Skip to main content

Topic: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka (Read 46750 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

http://www.vlada.hr/naslovnica/sjednice_i_odluke_vlade_rh/2012/63_sjednica_vlade_republike_hrvatske

Quote
Točka 11. Prijedlog uredbe o snimanju iz zraka

http://www.vlada.hr/hr/content/download/233731/3429530/file/63.%20-%2012.pdf

Quote
16. Zrakoplov za snimanje iz zraka je svaki zrakoplov koji se koristi u operacijama
snimanja iz zraka. Pod ovim pojmom razumijevaju se i letjelice bez posade opremljene
uređajem za snimanje.

Quote
Odobrenje za snimanje ili razvijanje
Članak 5.
(1) Tuzemne pravne i fizičke osobe smiju snimati iz zraka samo nakon pribavljenog
odobrenja
za razvijanje zračnih snimaka.
(2) Inozemne pravne i fizičke osobe smiju snimati iz zraka nakon pribavljenog odobrenja za
snimanje iz zraka i prethodno pribavljene suglasnosti ministarstva nadležnog za poslove
obrane.
(3) Odobrenja iz stavka 1. i 2. ovog članka izdaje Državna geodetska uprava.
(4) Odobrenje iz stavka 1. i 2. ovog članka izdaje se za svako pojedinačno snimanje.

Quote
Stupanje na snagu
Članak 20.
Ova Uredba stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa:
Urbroj:
Zagreb, 2012.
Predsjednik
Zoran Milanović, v. r.

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #1
nema tog djepa (osim njihovog naravno) di ovi nece gurnut svoje prste  ;D


Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #2
blaženi bio youtube registriraš se kao đuro i snimaš šta očeš i stavljaš na net u full hd-u i  zaboli te.

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #3
bilo je i onih koji su nadrapali zbog snimki na yubitou, tak da nije bas bezazleno

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #4
možda ima neka iznimka za nas što snimamo malim modelima i kamerama do parsto dolara,
sebi za gušt i forum, ne posao i zaradu, u kadru modeli, livadice, brda i parkovi, ekipa modelari na tlu... ne neke objekte od drž. važnosti.
ne letimo na glavnom trgu i snimamo reklame za 20.000kn.  :-\

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #5
a nadam se, al s obzirom kolko je trenutna vlada gladna novaca, cisto sumnjam, al isto tak sumnjam da ce svaka snimka zavrsit kaznom za pilota

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #6
dovoljna je samo 1 kazna po pilotu :(
već je bilo tu po forumu skeniranih, oko 10.000 kn jedan xxxx dobio.
no to je firma i lik se bavio profi time za pare...

nadam se eto da neće gazit nas hobbiste.
tko snima za pare ajde neka i plati dozvolu, mislim da je oko 300kn po snimci, uz uvjet da je registriran za to.
to ima smisla, da se uvede reda,
jer ipak lete i iznad nedužnih ljudi i svega, pa neki pravilnik mora biti.
ali mi na livadi ne smetamo nikome i uvijek su isti kadrovi u pitanju, korita Save i slično :)
a ako netko novi dođe nadobudan i razbije model jer radi nešto za što nije spreman,
pokupi ga doma u dijelovima i to je to, nema štete. 

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #7
koliko znam, slično pravilo vrijedi već niz godina - znam jednu PR firmu koja je morala platiti pristojbu, dobiti dozvolu Ministarstva obrane, ali cijena istih nije bila basnoslovna - par sto kuna...jedino je bila gnjavaža.
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #8
Ovdje je sve moguce, ali malo mi je cudan zakon procital sam ga i vrlo je dvolican,
I mogu i ne mogu snimat.
Ali ako treba za keychain koji imam trazit dozvolu onda mi je presmjesno, jer im i snimku treba dat na uvid pa kaj bu gledali na njoj nebo kak se dizem s easy starom  :D :D
Mislim da se treba raspitat o tome da to nece kacit ove snimke s livade .
A oni kojima je to profesija nek plate, malo budu digli cijene zbog dozvola i to je to
Potrosnja u Hrvatskoj ce porast.
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #9
Gledajte ja radim tamo gdje radim i 100% san uvjeren i imam informaciju da vas nitko kaznit nece zbog tih snimki! Zakon stoji iz razloga da se za njega može netko "okačit"! Npr. Vi letite pokraj Remetinca i snimate Smranadera kako.... e sad nađe se nekakav lik iz bajke i nazove policiju jer zna da taj zakon postoji i vas tuži da letite bez potrebne dokumentacije! A da će vas policija ganjat to sumnjam jer nemaju oni pametnijeg posla nego se zamarat avjončićima po zraku dok se pljačkaju zlatarne na veliko i malo...

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #10
Lakše im je ukebati letača nego plačkaša banke ili zlatarnice.. Manje calorija i moždanih vijuga treba za to! :-)
Kršite svoje koptere da biste ih bolje upoznali ! :-)
A sada i avione! :-(

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #11
OK. Treba biti reda.

No nažalost mislim da ove zakone guraju lobisti, možda čak i članovi ovog foruma...

Prvenstveno radi zaštite bussinesa i to je razumljivo, jer će za par godina "svi" (htjeti) letjeti.

