Skip to main content

Topic: Multirotori - druga strana medalje: nije za slabije želudce (Read 2916 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Multirotori - druga strana medalje: nije za slabije želudce

 Naletio sam nedavno na ovaj thread na rcg, pa da podjelim. O ovome uglavnom ne želimo razmišljati u našem hobiju ali dobro je s vremena na vrijeme posvjestiti i tu stvarnost. Ovdje su žrtve nestručnog rukovanja kao i otkaza elektronike same stavile svoje ozlijede. Riječ je o ozlijedama od multirotora. Kolege mi znaju reći da previše ziheraški pristupam multijima. No, iskreno koliko god bila sofisticirana nikada slijepo ne vjerujem elektronici, pa ni samome sebi. Često naime, dođemo na livadu u žurbi da iskoristimo "rupu u vremenu" za hobi i tada možemo predvidjeti puno toga. Tada se rizik od moguće ozlijede povećava. U svakom slučaju držite se nekih osnovnih pravila kada su multiji u pitanju i ne zaboravite da koliko god stabilni i "pouzdani" bili mogu vas ili nekoga drugoga u djeliću sekunde gadno i trajno ozlijediti. Kolega Tomislav je već ranije stavio u svome threadu fotku ozlijede koje su mu nanijele elise multija. Ja sam isto dobio po prstima kada sam prvi puta bacao F-18 pusher.  Od onda, rekli bi, pušem i na hladno. Naravno ozlijeda ima i kod ostalih modela - helija, aviona pa ćak i onih sa smrtnim posljedicama. S obzirom da kod nas sada multiji rapidno napreduju, što je super, a i sam sam u toj priči, evo da podjelim i drugu stranu medalje sa ekipom. Ako imate kakvih "scary" iskustava s multijima slobodno ih ovdje podjelite kako bi znali što je bio tome uzrok i izbjegli ih ako koristimo istu elektroniku itd. Uglavnom, na početku bavljenja multijima, KK heksa napravila je flip na 20 cm od mene. Nisam niti trepuno a ona se cjela zarotirala jer je otišla u revers. Doslovno nisam stigao niti okom trepnuti. Tada sam imao sreće. Fly safe.
ove fotke su s rcg:
izvor: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1144377&highlight=multicopt+injuri

lp
Toni
     

Odg: Multirotori - druga strana medalje: nije za slabije želudce

Reply #1
Od kada su došle ove full karbon elise na tržište po pristupačnijim cijenama za nas hobbyiste, bojim se da bu ozljede bile još veće.  :-X
jer ta elisa ne bu pukla dok ne dođe do neke kosti, a one male kao u prstima, mislim da može i prerezati.

How sharp is a full carbon fiber propeller?

problem kod multija je taj što ako stojite pored njega, i zavrte se elise nekontrolirano pa model krene,
bilo instinktivno zaštitite se nogom/rukom ili nešto već zapne za prvu elisu do vas,  ona se i zaustavi,
no big deal, no ostale se razvrte do maximuma jer su slobodne,
a pošto je prva blokirana, onda preostale prevagnu model i sve one završe na modelaru....

vidio sam svega na svoje oči,
od toga da mi se na stolu zavrtilo WOT 6 propova na hexi prilikom flashanja firmwarea,
precvikao je palicu na aurori a mene zahvatio samo rubom jednog propa, i to sam imao ogromnu sreću.

do toga da je žurbi jedan drugi modelar htio poleti multi iako je stanica javljala da je prazna batka, letio je u hoveru na
20cm od poda, kao neće niš bit ako padne...
no kada se ugasila stanica model je u ful gasu krenuo gore, bio sam blizu i primio ga rukom za nogar i držao dok se batka nije ištekala.
da nisam imao sreće pa ulovio ga, odletio bi kilometar u vis i pao dole kao kamen,
model oko kilu, mali quad, nije neka mrcina od 10kg, istina,
ali to je bilo u centru grada, trg.Franc. republike, da padne nekome kila s te visine na glavu,
ili završi kod nas na stolu  :) ili ga nema....

Odg: Multirotori - druga strana medalje: nije za slabije želudce

Reply #2
prva RC nesreća za koju sam čuo dogodila se 2006. Kasnije se ispostavilo da je do rušenja došlo zbog interferencije s obližnjom lokalnom radiopostajom:

Model Airplane Kills Two, Injures 4 More
Budapest, May 13 (MTI) - Two people died and four others were injured when a model plane crashed into a crowd of spectators at an international model builders' show at Ocseny Airport, SW Hungary, on Saturday, police reported.

The accident was caused by a 2-2.5 metre-long, remote control model built by a German pilot that went down behind the fence into a group of spectators, organiser Gabor Biro told MTI on site. Two people died, a couple from nearby Szekszard, who had come to see the show with their grown-up children.

Four others were taken to a hospital in Szekszard with slight injuries, the ambulance services said.

It is assumed that the model became uncontrollable due to a technical interference problem, Chairman of the Hungarian Modelling Federation Andor Harmath told MTI
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: Multirotori - druga strana medalje: nije za slabije želudce

Reply #3
Nažalost ima toga još. Poanta je da se nikada previše ne opuštamo, ne budemo presigurni u tehniku koju imamo na raspolaganju, kao niti u svoje umijeće. Dovoljno je da se samo jednom dogodi.

