio sam na sve strane i živ se smrzo čekajući da se baterija isprazni a onda sam ga stavio na RTH neka kruži do kraja :) . Prosječna brzina je bila oko 52,17 km/h do 100 km a poslije kad je kružio i kako se napon smanjivao prema 11,4 V bio je sve sporiji tako da je pravi prosjek brzine negdje oko 50,4 km/h. Potrošio je 16,3 Ah s tim da je hladnoća "pojela" barem 1 Ah. Efikasnost mu je sad oko 7,05 km/Ah. Rezultate dosadašnjih testiranja sažeo sam u tablicu i ostavio mjesta za eventualni test s baterijom od 28 Ah...s tom baterijom bi se vratio približno (možda i 100 g manje) na masu NELE-M koja je imala batku od 21 Ah...

Odg: FPV experimenti

Reply #680
Zadnji put sam osim maratonskog leta isprobao po prvi puta LNA tj. niskošumno pojačalo. Ono se stavlja na ulaz VRx-a neposredno iza prijemne antene da bi se pojačao ulazni signal. Pojačalo sam isprobao najprije u kombinaciji s IFTRON-ovim VRx-om koji ima RSSI indikaciju u formi sedam led dioda koje sve svijetle kad je signal vrlo jak ili svijetli samo jedna kod vrlo slabog signala. Obično na udaljenosti većoj od 2 km svijetle 4 ledice kad je prijem preko običnog koaksialnog dipola a sad s dodanim LNA svijetlile su sve što je znak da pojačalo sigurno odrađuje svoj posao. Na taj LNA naišao sam na Rangevideu ( https://.rangevideo.com/ ) tj. točnije na https://store.rangevideo.com/collections/1-2-ghz-fpv-equipment/products/mini-circuits-low-noise-amplifier-0-7-to-1-6-ghz-for-video-receivers . To pojačalo je zapravo vrhunski-vrlo profesionalni proizvod tvrtke Mini-Circuits (https://www.minicircuits.com/WebStore/dashboard.html?model=ZX60-P162LN%2B ) i poprilično je skupo... Ima pojačanje od tipično 22,5 dB(preko 177 puta) kod 1GHz i pojačava sve signale u rasponu od 0,7-1,6 GHz. To što pojačava u tako širokom opsegu frekvencija može biti i problem jer VRx prima i neželjene signale pa je iza LNA a prije prijemnika poželjno staviti još i pojasni filter...Evo i karakteristika pojačala koga zanima...https://ww2.minicircuits.com/pdfs/ZX60-P162LN+.pdf i još par slika.[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4][attach=5]

Odg: FPV experimenti

Reply #681
Ovaj (ili za neki drugi pojas) pojasni filter može se staviti i na VRx i na VTx. Propušta frekvencije između 980-1150 MHz tj.malo ih prigušuje (oko 2 dB) a niže i više frekvencije su jako prigušene. Na taj način VTx koji radi na nekom od kanala unutar tog opsega ne smeta toliko ostaloj elektronici na avionu. Ako se pak stavi ispred VRx-a, naročito ako je ispred još i LNA on mu poboljšava selektivnost. Jedini problem u ovom mom konkretnom slučaju je što drugi harmonik UHF LRS-a (Dragonlink) frekvencije 866 MHz ipak upada u područje i prigušen je svega nekih 4 dB...To se oćituje u smetnjama u slici ako je stanica blizu VRx-a. Iz tog razloga dobro je staviti još i niskopropusni filter na LRS spojen na stanicu. Taj niskopropusni filter propušta sve frekvencije od 0 do npr. 490 MHz a sve ostale pa tako i harmoničke (druga-866, treća 1299) jako prigušuje.
Evo karakteristika filtera VBFZ-1065+ kojeg ću koristiti: [size=78%]https://ww2.minicircuits.com/pdfs/VBFZ-1065+.pdf[/size]...o niskopropusnom filteru kad mi stigne  :) .

