Skip to main content

Topic: Početnički avion (Read 8493 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Početnički avion

Pozdrav!
Zovem se Alen i živim u Metkoviću. Nemam baš punu iskustva pa bih vas zamolio da mi odgovorite na jedno pitanje. Našao sam na stranici Pluramaks ovaj avion:
Cessna 1.6m 6 kanala RTF
http://www.pluramaks.com/shoppingcart/pages/Novi-rc-modeli-za-2011..html
Još nije u prodaji, tek krajem 3. mjeseca.
Očekivana cijena 399 kn.
Specifikacions:
Wingspan:1560 mm
Lenght: 1130 mm
Flight weight:1400 gr.
Battery: 11.1v 1800 mAh 20C Li-Po
Motor: 4010/810KV Out runner Brushless motor
ESC: 30A Brushless ESC
2.4g 6-channel proportional RC system
Radio control distance: 300/ 600 m(2.4G)
Material:EPO
Zanima me je li avion dobar za početnike, ima li neko iskustva s Pluramaksom, ako netko zna neke linkove u HR.
 

Odg: Početnički avion

Reply #1
Actually, cijena te Cessne ti je 1699 kn, cijena stoji ispod ne iznad  8)

A je li avion dobar, to ti nemam pojma..mislim da ces puno bolje proci ako narucujes iz hobby kinga, u pluramaksu su neke stvari i 3 puta skuplje, kao npr. nine eagles solo pro
...Once upon a time there were Nitros, flybars & frequency pins...

Odg: Početnički avion

Reply #2
Evo odgovor isto jednog početnika koji već koliko toliko zna letjeti. Model se čini zanimljiv na prvi pogled. Ja sam generlano probao učiti letjeti na više modela ali u biti naučio sam se na jednoj "cesni samogradnji". Ovaj model je prilično veliki i to je u jednu ruku dobro jer je puno stabilniji, no sada kako se ponaša sa tim setupom tko zna. Teško da će ti netko reći ovako na papiru. Ja sam već iskusio da isti avion sa raznim setupom zna biti totalno drugačiji. Nekad treba probavati da bi pogodio što je dobro.  I obično kad piše "spremno za let" to i nije baš tako tj. ipak treba podešavanja koja i nisu prejednostavna ako si totalni početnik. Bilo bi dobro da nađeš nekoga da ti pomogne u početku kao i meni i to će ti vrijediti više od ikakvih simulatora i tko zna čega. Moj prvi samostalni let je odmah u prvi par sekundi završio padom i razbijenim avionom. A onda sam ipak čekao da mi iskusni modelari pomognu.  Kao što ti je i Borna napisao možda ipak bolje da si sam složiš neki model drugi jer ćeš usput i naučiti dosta toga o komponentama, a prvenstveno mislim da bi trebao nabaviti bolju stanicu od ove koja je vjerojatno jako loša. Ne vidim koja je, ali pretpostavljam da je loša jer cijena svega zajedno nije velika. Nama početnicima su jako korisne funkcije poput dual ratea ili expa..  a to obično nemaju te jeftine stanice. Ja sam isto imao neku bezveze u početku, ali sam odmah prešao na spektruma dx6i i preporodio se.  Ne moraš nužno odmah nešto skupo, ima polovnih stvari jeftino. Ne mora biti 2.4..  Možda da tim putem kreneš. Bojim se da je model od 1.6 metara za totalnog počenika pomalo "zastrašujuć" :) Bar bi meni bio.

Odg: Početnički avion

Reply #3
Nisam vidio da je cijena tolika. Može li mi netko preporučiti neki drugi model do 400 kn i min 3 kanala? Što se tiče samogradnje, nemam ama baš nikoga tko bi mi mogao pomoći a ni nekih mogućnosti ker živim u Metkoviću. Imam nekih planova iz ABC tehnike za napravit cesnu od stirodura i to bih volio više nego da kupim neki model. Što se tiče hobby kinga nemam iskustva sa carinom pa se bojim naručit a dobio sam njihov katalog u kojemu ima jedan mini p40 koji je sa baterijom 2S i 2.4G tr/rx oko 480 kn što je prihvatljivo. Je li možda on dobar za početnike(na hobby king stranici upišete mini p40) i ima li tko iskustva sa carinom?

