Skip to main content

Topic: MPX Easy Star skreće u desno - problem (Read 3284 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MPX Easy Star skreće u desno - problem

Imam problem sa Multiplex Easy Star avionom.

Poznanik me zamolio da ga sastavim jer nije stručan u tehničkim stvarima a kupio ga je za unuka.
Radi se o modelu koju je stajao u kutiji 5 godina. Ima motor sa četkicama. Regle je 18 A. Baterija Lipo 2S 2300 mAh.

Naime kad avion bacim u zrak i poleti, uvijek skreće u desno. Kad mu dodam ruder skroz u lijevo tek onda leti ravno.
Primjetio sam da kad ugasim motor taj problem nestaje. Znaci jedri lijepo, skeće lijevo, desno, sve ok.

Sumnjam da je možda motor postavljen u koso ali vizualno sve izgleda ok. Dobro je centriran.

Nadam se da me možete uputiti na potencijani problem.

Sutra su rekli malo sunca pa bi trebalo probat riješit problem i poletit.  :D
FMS Cessna 182 Sky Trainer 1410 mm, Multiplex Extra 330 SC 1150mm, Zagi 1200 mm, Tamiya CC-01 Mitsubishi Pajero, Fly Sky FS-i6

Odg: MPX Easy Star skreće u desno - problem

Reply #1
Pozdrav!


Provjeri da li je rep skroz ravan...kod jedrenja ti se moze ciniti da je sve ok a ustvari malo skrece udesno, a kod paljenja motora se taj problem utrostrucuje zbog velike kolicine zraka koja prelazi preko repa (ruddera).

Odg: MPX Easy Star skreće u desno - problem

Reply #2
Rep je ravan. U odnosu na krila i trup.
Sve izgleda ok.
Da li bi velika naljepnica koja se nalazi na donjoj strani krila desnog krila mogla raditi problem?
Na lijevoj strani nema naljepnice.
FMS Cessna 182 Sky Trainer 1410 mm, Multiplex Extra 330 SC 1150mm, Zagi 1200 mm, Tamiya CC-01 Mitsubishi Pajero, Fly Sky FS-i6

Odg: MPX Easy Star skreće u desno - problem

Reply #3
Postaj par slika položaja ailerona na krilima ako ih ima i položaj kormila dubine i pravca...
Bit će nam lakše dokučiti gdje je problem....

Odg: MPX Easy Star skreće u desno - problem

Reply #4
Evo slika.
FMS Cessna 182 Sky Trainer 1410 mm, Multiplex Extra 330 SC 1150mm, Zagi 1200 mm, Tamiya CC-01 Mitsubishi Pajero, Fly Sky FS-i6

Odg: MPX Easy Star skreće u desno - problem

Reply #5
Ima mi susid istog,i slične probleme  :D
samo njemu ide ravno,al slabo pada u jednu stranu,mislin čak u lijevu.
Isto sve utrimano,vertikalac sa centroplanon pod 90 stupnjeva,horizontalac i centroplan paralelni.
možda je jedino tvornički faliven kut motora,al opet nije to neka mrcina da ga moment može toliko zezat..neznan.


Ako ti je CW (u smjeru kazaljke na satu)osovina bi trebala gledat malo prema desno (malo prema gore inače bi na punon gasu nos krenia prema dolje) neznan koliko stupnjeva.
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: MPX Easy Star skreće u desno - problem

Reply #6
CITAT:"Primjetio sam da kad ugasim motor taj problem nestaje. Znaci jedri lijepo, skeće lijevo, desno, sve ok"
Možda je do elise i motora?Samo nagađam :)

Odg: MPX Easy Star skreće u desno - problem

Reply #7
Vjerojatno je sve OK; ovakve makine mogu biti malo divlje pod motorom, pogotovo ako se promaši težište.

Problem je u upravljanju, tj. link za kontrolu vertikalca je spojen predaleko od kormila, pa kormilo (vertikalno) ima najmanji mogući utjecaj.
Utjecaj na smjer treba povečati - kao na slici ovdje.

Puno lijepih letova,
Damir.

Odg: MPX Easy Star skreće u desno - problem

Reply #8
Puno hvala Diogen.
Premjestio sam i sad ima puno veći hod.
Sutra slijedi test pa javim rezultate.
FMS Cessna 182 Sky Trainer 1410 mm, Multiplex Extra 330 SC 1150mm, Zagi 1200 mm, Tamiya CC-01 Mitsubishi Pajero, Fly Sky FS-i6

Odg: MPX Easy Star skreće u desno - problem

Reply #9
Puno hvala Diogen.
Premjestio sam i sad ima puno veći hod.
Sutra slijedi test pa javim rezultate.
Samo polako, veći hod treba, ali da nebi sada previše vrludao... u tom slućaju staviti negdje na sredinu pa probati.
Sretno!
Damir

 

Odg: MPX Easy Star skreće u desno - problem

Reply #10
Problem riješen.
Povečao sam površinu vertikalnog kormila i avion odlično leti.
Jedino ga moram smanjiti jer je sad stražnji kraj pretežak, a i prejako skreće.

[attachimg=1]
FMS Cessna 182 Sky Trainer 1410 mm, Multiplex Extra 330 SC 1150mm, Zagi 1200 mm, Tamiya CC-01 Mitsubishi Pajero, Fly Sky FS-i6