Odg: FPV experimenti

Reply #682
Prije par mjeseci sam napokon nabavio bolju stanicu FrSky Taranis Q X7 jer ove vulgaris zaista nemaju dovoljno kanala za sve što će mi trebati. Mislim u proljeće nastaviti pokuse s FOTONOM pa će mi trebati barem 8 kanala. Malo sam ju preuredio da stane u nju lipo batka od 1,45 Ah i pripasao sam Dragonlink. Dodao sam na stražnjem poklopcu sklopkicu za odvojenu bateriju koja bi trebala napajati samo Dragonlink pri dugotrajnim letovima...
[attach=1][attach=2][attach=3]
[attach=4][attach=5][attach=6]
[attach=7][attach=8][attach=9][attach=10]

Odg: FPV experimenti

Reply #683

Primio sam se opet posla i izvukao FOTON-a iz naftalina. Napravit ću na njemu neke izmjene u smislu smanjenja broja fotonaponskih panelića (FNP). Umjesto 60 sad sam smanjio na 38 i to tako da sam maknuo one FNP-e sa boomova i horizontalca. Ostat će samo na krilima jer ovi iza su ipak donekle kvarili letne osobine tj. dosta teško je dobivao na visini. Stvar je bila u tome da kad bi se zagrijali na suncu blago bi se "ispupčili" i tako povećavali uzgon -naročito na horizontalcu što je pak uzrokovalo spuštanjem nosa pa je trebalo često dotrimavanje elevatorom...Ovako će ostati 38 FNP-a tj. instalirane snage otprilike 120 W, uz to pokušat ću nabaviti kvalitetan MPPT pa bi to moglo biti čak i bolje rješenje nego prije. Nema baš previše posla s obzirom da treba napraviti samo novi horizontalac, vertikalce i nove boomove i sve uštimati...Možda padnu već i zimski letovi, makar je sunce nisko...
FNP-i zapravo "vole" nisku temperaturu(napon na njima tad raste) jedino treba koji sunčani dan ...Krila su u poprilično dobrom stanju-treba ih samo malo popeglati i pretvoriti onaj paralelni spoj FNP-a (dvije grane po 30 FNP) u serijski spoj svih 38 (bit će napon oko 22 V).
Već sam izrezao vertikalce i horizontalni stabilizator od balze i sad treba to ostakliti. Evo par slika:


Odg: FPV experimenti

Reply #684
Pante (šarke) opet radim od kevlara. Spojeve pokretnih i nepokretnih dijelova kormila sam ukosio a trakice kevlara lijepim na suprotnim (neukošenim stranama).Trake sam poprskao ljepilom u spreju i onda nalijepio na spojeve. Na taj način olakšavam si posao kasnije kod stakljenja da mi se trakice ne pomiću. To možda i nije najispravniji način jer ne znam dal se stvara kakva kemija između smole i tog ljepila u spreju ali do sad još nisam ništa primijetio i ništa se zbog toga nije olabavilo, potrgalo i sl....Na tu temu-postupaka i tehnologije izrade kod stakljenja- bi sigurno imali puno toga više za reći mnoge kolege s foruma. Meni je puno pomogao, svojim savjetima,  kod prvog stakljenja kolega Flyfreakuser...Krajeve boomova gdje ću zalijepiti drvene kutne letvice (na njih će biti pričvršćeni vertikalci i horizontalac) sam malo pobrusio i tu također ide ojačanje od kevlara...
[attach=1][attach=2][attach=3]
[attach=4]

Odg: FPV experimenti

Reply #685
Upotrijebio sam opet 5 cm široku traku (ispletena od karbonskih i staklenih niti) za ojačanje horizontalca i 2,5 cm široku traku od staklenog pletiva za ojačanje vertikalaca. Ove sam stavio samo s jedne strane jer je s druge kevlarska traka. Za stakljenje ću koristiti stakleno platno od 49 g/m^2 koje se, za razliku od kevlarskog platna, odlično reže kružnim(rotacijskim) skalperom. I tako odijela su skrojena i sve je spremno za stakljenje...
[attach=1][attach=2][attach=3]
[attach=4][attach=5][attach=6]
[attach=7]

