Skip to main content

Topic: Moli se pomoc i savijeti oko nitro helica (Read 2988 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Moli se pomoc i savijeti oko nitro helica

Pozdrav ekipa

Ova tema je mozda trebala ic u rubriku "pocetnici" no kontam da ovdje ipak najvise zalaze helikopteraši a i sa vremenom ce doc kompliciranija pitanja... xD
Znaci nabavio sam nedavno JR ergo 30 jer sam oduvijek htio nitro helic.
Nemam pojma sto me spopalo, pogotovo sto u zivotu nisam nikad nicim letio xD
Pošto sam u aero sekciji potpuni noob, napravio sam ovu temu tako da vas mogu peglat svaki put kad zapnem oko necega, nadam se da mi necete zamjerit.... :D
Pošto sam sad tek u fazi laganog nabavljanja opreme, nece se taj helic dic sa zemlje jos dobrih par mjeseci....
Citao sam nedavno negdje ovdje da jeftini gyro dosta cesto kod pocetnika izazove slupanje modela...
Moram se docepat papira od svog gyra da vas pitam jel valja ista, neznam ovako napamet a helic nije kod mene nego ga skrivam kod susjeda u garazi jer ce me doma ubit ako saznaju da sam jos jedan model kupio xD

Uglavnom, biste li bili tako dragi pa naveli koji su mi sve alati neophodni za rad sa helicima tj. sto bi morao obavezno nabavit ako zelim dobro setupirat helic ?
Nemislim sad na imbuse i tako taj osnovni alat nego na one pitch gauge i tako te gluparije xD
Rastavljeno mi je pola rotora (zbog transporta) pa sam malo gledo i mora sigurno bit neki alat sa kojim se to sve dovodi u red ^^

Nadalje, kako najbolje razradit motor od helica ?
Na ovom ergu je OS max 32 i navodno je nikad upaljen tj. cijeli helic se nikad nije odvojio od tla pa nebi htio zeznut motor odma u startu...
Imao sam ja davno par nitro auteka i za njih znam kako ide razrada al za helic sumnjam da je isto xD

Takoder, ma zar je moguce da su apsolutno SVI slupali helic kad su tek pocinjali ??
Mislim citam ono spiku, "sigurno ces 10-ak puta razbit helic prije nego naucis"....
Pa to mi stvarno izgleda apsurdno, ako se sve drzi polako, krece se sa osnovama i naravno puno puno simulatora prije toga, pa zar je bas obvezno da slupam helic ???

Uglavnom, hvala unaprijed :)



Odg: Moli se pomoc i savijeti oko nitro helica

Reply #1
Obavezno je.... :D

Neka se javi tko ga nije slupao...heh  8)

Odg: Moli se pomoc i savijeti oko nitro helica

Reply #2
Bok stari, drago mi je da nisam jedini flajpan koji vozi helić (tj. još ne vozim) na skupo gorivo  :D
Što se tiče razrade nitro motora, od srca preporučam "All about nitros" video sa SmackTalkRC-a na kojem Bert Kammerer i Bobby Watts objašnjavaju kako razraditi nitro motor, kako poštelati nitro motor itd.
Mislim da taj O.S. ima samo dvije igle (idle i mid/high), tako da je štelanje ustvari jednostavno.
Fenomenalan video (tj. više njih) na kojem Finless i Tim Jones objašnjavaju kako poštelati YS 120, no odnosi se na sve nitro motore za heliće. Kod tebe će biti još jednostavnije jer nemaš posebno high i posebno mid range iglu, već samo jednu.
http://helifreak.com/showthread.php?t=276520

Što se tiče razrade motora, pročitaj u manualu na kojim postavkama trebaju biti igle i tako ih podesi. Motor ne moraš razrađivati "na stolu", već u laganom hoveru i blagom letu. Jako je bitno da je smjesa na tvorničkim postavkama (igle), jer ako je prebogata - motor se neće dovoljno zagrijati i klip i cilindar neće dobro "sjesti", a ukoliko je presiromašna, doći će do prezagrijavanja, habanja, deformacije itd. Nakon minute leta sletiš na cca 20ak sekundi, provjeriš prstom backplate (ako je prevruć, smjesa ti je presiromašna, ako je prehladan, prebogata je). Backplate bi trebao biti solidno topao, ali ne vruć, tako da možeš držati prst na njemu. Nakon toga opet lagani hover, let itd. Bitno je da motor ne radi na konstantnim okretajima, već moraš malo dodavati, oduzimati gas (tj. pitch), ali ne raditi brutalne pitch pumpove i slično. Sve umjereno.
Nakon svakog potrošenog rezervoara polako možeš početi osiromašivati smjesu. E sad ako ti nije jasno to kaj sam ja napisao, dobro pogledaj videe koje sam ti linkao ovdje i sve će ti biti jasno.
Dobro pročitaj manual od motora, ako ga nemaš u hardcopyju, ovdje možeš naći manual za svoj motor: http://www.osengines.com/manuals/

Neophodni alati su pitch gauge, grijač svjećice (postoje oni koji su na heliju i pale se preko kanala, ili oni najjednostavniji s kojima si predpostavljam upoznat), starter, swash leveling tool (tu se može improvizirati ako ga nemaš), pumpa za gorivo, filteri za gorivo, rez. svjećice, hmmm ima još hrpa toga ali mi sad ne pada na pamet.
Ak još kaj nije jasno, pitaj
MAK Zapad

Odg: Moli se pomoc i savijeti oko nitro helica

Reply #3
 ;D ...sto se tice krsenja helica...to ti je isto ko da kazes da mrak vozis bajk i da nikad nisi pao...mislim da takvih nema :D ;) ;)
3 x rc helikopter :P

Odg: Moli se pomoc i savijeti oko nitro helica

Reply #4
SVI ,ALI SVI PRIJE ILI KASNIJE SKRŠE HELIKOPTER !!! :)
Tako da ti nečeš sigurno biti izuzetak (ali vjeruj mi to je najmanje bitna stvar u ovom hobiju !)
Sretno !

