Skip to main content

Topic: Folije za presvlačenje (Read 25853 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Folije za presvlačenje

Hajde malo o folijama i najpovoljnijoj nabavi.
 
Ja ću naškrabati nešto vezano za stiropor točnije krila od stiropora.
Malo sam istraživao i primjenjivao razno razne samoljepljive folije koje se mogu nabaviti tu
kod nas kako bi olakšao oblačene zagi krila i izbjegao 3M77 sprej koji nije nimalo jeftin.
 
Od svih folija koje sam do sada ispitao najkvalitetnija se pokazala folija za obljepljivanje knjiga i bilježnica a može se naći u trgovini za školske potrepštine Papyrus u Sesvetama.
 
Folija dolazi u verzijama prozirne te prozirno plave, zelene, crvene i žute boje.
Debljine je 50 mikrona i do sada spada u lakše ( ako uspoređujem sa ostalim nemodelarskim folijama).
 
Treba naglasiti da izvrsno drži na balzi ( tretiranje sa peglom ili fenom ).
 
Nema oznake proizvođača a raster na papiru je plave boje sa uputstvima na španjolskom, francuskom, talijanskom i engleskom.
 
Što se stiropora tiće ljepljenje možemo izvesti sa i bez 3M77 uz pomoć pegle ( na minimalnoj temperaturi ) ili malo jačeg kučnog fena.
 
Naljepimo foliju na stiro, dobro izgladimo, zagrijemo sa fenom i nastavomo sa glađenjem.
Završetke folije obavezno napraviti na preklop tako da jedna folija ide preko druge jer na taj način dobijamo čvrst spoj.
 
Folija je lagano elastična pa je i manje podložna pucanju ( nije termo skupljiva ).
 
Najčešće je u formatu 33cmx3m a cijena je oko 20-30kn.
 
Zagije koje oblačite u komadu obavezno pojačajte sa letvicama ili karbonskim šipkama.
 
 
Ako naiđete na interesantne i jeftine folije a koje dobro drže na stiroporu molio bih da izvore napišete ovdije kako bi i drugi mogli probati.
 
Neki od linkova za ove folije:
 
http://www.slavonijapapir.hr/Skolski_pribor/Skolski_pribor.php?podgrupa=Om_etik&limit=8&page=1
 
http://www.papyrus.hr/
 
 
Trebalo bi probati:
 
http://uredski-materijal.net/en/Za-skolu/PRIBOR-OSTALI-SKOLSKI/omotnice-i-folije-za-omatanje-knjiga/Omotnica-folija-samoljepljiva-za-knjige-33cm/3m-Educa-prozirna
 

Pozz
 

Odg: Folije za presvlačenje

Reply #1
Na drugim forumima (citaj RCGroups) preporucuju foliju za laminaciju koju koriste u stamparijama, jer dolazi u formatu 60cm sirine i duzine do 50m, i poprilicno je jeftina a kazu da se jako lijepo lijepi, kao i u tvom primjeru, a dale veliku cvrstinu
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: Folije za presvlačenje

Reply #2
Da se i ja malo priključim ovoj temi na osnovu vlastitog iskustva.
Na ovom forumu je bilo dosta pokušaja da se nađu alternativna rješenja za folije.
Jedno od tih rješenja je već bilo opisano za presvlačenje modela, ali samo modela od deprona i stiropora/stirodura.
Naime radi se o samoljepljivoj  foliji koja se povremeno može pronaći u Lidlu. Dolazi u crvenoj, plavoj i srebrnoj boji. Boje su jako intezivne i dobro uočljive na modelima u zraku.
Pokušao sam otići nešto dalje i presvukao neke svoje modele od 100postotne balze
sa tom folijom. Ispalo je iznad očekivanja.
Ne mogu govoriti o mikronima debljine te folije jer nije navedena debljina na proizvodu, ali odgovorno tvrdim da je puno lakša i tanja od prozirne folije koja služi za umatanje knjiga.
Folija se prodaje u rolnama dimenzije 2m x 50cm za smiješnu cijenu od 10kuna po rolni!!!
Princip rada sa tom folijom:
- model od balze prvo dobro polakirati bebojnim nitro lakom dva puta uz obavezno međubrušenje brusnim papirom granulacije 280 i više.
- foliju zalijepiti na model
- fenom za skidanje boje našpanati foliju preko modela. Pri tom voditi računa da se ne zadržava previše na jednom mjestu jer bi se folija mogla progoriti.
Zainteresirani mogu pratiti reklamni materijal Lidla ili obići njihove trgovine.
Ja lično sam napravio zalihu te folije za periode kada je nema.
Da ne bi pričao uzalud, evo sličica jednog modela koji je presvučen tom folijom

Odg: Folije za presvlačenje

Reply #3
Odlično flyfreakuser, upravo to nam treba u ovoj temi.
 
Pitanje: Jesi li koristio i peglu ili samo fen?

Nastavite dalje sa pozitivnim folija iskustvima.