Odg: FPV experimenti

Reply #686
Pante (šarke) opet radim od kevlara. Spojeve pokretnih i nepokretnih dijelova kormila sam ukosio a trakice kevlara lijepim na suprotnim (neukošenim stranama).Trake sam poprskao ljepilom u spreju i onda nalijepio na spojeve. Na taj način olakšavam si posao kasnije kod stakljenja da mi se trakice ne pomiću. To možda i nije najispravniji način jer ne znam dal se stvara kakva kemija između smole i tog ljepila u spreju ali do sad još nisam ništa primijetio i ništa se zbog toga nije olabavilo, potrgalo i sl....Na tu temu-postupaka i tehnologije izrade kod stakljenja- bi sigurno imali puno toga više za reći mnoge kolege s foruma. Meni je puno pomogao, svojim savjetima,  kod prvog stakljenja kolega Flyfreakuser...Krajeve boomova gdje ću zalijepiti drvene kutne letvice (na njih će biti pričvršćeni vertikalci i horizontalac) sam malo pobrusio i tu također ide ojačanje od kevlara...
[attach=1][attach=2][attach=3]
[attach=4]
Pozicioniranje platna uz pomoć kontaktnog ljepila u spreju ne škodi.
U dosadašnjim radovima uočio sam da epoxy u vakuumu probije sloj tog ljepila i poveže platno sa jezgrom.
Samo naprijed!!

Odg: FPV experimenti

Reply #687
Mi kad radimo plovila vakuum infuzijom postavljamo više slojeva karbona/stakla i to treba stajati u kalupu bez da se makne dok se stavljaju cijevi, vakuum vreca... Uvijek smo koristili to ljepilo u spreju i nema problema. Tipa ide 5-6 slojeva, naspricamo kalup i na njega stavimo prvi sloj tkanine, onda spricamo taj prvi sloj stakla/karbona pa na njega ide drugi sloj i tako dalje. I uvijek je bilo bez problema...  ;)
FrSky Horus X10
Extreme Flight Extra 300 88",2x SebArt Angel S50e,SebArt Katana S30e,NPM Yak 54,Piper PA 38,Cessna 747,Protech Alpha 180,Align T-Rex 450 V2

Odg: FPV experimenti

Reply #688
Hvala dečki na savjetu u vezi ljepila u spreju, sad ću ga ubuduće koristiti bez straha  :) !

Prije samog postupka smoljenja pripremio sam još i folije za grafoskop. One su formata A4 pa ih je često potrebno više-manje nadoštukati već prema površini koju moraju pokriti. Ja ih stavim točno jednu do druge i spojim selotepom tako da mi je to onda vanjska strana. Mjesto spoja folija ostavlja vrlo mali trag na predmetu obrade(tanku crtu koja se skoro ni ne vidi a može se opipati kad se prođe rukom). Kod izrade krila ili kormila svakako treba gledati da ti spojevi budu paralelni sa strujanjem zraka makar su jako mali. Te folije za grafoskop(tajnu mi otkrio opet majstor Flyfreakuser) su stvarno izvrsne, jako glatke, jeftine, tanke pa fino prianjaju uz površinu-ne rade se mjehuri i podljevi i ne treba ih mazati pastama da se lakše odvajaju kao npr. mylar foliju.
Treća slika odozgo prikazuje što ja koristim-smola, učvršćivač, obična jednokratna spužvasta rolica, kist i nitro razrjeđivač za poslije oprati kist i ruke jer sam odustao od upotrebe rukavica(nespretno). Tu je još i originalana bočica s bojom koja se umiješa(jedna kap dovoljna) u smjesu smole i učvršćivača. Ja koristim tu boju da bolje vidim gdje sam namazao i koliko jednoliko. Za ove vertikalce i horizontalac zamiješao sam 75 g smjese (60 g smole i 15 g učvršćivača) ali ostalo mi je 15 g.
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]

Odg: FPV experimenti

Reply #689
Glasno preporučam upotrebu rukavica!!!
Obzirom da epoxy gotovo da nema nikakav miris, utoliko je izuzetno agresivan prema koži.
Zna stvoriti i to u najboljem slučaju jako gadne opekotine.