No nećemo li se osjećati blesavo kada počnu padati prijave i kazne temeljem postova na ovom forumu, a sa druge strane stranci/turisti počnu postirati na Youtube snimke hrvatske iz zraka, bilo da ih vuče gliser na padobranu, lete sa zmajem, paragliderom, balonom i sl. ili nose svoje Hexe na godišnji.

Nema šanse da to netko procesira, no ako je zakon ciljan onda su i instrumenti kontrole upućeni da prate ovaj i slične forume i čekaju (pecaju). Pretpostavljam prvenstveno tvrtke i obrte, ali uz ovu  brzinu razvoja letjelica za jednostavno upravljanje, pojeftinjenje istih i gotovih snimalica iz zraka (tipa SpyHawk FPV) mislim da je to nemuguća misija.

Uostalom i u HRV će ljudi nesvjesni zakona naručivat/kupovat usluge snimki iz zraka nelicenciranih za to, postirat to na net itd.itd.

E sad ne bi li bilo dobro da se i netko sa ovog foruma javi malo predlagačima zakona i ukaže na probleme koji se tu javljaju.

Možda se oformi tema na forumu Prijedlog izmjena i dopuna Uredbe o snimanju iz zraka, pa da nešto kolektivno smislimo (ili makar probamo do neke mjere spasit/korigirat) stvar.

Sad idem kopat jesam li registrirao simanje iz zraka (a jesam sve što je bilo vjerojatno i nevjerojatno da ćemo raditi...)...

...i  otkrio da u NKD (2007) nema šifre za snimanje iz zraka.

E ead je moje pitanje na koju su osnovnu djelatnost (šifru po NKDu) registrirane te HRV kompanije i kada, pa da vidimo za koga je zakon 2003 napisan jer Uredba eksplicitno trazi djelatnost Snimanje iz zraka a ne navodi šifru djelatnosti.

E sad, tko je tu lud. NKD 59.1    nam (našoj tvrki) je jeda od osnovnih djelatnosti i ista ne specificira snimanje iz zraka, snimaje ispod vode i sl.

Što to znači da moramo dodati u djelatnosti i snimanje iz zraka za koje ne postoji NKD?

Može pomoć od registriranih za tu djelatnost?

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #12
mislim da kazne idu ako ostvaruješ protupravnu korist i naravno ako  činite povredu nekih zaštićenih državni institucija tipa graničnih prijelaza, vojnih objekata za koje je prvenstveno potrebno ishodovati dozvolu i priložiti opravdanje. povredama spomenutih pravni vrijednosti ovaj zakon ima svrhu. Nemojte se brinuti ako snimate za svoje privatne potrebe i time ne vrijeđate neku fizičku ili pravnu osobu...

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #13



Uostalom i u HRV će ljudi nesvjesni zakona naručivat/kupovat usluge snimki iz zraka nelicenciranih za to, postirat to na net itd.itd.




E sad ne bi li bilo dobro da se i netko sa ovog foruma javi malo predlagačima zakona i ukaže na probleme koji se tu javljaju.

Možda se oformi tema na forumu Prijedlog izmjena i dopuna Uredbe o snimanju iz zraka, pa da nešto kolektivno smislimo (ili makar probamo do neke mjere spasit/korigirat) stvar.

Sad idem kopat jesam li registrirao simanje iz zraka (a jesam sve što je bilo vjerojatno i nevjerojatno da ćemo raditi...)...

...i  otkrio da u NKD (2007) nema šifre za snimanje iz zraka.

E ead je moje pitanje na koju su osnovnu djelatnost (šifru po NKDu) registrirane te HRV kompanije i kada, pa da vidimo za koga je zakon 2003 napisan jer Uredba eksplicitno trazi djelatnost Snimanje iz zraka a ne navodi šifru djelatnosti.

E sad, tko je tu lud. NKD 59.1    nam (našoj tvrki) je jeda od osnovnih djelatnosti i ista ne specificira snimanje iz zraka, snimaje ispod vode i sl.

Što to znači da moramo dodati u djelatnosti i snimanje iz zraka za koje ne postoji NKD?

Može pomoć od registriranih za tu djelatnost?

što se tiče upisivanja i nkd-a, itd, mislim da si na krivom forumu

 odeš kod javnog bilježnika, ili bolje na trgovački sud pa će ti oni objasniti što i kako trebaš napraviti da dopuniš djelatnost firme ako je potrebno

(već x godina se djelatnosti upisuju pod tzv "zvijezdicom", a kasnije ih DZS razvrstava i ti si biraš koja ti je "glavna" djelatnost

znači teoretski možeš napisati "organizacija puta u svemir" a oni će te staviti u grupu sa turističkim agencijama (karikiram naravno)

da sad ne ponavljam, Stipe je to jasno i dobro objasnio,

samo ću dodati, ima barem 20 raznih profesionalnih djelatnosti koje po svojoj prirodi trebaju snimanje iz zraka i taj zakon je pisan za njih, a ne da tebe sprečava u bavljenju hobbyem

i naravno dobrodošao na forum, ima jedna tema koja se zove "predstavite se" ;)




Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #14
Da li netko zna da li će se taj zakon primjenjivati retroaktivno za snimke iz prošlosti ili od dana stupanja na snagu.

lp
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C