Skip to main content

Topic: aviošper topola? (Read 3596 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

aviošper topola?

Pozdrav,

zanima me od onih iskusnijih, da li je topolin šper dobar za rebra i trup? Ili da ipak tražim tko ima brezov aviošper?

Odg: aviošper topola?

Reply #1
Pozdrav,

zanima me od onih iskusnijih, da li je topolin šper dobar za rebra i trup? Ili da ipak tražim tko ima brezov aviošper?
Nekako je teško dati univerzalan odgovor: breza je za debljine do recimo 3 mm, a od 3 mm pa i deblje  topola .
Breza je gušća i teža, zbog čvrstoće dobra i za 'horns' i sitne kontrolne dijelove, a zbog savitljivosti koristi se i za 'presvlačenje' nekih dijelova krila na većim modelima.
Obićno laminiram kompozit na brezov šper i od toga izrađujem npr. vatrozid za modele:
http://www.flyfreak.net/samogradnja/build-log-stojedinica/msg11079/#msg11079
Topola je malo lakša, ali ima rastresite celulozne niti pa je za velike površine, kao što su stranice trupa ili neka rebra na većim modelima.  Slićnih svojstava topoli je 'ceba' koja se za siću dobije u Bauhausu, a brezu možeš potrežiti ovdje:
http://www.leo-modeli.hr/Ponuda.htm
Damir


Odg: aviošper topola?

Reply #2
znači da bi  3 mm rebra za trup modela od topole trebala biti ok? Sve će biti presvučeno u 3mm balzu. Kostur je smreka 8x3 i 5x5

Prvi put slažem model kompletno od balze i špera pa me zanima da li je to dovoljno čvrsto.


Pitam jer mi to nude u sloveniji za rezanje na laseru.. brezu imaju 2.2 mm ali to mi je pretanko.


Za lea znam, bio sam ga zvao neki dan, poslao sam mu i nacrt.. ali još se nije javio, obzirom da je rekao da se sad bavi nekim školskim sitnicama za tehnički odg. mislim da neću tako skoro na red.. pa tražim alternative.

Odg: aviošper topola?

Reply #3
znači da bi  3 mm rebra za trup modela od topole trebala biti ok? Sve će biti presvučeno u 3mm balzu. Kostur je smreka 8x3 i 5x5
O kojem se modelu točno radi ? Debljine elemenata ipak ovise o veličini modela, tu postoji podosta nacrta, pa se obzirom na veličinu/težinu može pronaći već gotovo i isprobano rješenje.

Najčešće se rebra za koja se vežu nosaći  krila, odnosno kotači kod malog motornjaka podebljaju da izdrže opterećenja, pa mogu biti i 5 mm, čak i 6 mm ( 2 komada od 3 mm slijepljena zajedno u preši). Isto tako firewall za motor naprijed, ne bi smio biti tanji od 5 mm za model do oko 800 gr (struja), a ako je 'masni' - nebi se štel mešati u taj detalj  ;) , neka to vele nitrometan graditelji (meni je u nacrtu za Taxi čak 7 mm šper).

Damir

Odg: aviošper topola?

Reply #4
model je mirage 2000, raspon 1120 mm i duljine 1600 mm i trebao bi biti dosta teži, jer su samo baterije oko 2kg. (namjeravam ugurati 127 mm impeler)

U stvari do sada sam mislio da ima samo brezin aviošper, tako da me ovaj slovenac zatekao s tom topolom :) Uglavnom, ima pojačanja i na bitnim mjestima je poduplano, no čisto me zanimalo da li je topola dovoljno čvrsta kao i avio šper od breze iste debljine.. čisto onako neke razlike.

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.