Odg: Folije za presvlačenje

Reply #4
Na drugim forumima (citaj RCGroups) preporucuju foliju za laminaciju koju koriste u stamparijama, jer dolazi u formatu 60cm sirine i duzine do 50m, i poprilicno je jeftina a kazu da se jako lijepo lijepi, kao i u tvom primjeru, a dale veliku cvrstinu

Naručeno je pa bumo vidli ( 1,7mil i 3mil )

Odg: Folije za presvlačenje

Reply #5
Naime radi se o samoljepljivoj  foliji koja se povremeno može pronaći u Lidlu. Dolazi u crvenoj, plavoj i srebrnoj boji. Boje su jako intezivne i dobro uočljive na modelima u zraku.
Flyfreakuser, može li slika omota te folije iz Lidla ili barem podatak  ćemu inače služi jer tamo prodaju razne folije i papire za kućanstvo?
Damir

Odg: Folije za presvlačenje

Reply #6
Naime radi se o samoljepljivoj  foliji koja se povremeno može pronaći u Lidlu. Dolazi u crvenoj, plavoj i srebrnoj boji. Boje su jako intezivne i dobro uočljive na modelima u zraku.
Flyfreakuser, može li slika omota te folije iz Lidla ili barem podatak  ćemu inače služi jer tamo prodaju razne folije i papire za kućanstvo?
Damir

Damire

Imam ti ja doma tih folija jedno 20tak komada srebrnih i plavih, dat ću ti jednu plavu i jednu srebrnu da probaš,
tih folija je bilo i u KIK-u ali je bila 7kn rola, 3kn jeftinije nego u Lidlu, u Lidlu se prema mojim statistikama prodaje svakih 5-6 mj. jer ju pratim već dobrih 2 godine. Folija ti je slijedeća možeš vidjeti kroz nju, moj prvi zagi je bio obljenjen s njome, a prije sam prošao širokim selotepom jer ona sama ne drzi dovoljno ćvrsto, to je inaće folija koja se koristi kao hologramska folija:



lp

Marjan
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Folije za presvlačenje

Reply #7
Sto je to KIK? Di je to, mene isto zanima folija :)

Odg: Folije za presvlačenje

Reply #8
Veliki KIK je kraj Bile na rotoru. Iznad Konzuma u Spanskom je jedan...

Folija je stvarno lagana i cvrsto drzi, a rubove treba preklopiti. Ja sam s njom obukao krila na Sukhoiu 3D ali slampavo. Na EasyGlideru sam foliju navukao na kabinu uz pomoc fena i to sam sam na sebe bio ponosan. Mana je na velikim povrsinama jer reflektira opasno po suncanom danu. Na 3D je dolje plava gore srebrna, no kad pukne u sunce, ne kuzi se boja, samo opaka refleksija.
Futaba T14SG & T10CP / MXS EXP 64" / Xperience 132" / Spirit V2 80" / DLG Vortex 60" / NAN Nelly 72" / FPV Quad 500 & 290 &250 & 190 size / FS Dominator / MXS hybrid 49" / Hummer EPP 40"
https://sites.google.com/site/trenutakuvremenu / https://sites.google.com/site/deepskyhunters

Odg: Folije za presvlačenje

Reply #9
OK sad znamo di se može nabaviti.
Pitanje: Kako prijanja, kako se ponaša kad se zagrijava fenom ( peglom ), dal se skuplja-nateže kod zagrijavanja?
Da li su to iste folije Lidl-Kik?

Odg: Folije za presvlačenje

Reply #10
Kabina na EG je sva zaobljena. Grijanje fenom je poravnalo sve falde, koje su se radile na preklopu ruba. Po meni se oblikuje, i skuplja i rasteze. "plasticna" je. Grijanjem se bolje zalijepi za podlogu.
Futaba T14SG & T10CP / MXS EXP 64" / Xperience 132" / Spirit V2 80" / DLG Vortex 60" / NAN Nelly 72" / FPV Quad 500 & 290 &250 & 190 size / FS Dominator / MXS hybrid 49" / Hummer EPP 40"
https://sites.google.com/site/trenutakuvremenu / https://sites.google.com/site/deepskyhunters

Odg: Folije za presvlačenje

Reply #11
OK sad znamo di se može nabaviti.
Pitanje: Kako prijanja, kako se ponaša kad se zagrijava fenom ( peglom ), dal se skuplja-nateže kod zagrijavanja?
Da li su to iste folije Lidl-Kik?

Ista folija isti proizvođać, ljepi se odlično (samoljepljiva je) , pošto je hologramska puca prilikom odljepljivanja, na zagiu je super za završni tach jer je lagana a preklop folije se ne kuži.
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Folije za presvlačenje

Reply #12
Ovo mi izgleda jako zanimljivo, jer stalno imam problema sa folijama za presvlaćenje: no 'heba ih hologram, ćemu zapravo ta folija služi ? Za špigliranje sunca susjedi u kupaonu, zamatanje sendviča, smrdljivih čarapa ili za neki ukras ?

Folije kojima presvlaćim avijune plaćam ko da su pozlaćene, a težine su mi uvijek - preteške:

prozirni oralight - 35 gr/m2  - genijalna folija, Faldomak je time obukao BoT
Oralight Air Indoor - cca 21 gr/m2, ali nije samoljepiva potrebno smućkati posebno ljepilo za lijepljenje peglom
medicinski mylar (ona zlatno-srebrna folija prtiv smrzavanja u kutiji prve pomoći) - 16 do 17 gr/m2 ali se jako teško zateže peglom na ovoj slici vide se zakrpe na krilu modela od mylara.

Damir