Evo još jednog primjera:

Carl. I regret to inform you that a model helicopter accident yesterday
 afternoon at Tom Bass Model Airplane Park resulted in the death of Mr Ronald Kyle,
 AMA 687362. I was notified of the accident by Mr Craig Campbell, Park Manager.
 Harvey Duck AMA 2812
 -------------------------------------
 
 Man killed by model helicopter
 07:01 AM CST on Monday, November 3, 2003
 
 By Jeremy Desel / Channel 11 News
 
 HOUSTON -- A bizarre accident with a model helicopter killed a Houston man Sunday afternoon.
 The victim was watching the radio-controlled aircraft at Tom Bass Park in southwest Harris County.
 "They can get up to some pretty high speeds," said Sgt. Hudson with the Harris County Sheriff's Department.
 
 Traffic was grounded after the accident as sheriff's investigators tried to figure out what happened to cause the death of 41-year-old Ronald Kyle of southwest Houston.
 
 "He was going through some flight maneuvers with the helicopter and he turned the controls over to the student and the helicopter got away from him," said Hudson.
 
 Kyle was an instructor.
 
 The student, who police did not identify, owns the model involved in the incident.
 
 Its 2-inch wide blades are made of fiberglass, but the engine spins with enough power to make them dangerous -- especially if the craft gets out of control -- which appeared to be the case Sunday.
 
 "Came back toward the two individuals and the helicopter struck the deceased in the throat area," said Hudson.
 
 The impact of the crash killed Kyle almost immediately.
 
 Investigators say the man operating the helicopter had been in one of this areas ten chapters of the Academy of Model Aeronautics for about nine months. That organization has more than 170,000 members nationwide.
 
 We are told the student was working toward a flight certification -- but had yet to complete it.
 
 There are designated areas for flying and for watching at the park. Both men were in the operations area at the time.
 
lp
Toni

 


Odg: Multirotori - druga strana medalje: nije za slabije želudce

Reply #4
da da, a meni se smiju kad ja bjezim od elisa i propelera  :)

Odg: Multirotori - druga strana medalje: nije za slabije želudce

Reply #5
Meni je SPAD dvokrilac poletio u dnevnoj kada sam poceo s ER9x,
pametan izabrao delete all mix da sve postavim i model pun gas,
ostetio stol, pod, naceo tepih...

Srecom nikome nista, no malo je potrebno da sve krene krivo.

Odg: Multirotori - druga strana medalje: nije za slabije želudce

Reply #6
to zokizo:
 
 Bolje da ti se smiju nego da dobiješ. I ja se znam nekad sakriti iza stupa, nečeg čvrstog kada je neka bijesna akcija u zraku. Baš me briga nek se smije tko hoće.

 
  to srepfler:
 
 najbolje je izbjegavati imati elisu montiranu na motoru kada se tako radi u malom zatvorenom prostoru. Ili ako se već mora onda je vrtiti iza nekog zaštitnog zida od pleksija ili sl., ako se mjeri potisak, A, V, itd.
 
 Kod multija se nesreće izgleda najčešće događaju još u pripremnoj fazi, kod programiranja i to u zatvorenim prostorima, soba, dnevni boravak, kada smo spojeni na komp. Najkritičnije je programiranje s ostavljenim elisama na multiju. Baš u tom trenutku mogu se sami motori pokrenuti i dobro nas zahvatiti elisama. Bilo je domaćih primjera zakucavanja multija u plafon. U toj fazi elise jednostavno ne bi smjele biti na motorima. Ako i jesu onda otpustite matice do kraja da se elise vrte posve lagano i neopasno tek toliko da vidimo smjer vrtnje.
 
 lp
 Toni 

Odg: Multirotori - druga strana medalje: nije za slabije želudce

Reply #7
super tips za vidjet u kojem se smjeru vrte elise
komad papira i na njemu nacrtat strelicu u kojem smjeru treba da se vrtit elisa nabit taj papir na shaft i zavrtit motor
sigurno i nema ozljeda

Odg: Multirotori - druga strana medalje: nije za slabije želudce

Reply #8
Nikad, ali bas nikad ne raditi bilo kakve preinake na multiju dok su propeleri gore ili ako nije ucvrscen za stalak s kojeg ne moze poletjeti, od kako se bavim modelarstvom sasjekao se propelerom jos nisam ali sam si zato natjerao nitro autic 1/8 na nozni palac, auc. Nasao sam sliku na hobbykingu, kaze walkera ladybird victim, pa zar i taj mali quad moze sasjeci nekoga?
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Multirotori - druga strana medalje: nije za slabije želudce

Reply #9
Ekipa se uhvatila rješavati i taj problem. Ne izgleda loše za početak. Treba vidjet kako će se taj koncept pokazati u praksi kada ga bude testestirao veći broj korisnika. Za sada obećava s aspekta sigurnosti, barem od elisa.   

http://safeflightcopters.com/multicopter_kits

lp
Toni