Skip to main content

Topic: Balansiranje propelera (Read 3528 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Balansiranje propelera

potrazio sam po forumu no nema bas tema o tome pa bi pitao ak se kome da mi malo to pojasniti.

recimo, vidjeh ovo
 
pa me zanima kako se to koristi ili koju drugu alatku koristiti, kada je potrebno balansirat propeler(pretpostavljam uvijek  :) ), na kojim modelima ili disciplinama (3d,acro, soar bla bla)..uglavnom, volio bi nauciti o tome..fala unapred
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: Balansiranje propelera

Reply #1
Stegneš prop na taj balanser, staviš balanser između 2 čaše i gledaš koja strana je teža (ona koja pada, jel) i tu stranu lagano pobrusiš finim šmirglom po cijeloj površini propa. Ili na drugu stranu (koja je lakša) zaljepiš komad neke samoljepljive trake. Bilo bi potrebno svaki prop balansirat, bez obzira o kojem modelu se radi, ali mi to (dosad) nismo nikad radili. Nije na odmet, dapače
MAK Zapad

Odg: Balansiranje propelera

Reply #2
meni se boljim pokazalo ovo di osovina 'lebdi' u zraku između magneta,
jer je manje trenje...

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7702

balansirati je poželjno uvijek,
ako ćeš jednom letiti neke brže modele s jačim motorima koji se vrlo brzo vrte  ili pak spore multije štelati za snimanje...
vrlo brzo ćeš uvidjeti zašto je to tako, vibracije su ti nepoželjne  :)

Odg: Balansiranje propelera

Reply #3
da,zato i pitam jer me zanima zakaj je pukla osovina na twinstaru..kako sam mjenjao propelere vidjeh na starom da je osmirglan (mislio sam da je izgreban no vidim da moram puno zganceka jos papat). ko zna zakaj, no mozda sam je ucinio nestabilnom s neuravnotezenim propom..

znaci, bit je da oba kraka moraju biti u ravnotezi. vidis, jako korisna spoznaja. bacam se odmah na posao..ups, kad nabavim balanser naravno  ;D

ima mozda netko visak balanser da ne zamaram kineze..

thx na odgovorima  ;)
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: Balansiranje propelera

Reply #4
moj DIY balanser. Magneti od hard-diska, pa osovina lebdi u magnetnom polju, minimalno trenje.

Prop uvijek brusim na prvoj trećini, što bliže osovini, kako bih što manje mijenjao karakteristike propa, a najveći se potisak ionako ostvaruje na vanjske 2/3 propelera...
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: Balansiranje propelera

Reply #5
vidiš vidiš znao sam da će mi dobro doć ti magneti jednog dana... a kad sam ih čupao nisam imao pojma kaj će mi  ;)
Cesna 1,6 m nitro
F-14 Playboy edf
Easy Glider Pro
Extra 260 PA
Extra 300 ( pred kraj izrade ), Pitts u izradi

Odg: Balansiranje propelera

Reply #6
Teško je izbalansirati elisu 100%, a tu je onda i još pitanje 100% izbalansiranosti motora. Ja sam nakon provjere elise još dodatno balansirao sve zajedno.
Kako? Pa jednostavno. Svaki put sam zaokrenuo elisu za 30setak stupnjeva i probao na punom gasu dok nisam primjetio da je sve skupa najmanje vibriralo i tako zategnuo. Za sada provjereno radi.

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.