Odg: Početnički avion

Reply #4
Teško ćeš nešto za tako malo novaca kupiti. Pogledaj malo ovdje na oglasima. Zna biti jako povoljno dobrih modela.  Definitivno gledaj visokokrilce (poput cesne). Lakše ih je letjeti. Pusti ratne i akrobatske dok ne svladaš letenje.

1. prouči forum.. ima dosta informacija za početnike.
2. nabavi neku stanicu koja ima dual rate i expo.
3. instaliraj simulator i vježbaj
4. probaj naći nekoga da ti pomogne.. raspitaj se. I ja sam mislio da nema nikoga blizu mene, ali eto ipak je bilo.
5. nabavi neki visokokrilac elektro.  (ne mora biti nužno samogradanja, to sam spomenio jer sam ja igrom slučaja tako išao)
6. kasnije ide samo od sebe  ;D

Ja nisam nikad platio carinu.. a puno puta sam naručivao.  Izbjegavaj naručivanje stanica iz inozemstva jer mnogi imaju probleme sa carinom zbog propisa o uvozu radijske opreme. (recimo ja sam imao problema sa GPS-om za auto Garminom).  Iako nekima i to prođe. Lutrija. Sa ostalima ne bi trebao imati problema. Sve je to manje više mala lova.

Eto to je moj savjet.. Nemoj žuriti jer to tako neide.. Svaki put kad sam žurio odbilo se o glavu.  ;)

Odg: Početnički avion

Reply #5
Puno hvala na savjetu. Samo ne znam što je dual rate i expo. Jel to ono da se USB om priključi stanica na PC pa na simulator? Napomena: imam samo 14 g. i jedino što sam vozio je helić iz turbolimača i jedan 3 kanalni helić dosta bolji ali opet mini mini mini nema10 cm dužine.


Odg: Početnički avion

Reply #7
OK. Tnx. pitao sam jer sam na mobu pa je sve sporo a imam samo 50 mb interneta. Svejedno hvala! :)

Odg: Početnički avion

Reply #8
ja sam počeo sa art tech wing dragonom koji je po mom mišljenju odličan za početnike jer trpi dobre padove (istrpio je par mojih pokušaja leta dok još nisam simulator niti taknuo)
i lako se popravlja, doslovno sve na njemu se može polijepiti, motor je iza krila pa je pri padovima netaknut, krila su pričvrščena gumicama pa doslovno ne mogu puknuti (zabio sam ga u punoj brzini u stativu od gola, krilo je malo udubljeno i to je to, staviš gumice i letiš dalje)
model je stabilan, lijepo reagira na komande, nije živčan

prvo i osnovno je ispraksati se na simulatoru sa više modela
i tek tada letjeti u živo :)

pogledaj još i nine eagles sky runner u pluramaksu, to mi se čini kao ok model
i have fun with my funjet, it' ultra fun :)

flyfly mirage 2000

Odg: Početnički avion

Reply #9
Nama početnicima su jako korisne funkcije poput dual ratea ili expa..  a to obično nemaju te jeftine stanice.


Ove funkcije nisu potrebne pocetnicima i mogu biti kao smetnja dobivanju osijecaja letenja...



Odg: Početnički avion

Reply #10
Actually, cijena te Cessne ti je 1699 kn, cijena stoji ispod ne iznad  8)

A je li avion dobar, to ti nemam pojma..mislim da ces puno bolje proci ako narucujes iz hobby kinga, u pluramaksu su neke stvari i 3 puta skuplje, kao npr. nine eagles solo pro

A gle ti DX6i - samo 1100 kn!
Jeftinije nego u Sloveniji (Mibo) i jeftinije nego pred godinu i pol u Njemačkoj!

Odg: Početnički avion

Reply #11
Nama početnicima su jako korisne funkcije poput dual ratea ili expa..  a to obično nemaju te jeftine stanice.


Ove funkcije nisu potrebne pocetnicima i mogu biti kao smetnja dobivanju osijecaja letenja...


Naravno da nisu potrebne, ali ja govorim sa stanovišta jednog početnika. I na svojoj koži sam iskusio da su mi jako dobro došle i pomogle. Sad mi je manje više svejedno iako expo koristim i dalje.   Normalno ovisi i kakav se model koristi pa su nekad manje, a nekad više korisne, no ja i još neki moji kolege početnici smatramo da su to jako korisne funkcije.  "Učitelji" nekad izgube osjećaj  :)  


Odg: Početnički avion

Reply #13
A da je bar 3 kanala ovako nista naso sam boljih modela za 3 kanala za istu cijenu. :-\


 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.