Odg: Moli se pomoc i savijeti oko nitro helica

Reply #5
SVI ,ALI SVI PRIJE ILI KASNIJE SKRŠE HELIKOPTER !!! :)
Tako da ti nečeš sigurno biti izuzetak (ali vjeruj mi to je najmanje bitna stvar u ovom hobiju !)
Sretno !

I uz to nemoraš letiti ne znam kako, možeš hoverirati iznad tla i slupati ga ;) ;) ;) ;)
Dogodi se nešto nepredvidivo i to je to, matica, loctite, remen prokliže, gyro se scima, link na swashu ispadne zbog vibracije koju nisi ni vidio, servo se zatrza ili pri slijetanju zapneš s repom u kamen i ode nešto.... :D :D :D :D

Odg: Moli se pomoc i savijeti oko nitro helica

Reply #6
Upravo tako kolega  :)

Odg: Moli se pomoc i savijeti oko nitro helica

Reply #7
Ma ja mislim da se tek počne kršit kad se počne letit kak se spada (ako te zanima 3D naravno). Kad počneš nisko radit pizdarije u full brzini itd... Toga se bojim, ali znam da je neizbježno  :)
MAK Zapad

Odg: Moli se pomoc i savijeti oko nitro helica

Reply #8
Ok ok, skuzili smo, moram prije ili kasnije skrsit nesto..... xD
Na svu srecu ja cu zaj***t sudbinu pa cu kupit malu 450-ku i nju lomit umjesto erga  :D

robi1kenobi, hvala na informacijama, vecinu tih stvari koje se ticu nitro motora vec znam, samo su me zanimale pojedinosti koje se ticu bas helica i njihovih masinki...
Takoder mi je jasno da mi treba starter, grijac svjecica, pumpa i tako to.... nisam od jucer, no evo naprimjer prvi put cujem za ovaj swash leveling tool ?
Sta on radi, kako da ga improviziram ? xD
Znaci ako mozes pobrojat alate koji se cisto ticu samog podesavanja vitalnih pokretnih djelova helica, nagiba elisa i tako te stvari za koje vjerojatno ja nemam pojma da postoje...

Takoder sam se docepo papira gyra.
Oldtimeri, ovo bi mogli vi znati....
Radi se o piezo gyru JR NEJ-900
Listam ja malo ovu njegovu dokumentaciju i vidim hvale ga na sva vrata...
Em najbolji, em najjaci, em ovo, em ono..... a sve to u usporedbi sa normalnim "mehanickim" ziroskopima.
Ajme kako sam odvalio xD
Sa kakvim to dinosaurom imam posla ovdje ??  :D
Jel se treba mjenjat ili se moze normalno letit sa njime ?

Odg: Moli se pomoc i savijeti oko nitro helica

Reply #9
Amo momci, sto ste me sad odhebali :D

Guglao sam o gyru i nisam bas bio uspjesan xD
Pa zar niko nezna nista ?
Amo onda drugim putem, koji bi gyro bilo dobro stavit, tj. sa kojim cu dobit najbolji omjer ulozenog i dobivenog ?
Netreba mi sad neka 3D ekstrema jer mi ionako nisam planirao letit 3D u bliskoj buducnosti....

Odg: Moli se pomoc i savijeti oko nitro helica

Reply #10
Nitko ti niš nije rekao o tom žiru jer nitko ne zna niš o njemu pretpostavljam  :D
Pa recimo Futaba 401 je OK žiro, s tim da ekipa tu kod nas traži nebulozne cifre tipa 400 kn, ja ne bih dao više od 200 kn MAX za nju, pa ako nađeš koju za tu cijenu, uzmi. Vjerojatno najbolji žiro na tržištu je Spartan Quark i on bi trebao ići za 400 kn rabljen. Ali džabe ti dobar žiro ak ti je repni servo pušiona :)
MAK Zapad

Odg: Moli se pomoc i savijeti oko nitro helica

Reply #11
Pa dobro, necemo fušarit.... ^^
Znaci batali žiro i kupuj nesto provjereno....
Jeftiniji mi je on nego crash kit  :D

Imam doma viška Hitec hsc-5998 tg (titanium gear), koji se navodi "kao" dobar servo, a valjda bi i trebo bit posto kosta preko 100$ xD
Moze rijec dvije o njemu ?
Mislim, imam jos jednog na auticu i zadovoljan sam sa njim no nemam pojma sto se trazi na helicima i dal bi zadovoljio tim "repnim" uvjetima ?

Odg: Moli se pomoc i savijeti oko nitro helica

Reply #12
To je dobar servo i ima hrpu momenta, ali je prespor za upotrebu na helijima, osobito što se repa tiče
MAK Zapad

Odg: Moli se pomoc i savijeti oko nitro helica

Reply #13
A i pretpostavljo sam da ce bit neprikladan.....
Neznam, opet, sto preporucujes ?  :D

Definitvno moram smislit kako cu unjet helic u kucu, svaki put kad mi zatreba moram trcat u susjeda -.-
Uglavnom, pogledam i zapisem koji su servaci trenutno na njemu, ko zna, mozda repni nesto i valja xD

Odg: Moli se pomoc i savijeti oko nitro helica

Reply #14
Na repu mi je hitec hs 525bb

Nije ni on bas nesto savrsen, zar ne ?